Data publikacji:

Lokalizator GPS do samochodu – czy warto? Jaki wybrać?

Lokalizatory GPS szybko zdobyły aprobatę i zaufanie wśród przedsiębiorców. Jak się okazuje, nadają się nie tylko do kontrolowania pracowników. Jakie dodatkowe zalety niesie ze sobą możliwość zlokalizowania samochodu? Zobacz, jaki lokalizator GPS wybrać.

gps w samochodzie

Czym jest lokalizator GPS do samochodu i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, lokalizator GPS do samochodu jest urządzeniem, które pobiera sygnał z satelitów okrążających Ziemię i określa swoją pozycję na mapie. Na podobnej zasadzie działa nawigacja (przeczytaj artykuł na temat: nawigacja GPS – jak wybrać), której podstawowym zadaniem jest wyznaczenie pozycji samochodu.

Niestety, oparcie lokalizatora na samym GPS-ie byłoby niewystarczające. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest utrata sygnału np. w garażu podziemnym czy tunelu.

Z tego względu lokalizatory GPS do samochodu mają dodatkową funkcję, jaką jest zbieranie sygnału ze stacji bazowych sieci komórkowych. Dysponując sygnałem wszystkich najpopularniejszych operatorów GSM, można wyznaczyć pozycję lokalizatora, nawet nie mając sygnału GPS. Orientacyjny punkt wyznaczany jest na podstawie siły sygnału oraz połączenia z najbliższą stacją nadawczą.

Lokalizator GPS – czy warto?

Już sama możliwość zlokalizowania urządzenia daje przedsiębiorcom ogrom możliwości. Dzięki temu można przeanalizować miejsce, w którym przebywa pracownik, trasy przejazdu oraz czas pracy.

Lokalizator GPS do samochodu może być też przydatny w pomiarze ekonomiczności jazdy oraz prędkości, z jaką porusza się auto. To jednak nie wszystko.

Dobre lokalizatory GPS można połączyć z komputerem pokładowym samochodu, co daje znacznie większe możliwości. Wówczas pracodawca zyskuje informację o zapaleniu i zgaszeniu silnika, otwarciu drzwi, długości pracy na biegu jałowym, zużyciu paliwa, tankowaniu oraz wielu innych ważnych rzeczach.

Dodatkowo może to ułatwić diagnozę i naprawę usterki w trasie. Widząc samochód zatrzymany w nieoczywistym miejscu (np. na autostradzie lub drodze ekspresowej), osoba nadzorująca lokalizator ma możliwość natychmiastowego upewnienia się, że nie stało się nic złego.

Lokalizator GPS do samochodu jest też nieoceniony w przypadku kradzieży. Niektóre modele umożliwiają nasłuchiwanie otoczenia lub nawet zablokowanie pompy paliwa.

Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać?

Dobry i użyteczny lokalizator GPS wcale nie musi być drogi. Już za ok. 300 zł można kupić model o stosunkowo wysokiej precyzji i dużym zasięgu. Warto przyjrzeć się przede wszystkim długości pracy na baterii. Jest to uzależnione m.in. od częstotliwości łączenia się z GPS-em i siecią GSM.

Jeżeli zamierzasz wykorzystywać lokalizator GSM cały czas i chcesz gromadzić dane z wielu dni, wybierz model podłączany do instalacji samochodu. Najprostsze urządzenia wpina się po prostu do złącza OBD II lub zapalniczki. To wygodne rozwiązanie, ale ułatwia złodziejowi odnalezienie lokalizatora.

Pamiętaj też, że zakup urządzenia to dopiero połowa sukcesu. Niezbędne jest także wykupienie planu abonamentowego, który da ci dostęp do dodatkowych usług. Przed zakupem przeanalizuj funkcje, które oferują podstawowe wersje programów. Niektóre wymagają sporej dopłaty.

Lokalizator GPS do samochodu – gdzie zamontować?

Najpopularniejszym miejscem zamontowania lokalizatora GPS jest przestrzeń pod deską rozdzielczą. Wymaga to rozebrania kokpitu, ale utrudni to pracę złodziejowi (o ile po prostu nie zakłóci sygnału). Równie dobrym miejscem na lokalizator GPS do samochodu jest podszybie lub bagażnik.

Najważniejsze, by nie montować lokalizatora GPS do samohodu w metalowych zagłębieniach lub elementach, które nazbyt zakłócałyby sygnał (np. w bagażnikach samochodów typu sedan). Przenośny lokalizator GPS zasilany baterią można natomiast wrzucić nawet do schowka lub pod fotel pasażera.

Lokalizator GPS nie tylko do samochodu

Choć urządzenia pozwalające na zlokalizowanie osoby montuje się głównie w firmowej flocie, niewielkie lokalizatory GPS można wykorzystać na więcej sposób. Idealnie sprawdzą się do kontrolowania miejsca pobytu dzieci, osób starszych, w czasie podróży czy do zabezpieczenia roweru.

Autor: Szymon Sonik