Data modyfikacji:

Lodówki Samsung. Najczęstsze pytania i problemy. Odpowiedzi i rozwiązania

Jednym z najczęściej wybieranych producentów lodówek jest Samsung. W przypadku sprzętów codziennego użytku nietrudno o większe lub mniejsze awarie i różne problemy techniczne. Dotyczy to każdej marki i Samsung nie jest tutaj wyjątkiem. Niektóre problemy wymagają wizyty serwisanta, inne można rozwiązać samodzielnie, dysponując wolnym czasem, chęciami i Internetem. Jakie są najczęstsze problemy, jak sobie z nimi poradzić, gdzie lodówka Samsung No Frost ma panel sterowania i jak z niego korzystać – na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej!
lodówka samsung

Pierwsze uruchomienie lodówki No Frost

Niezależnie od wybranego modelu, rodzaju i wielkości urządzenia, kluczowe jest jego prawidłowe umiejscowienie. Wyciekanie wody, głośne dźwięki, przegrzewanie się, zwiększone zużycie prądu – to wszystko może wynikać z nieprawidłowego położenia sprzętu.
Jak ustawić lodówkę Samsung, aby uniknąć usterek i umożliwić jej prawidłowe działanie? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce. Ważna jest dostępność gniazdka elektrycznego, a także odpowiednia odległość między lodówką a innymi urządzeniami bądź ścianami. Należy także wziąć pod uwagę, w którą stronę otwierają się drzwi i czy mają odpowiednio dużo przestrzeni.
Zanim rozpoczniemy pierwsze uruchomienie lodówki No Frost, zaleca się odczekać minimum 12 godzin od jej rozpakowania. Przez ten czas urządzenie ustabilizuje się po transporcie i osiągnie odpowiednią temperaturę, co jest istotne zwłaszcza jesienią i zimą. Obsługa nowego urządzenia nie jest trudna, jednak jeśli to nasza pierwsza wyposażona w wyświetlacz lodówka Samsung, instrukcja obsługi powinna być stale pod ręką. Znajdziemy w niej przydatne kombinacje przycisków, a także odpowiedzi na wiele pytań.

Lodówka Samsung – wyświetlacz, oznaczenia

Zmiana urządzenia i konieczność oswojenia się z obsługą nowego sprzętu może wprawiać w zakłopotanie.Wygląd panelu sterowania może być różny w zależności od wybranego modelu urządzenia. Zazwyczaj znajdują się na nim wskaźniki temperatury w chłodziarce oraz zamrażarce, przyciski Fridge, Freezer, Alarm oraz Cool Select Zone.
Przyciski służą kolejno do: regulowania temperatury w chłodziarce w zakresie 1-7 °C, regulowania temperatury w zamrażarce w zakresie od  -17 do -23 °C, aktywowania alarmu przy długo otwartych drzwiach oraz przyspieszonego chłodzenia określonej szuflady.
Wiele modeli posiada także kontrolkę odpowiedzialną za uruchomienie trybu wakacyjnego, który automatycznie reguluje temperaturę, co zmniejsza pobór prądu. Funkcja przydatna jest podczas dłuższych wyjazdów, gdy nikt nie korzysta z urządzenia. Na czas działania tego trybu, należy usunąć żywność z lodówki.
W zależności od tego, jaka dokładnie jest posiadana lodówka Samsung, kontrolki mogą wyglądać nieco inaczej, jednak będą miały podobne funkcje, a rozpracowanie ich działania nie powinno stanowić problemu.

Jak ustawić temperaturę w lodówce Samsung?

Modyfikacja temperatury panującej wewnątrz lodówki możliwa jest z pomocą dotykowego, bądź klawiszowego panelu sterowania. Choć lokalizacja panelu może się różnić w zależności od modelu urządzenia, lodówka Samsung No Frost panel sterowania ma zazwyczaj umieszczony we wnętrzu na jednej ze ścianek.
Zmiana temperatury jest bardzo prosta. W przypadku paneli dotykowych wystarczy aktywować wyświetlacz dotknięciem lub naciśnięciem przycisku alarmu drzwi, a następne strzałkami ustawić pożądaną wartość.
Na tym etapie może pojawić się pytanie, jaka temperatura w lodówce Samsung jest odpowiednia? Producent jako optymalny parametr podaje zazwyczaj 2-3 °C. Może się to jednak różnić pomiędzy poszczególnymi modelami i zalecane jest sprawdzenie instrukcji obsługi dołączonej do posiadanego urządzenia.

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce Samsung?

Wiele nowoczesnych lodówek wyposażone jest w kostkarki do lodu, które pozwalają cieszyć się chłodnymi napojami o dowolnej porze dnia i nocy. Pierwsze uruchomienie kostkarki wymaga podłączenia jej do źródła wody. Wskazówki, jak to zrobić w danym modelu lodówki, znajdują się w instrukcji obsługi.
Po podłączeniu lodówki do miejsca, z którego może pobierać wodę, wystarczy już tylko podstawić naczynie pod dozownik i na wyświetlaczu wybrać, czy kostki lodu mają być w całości, czy kruszone. Po pociągnięciu dźwigni lód trafi do naczynia.

Awaria czujnika temperatury – co zrobić?

Termostat to jeden z kluczowych elementów lodówki. Odpowiada za monitorowanie panującej wewnątrz temperatury i regulowanie pracy sprężarki. Zbyt mocna lub zbyt słaba praca urządzenia może świadczyć o awarii tego czujnika. Gdzie jest czujnik temperatury w lodówce Samsung? Zazwyczaj znajduje się na tylnej ścianie urządzenia. Warto wiedzieć, że termostatu się nie naprawia, a w razie awarii konieczna jest wymiana na nowy.
Nowy termostat dobiera się na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej lub dokładnego modelu lodówki. Przed wymianą należy opróżnić lodówkę i odłączyć ją od prądu. Następnie trzeba zdjąć obudowę maskującą i ostrożnie wyjąć termostat, odpinając przewody i rurki. Ostatnim krokiem jest zamontowanie na jego miejsce nowej części.

Jak zresetować lodówkę Samsung?

W przypadku drobnych problemów z elektroniką reset urządzenia nierzadko okazuje się trafionym rozwiązaniem. Aby go wykonać, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i przytrzymać go przez kilka sekund, aż zaświeci się kontrolka. Innym sposobem jest odłączenie lodówki od prądu na kilka minut. Po ponownym podłączeniu powinna zacząć działać prawidłowo, chyba że problem jest bardziej poważny.
Warto pamiętać, że nie każdy sygnał ze strony urządzenia świadczy o jego awarii. Urządzenie może sygnalizować nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Jeżeli do zamrażarki trafi zbyt ciepła potrawa, zbyt często otwierane są drzwi lub została niedomknięta nasza lodówka Samsung, miga temperatura na wskaźnikach. Przestanie samoistnie, kiedy warunki panujące wewnątrz się uregulują.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!