Data publikacji:

Lodówka do zabudowy: kompletny przewodnik

Lodówka do zabudowy to sposób na zachowanie estetyki i minimalizmu w każdej kuchni. Jednak aby wybrać odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów, które wpłyną na komfort użytkowania. Sprawdź nasz przewodnik i wybierz najlepszą lodówkę do zabudowy. 
lodówka do zabudowy

Lodówka do zabudowy, a lodówka wolnostojąca 

Lodówki wolnostojące to wybór, który przychodzi każdemu na myśl podczas urządzania kuchni. Jednak sporą popularnością cieszą się sprzęty AGD służące do zabudowy.

Omawialiśmy już jak spisuje się tania zmywarka do zabudowy i dlaczego jest ona najlepszym wyborem do małej kuchni. Tym razem skupimy się na lodówkach. Jakie są największe różnice pomiędzy standardowymi, a tymi do zabudowy?

Przede wszystkim lodówka do zabudowy charakteryzuje się mniejszą pojemnością chłodziarki oraz zamrażarki. W porównaniu do standardowych modeli to największa wada, z którą musisz liczyć się przed ewentualnymi zakupami. 

Sam wybór lodówek do zabudowy nie jest tak imponujący, jak w przypadku standardowych modeli. To nie oznacza jednak, że nie znajdziesz nic do swojej wymarzonej kuchni.

Producenci tacy jak Samsung, Gorenje, Amica, czy AEG oferują wiele ciekawych modeli. W ofertach sklepów na Ceneo.pl dominują lodówki jednodrzwiowe z zamrażalnikiem dolnym. W zdecydowanej mniejszości są lodówki dwudrzwiowe.

Jeśli zależy ci na lodówce, która pomieści znacznie więcej niż standardowa, to warto zastanowić się nad lodówką wolnostojącą side by side lub french door. 

Jakie wymiary powinna mieć lodówka do zabudowy? 

Lodówka do zabudowy to wybór osób, które cenią sobie przede wszystkim estetykę. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Zdecydowanie na wymiary.

To na ich podstawie będziesz mógł zobaczyć, jakie modele oferują producenci. Warto dokładnie wymierzyć ilość dostępnego w zabudowie miejsca. Każdy centymetr może mieć ogromne znaczenie. 

 • Zdecydowanie największą popularnością cieszą się lodówki, w których wysokość zabudowy wynosi od 144 cm do 177,6 cm.
 • Całkiem sporą ofertą cieszą się również modele w rozmiarach od 177 cm do 82 cm oraz 177 cm do 186 cm.
 • Małe lodówki o wysokości od 83 cm do 122,1 cm stanowią mniejszość. Ceny takich modeli wahają się od około kilkuset złotych. 
 • Do klasy premium lodówek należą modele o wysokości od 193 cm do 213 cm. Wybierając je musisz liczyć się z tym, że będą one nieco droższe. Ceny najtańszych modeli oscylują w granicach 2000 złotych, a mogą sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze wymiary lodówek dostępnych na Ceneo.pl. Pamiętaj, że lodówkę łatwo dobierzesz do swojej kuchni poprzez panel filtrowania. Pasek znajdujący się po lewej stronie umożliwia precyzyjne dobranie rozmiarów. Zaznaczając interesujące cię parametry, wybierzesz najlepszą lodówkę do zabudowy

Wysokość: 

 • od 177 cm do 87,3 cm 
 • od 87,5 cm do 139,5 cm 
 • od 144 do 177,6 cm 
 • od 177,7 cm do 186 cm 
 • od 188 cm do 213,4 cm 

Szerokość: 

 • od 58,5 cm do 54 cm 
 • od 54,1 cm do 55,7 cm 
 • od 55,8 cm do 59,5 cm 
 • od 59,6 cm do 69 cm 
 • od 75,6 cm do 90 cm 

Głębokość: 

 • od 44 cm do 54,1 
 • od 54,2 cm do 54,6 cm 
 • od 54,8 cm do 55,2 cm 
 • od 56 cm do 60 cm 
 • od 62,5 do 62,5 cm 

Co warto wiedzieć przed zakupem lodówki do zabudowy? 

Odpowiadając na pytanie, jaka lodówka do zabudowy jest najlepsza nie można zapominać o innych, równie ważnych parametrach. 

Klasa energetyczna 

Zapotrzebowanie każdego sprzętu AGD na energię to ważne kryterium, którego nie można pominąć. To od zużycia prądu zależy wysokość twoich rachunków. W przypadku lodówek do zabudowy dominują modele z klasą energetyczną A++, a także A+.

To dobry kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną, a niewielkim zużyciem prądu. Jeśli jednak zależy ci na maksymalnym obniżeniu zużycia, to zdecyduj się na modele z najlepszą klasą energetyczną, czyli A+++

No Frost w lodówce do zabudowy 

Lodówka do zabudowy no frost to znakomity sposób na wyeliminowanie problemu szronu. Nie musisz już martwić się, że na ściankach będzie osadzał się lód, który po pewnym czasie zmusi cię do rozmrożenia lodówki. Obieg powietrza wytworzony wewnątrz ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę.

Warto dodać, że ta technologia sprawia, że warzywa, owoce, a także wędliny pozostają świeże przez dłuższy czas. System No Frost w lodówkach do zabudowy wpływa również na niższe zużycie energii. 

Dodatkowe funkcje lodówki 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Spójrz, czy wybrany przez ciebie model oferuje wyświetlacz, który będzie pokazywał aktualną godzinę, a także temperaturę w zamrażarce i chłodziarce.

Dużym plusem w lodówkach do zabudowy jest obecność osobnej komory na owoce i warzywa.

Podświetlenie LED w lodówce dodatkowo wpływa na wygląd i komfort obsługi. Wiele zaawansowanych modeli pozwala na zmianę temperatury barwowej żarówki.

Zdarza ci się wyjeżdżać? W takim razie koniecznie sprawdź, czy lodówka ma tzw. tryb wakacyjny. Po uruchomieniu tej funkcji lodówka przejdzie w ekonomiczny tryb pracy. Produkty znajdujące się w zamrażarce nie ulegną rozmrożeniu.

W części chłodzącej temperatura będzie utrzymywana na nieco wyższym poziomie, ale nie sprawi to, że zaczną wydzielać się wewnątrz nieprzyjemne zapachy. To niezwykle przydatna opcja! 

Na koniec warto wspomnieć o lodówkach do zabudowy z silnikiem inwerterowym. Potocznie nazywany jest silnikiem bezszczotkowym. Prędkość pracy jest dostosowywana do zapotrzebowania na chłodzenie, co wpływa na niższe zużycie energii, a także generowany hałas. Producenci są pewni tego rozwiązania, dlatego oferują aż 10-letnią gwarancję. 

Samsung BRB270010WW


Bosch KIV34X20


Whirlpool SP40801EU 


Liebherr ICUNS 3324 Comfort