Data modyfikacji:

GPS do samochodu. Jaki lokalizator GPS wybrać?

Lokalizator GPS do samochodu są coraz chętniej montowane w autach. Tych niewielkich urządzeń nie należy pod żadnym pozorem mylić z nawigacją GPS. Służą one bowiem do nieco innego celu, choć korzystają z tej samej satelitarnej infrastruktury, pozwalającej na dokładne określenie w czasie rzeczywistym geograficznej pozycji sprzętu z dokładnością ok. kilku metrów. Lokalizator GPS jest między innymi świetnym zabezpieczeniem przed skutkami kradzieży auta, a także idealnym narzędziem dla firm dysponujących flotyllą aut i ciężarówek.
gps do samochodu jaki wybrać

Jak wygląda i działa GPS do samochodu?

Lokalizator GPS do samochodu to przypomina zazwyczaj czarną skrzynkę lub pudełko, czasami wyposażone w lampki kontrolne oraz przyciski konfiguracyjnej. Komunikację z urządzeniem nawiązujemy najczęściej za pomocą aplikacji mobilnych lub specjalnego oprogramowania dostarczonego przez producenta. Format urządzenia może się dość mocno różnić, w zależności od tego czy posiada wbudowaną baterię, a także miejsca w jakim się je instaluje.
GPS-y do samochodu możemy ogólnie podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są proste modele uniwersalne, które bardzo często przeznaczone są również do użytku np. z rowerami, bagażami i innymi cennymi przedmiotami. Drugą grupę stanowią znacznie bardziej solidne i wszechstronne modele do zastosowań profesjonalnych, które zainteresują przede wszystkim przedsiębiorców lub instytucje publiczne.
Przeczytaj także, jakie radio samochodowe wybrać
GPS działa bez problemu w dowolnych warunkach, co ważne urządzenie nie musi znajdować się w zasięgu anten telefonii komórkowej i nie wymuszają na użytkowniku żadnych dodatkowych opłat. Należy jednak wspomnieć, że profesjonalne modele bardzo często wymagają od nas opłacania subskrypcji, dzięki której zyskujemy dostęp do pełnej funkcjonalności sprzętu (np. ustalanie opcji alarmowych lub geo ogrodzenia) i jego oprogramowania, a także chmury przechowującej najważniejsze dane telemetryczne zbierane przez nadajnik.

Jaki GPS do samochodu wybrać? Na co zwracamy uwagę przy zakupie?

Podczas zakupów nadajnika decydujemy w pierwszej kolejności, jak dużą sumę jesteśmy skłonni wydać na gadżet. Podstawowe wersje urządzenia kosztują od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych. Oferują one podstawowe funkcje i nie wymagają żadnych opłat serwisowych. Świetnie sprawdzą się dla przeciętnego użytkownika auta, dając mu możliwość znalezienia skradzionego auta.
Z drugiej strony, droższe modele nie wymagają konserwacji i ładowania, oferując przy tym bardziej dokładny tracking pojazdu przy wykorzystaniu dodatkowych metod (np. za pośrednictwem sieci GSM) oraz dokładną historię przejechanych tras. Mają też czujniki informujące nas automatycznie, gdy ktoś niechciany próbuje usunąć zamontowany sprzęt.
Profesjonalne modele lokalizatorów GPS do samochodów wyposażone są najczęściej we wbudowane baterie, pozwalające na nieprzerwaną pracę przez kilka dni, lub nawet ponad miesiąc (nadajnik włącza się w odstępach czasu). W razie potrzeby można je też podłączyć do zasilania z akumulatora. Dzięki wodoodpornej i wstrząsoodpornej obudowie zamontujemy je w mało widocznym miejscu np. w bagażniku lub pod przednią maską auta, w czym pomaga mocny magnes.
Uniwersalne lokalizatory umieszczamy z kolei w ustalonym z góry miejscu np. w skrytce, bowiem bardzo łatwo można je zapodziać w aucie. Ładujemy je kablem USB, a wbudowana w nie bateria wytrzymuje zazwyczaj tylko kilka dni przy trybie oszczędzania energii (lokalizator pobiera swoją pozycję w pewnych odstępach czasu). Są to bardzo niewielkie gadżety, często o wielkości breloka do kluczy.
Zdjęcie: Envato Elements