Data publikacji:

Pierwsze uruchomienie lodówki. Jak prawidłowo podłączyć i uruchomić?

Kupiłeś nową lodówkę i zastanawiasz się, jak ją prawidłowo uruchomić? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie. W naszym poradniku krok po kroku przeprowadzimy cię przez proces podłączenia i włączenia. Zobacz, o czym pamiętać przy pierwszym uruchomieniu lodówki.
pierwsze uruchomienie lodówki

Nowa lodówka w domu. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?  

Po zakupie nowej lodówki należy wykonać kilka czynności, które pozwolą jej na bezproblemową i efektywną pracę. Po dostarczeniu urządzenia w pierwszej kolejności pozbądź się kartonów i wszystkich elementów zabezpieczających. Warto zrobić to jeszcze przed podłączeniem urządzenia i umieszczeniem go we wskazanym miejscu.  
Po jakim czasie można włączyć lodówkę po transporcie? Musisz pamiętać, że podczas transportu środek chłodzący znajdujący się w agregacie mógł się przemieszczać. Dlatego zalecane jest, aby lodówka nie była uruchamiana przez co najmniej kilka godzin. Kiedy włączyć lodówkę po transporcie? Zwykle po 6-7 godzinach można ją włączyć.
W ten sposób wykluczasz ryzyko nieprawidłowej pracy, a także niedostatecznego chłodzenia. Jeżeli nie zastosujesz się do tych zaleceń może to kosztować cię uszkodzenie agregatu, a w konsekwencji wizytę w serwisie. Wady powstałe z winy użytkownika nie podlegają również gwarancji!  
Następnie umieszczamy lodówkę w miejscu docelowym. Agregat powinien znajdować się w odległości przynajmniej 5 cm od ściany. W pobliżu lodówki nie powinno znajdować się również żadne źródło ciepła, ponieważ może to wpływać na jej nieprawidłową pracę.  
Zanim zdecydujesz się na podłączenie lodówki, upewnij się, że jest ona odpowiednio wypoziomowana. Do tego zadania warto zaopatrzyć się w poziomicę oraz śrubokręt. Kręcąc nóżkami w prawo lub w lewo, obniżymy lub podwyższymy jej wysokość. W ten sposób bardzo łatwo umieścisz urządzenie w poprawnej pozycji. Poziomowanie lodówki jest niezwykle istotne. Producenci twierdzą, że lodówka powinna znajdować się wychylona w orientacji przód-tył. To gwarantuje jej najlepszą efektywność.  
Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie wnętrza. To czynność, która również jest zalecana przez wielu producentów. Do tego wystarczy użyć płynu do naczyń i ciepłej wody. Po zakończonej pracy pozostaw lodówkę do wyschnięcia.  

Pierwsze podłączenie i uruchomienie lodówki  

Gdy lodówka będzie już przygotowana i umieszczona w odpowiednim miejscu, wówczas można ją podłączyć do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj, aby nie umieszczać od razu w niej żywności, ponieważ konieczny jest rozruch i osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Po jakim czasie lodówka zaczyna chłodzić? Zaleca się, aby nie przechowywać żywności jeszcze przez kilka godzin od uruchomienia.  
Nie przejmuj się głośną pracą urządzenia. To typowe w początkowych fazach rozruchu. Głośniejsza praca może się utrzymywać nawet do 48 godzin od uruchomienia. Początkowo normalne jest, że lodówka głośno chodzi. Następnie lodówka przechodzi w wybrany przez użytkownika tryb pracy.  

Co zrobić, gdy lodówka się nagrzewa?  

Osoby, które zakupiły nową lodówkę często zadają pytanie o mocne nagrzewanie urządzenia. Taki stan rzeczy przy pierwszym uruchomieniu jest normalny, ponieważ agregat pracuje na pełnych obrotach, a to niesie za sobą generowanie ciepła.
Jeśli jednak po kilku dniach nadal zauważysz nadmierne nagrzewanie może to oznaczać, że nie udało ci się zachować odpowiedniego odstępu od ściany. Spróbuj odsunąć trochę lodówkę od ściany i zapewnić jej w górnej części przynajmniej 10 cm odstępu. Jeśli problem nadal będzie występował, to skontaktuj się z serwisem. Jednak w większości przypadków ciepłe boki lodówki są normalnym stanem rzeczy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.