Spokojny sen to jedna z niekwestionowanych potrzeb każdego człowieka, dziecka w szczególności. Jednak strefa spania nie może nadmiernie zredukować innych stref (nauki, zabawy itd.), na które również musi być miejsce w pokoju twoich maluchów.
W ostatnim czasie znów do łask wraca popularny w latach 90. półkotapczan. Dwa półkotapczany mogą być więc opcją dla pokoju rodzeństwa, w którym chcemy wygospodarować jak największą przestrzeń (rozrasta się w tym momencie dzienna strefa zabawy).
Jeśli jednak decydujesz się na kupno klasycznego łóżka, wybierz takie, które przeznaczone jest dla dwójki lub nawet trójki dzieci. Dowiedz się jak zaaranżować mały pokój dziecięcy - radzą specjaliści.
Posiadanie łóżka piętrowego zawsze sprawiało dzieciom niesamowitą frajdę. Spanie na piętrze jest niezaprzeczalnie czymś wyjątkowym. Zresztą tak samo jak na parterze – pod zadaszeniem, które w dzień, wspomagane kocem i kilkoma poduszkami zamieniało się w warowny fort lub namiot.
Wchodzenie po drabince to wyjątkowa atrakcja dla aspirujących akrobatów. Łóżko piętrowe oprócz tego, że oszczędza przestrzeń, pozwala więc rozwijać się dziecięcej wyobraźni.
Tego typu mebel szlifuje również społeczne kompetencje. Przyzwyczaja do kompromisów. Bo czyż nie często trzeba dojść do porozumienia, kto gdzie śpi?
Rozwija się więc umiejętność argumentowania, dzieci uczą się dzielić. Jeden miesiąc „na górze” dla jednego dziecka na przykład? Pewnie!
Producenci łóżek piętrowych zaprojektowali modele o różnych funkcjach. Cena takiego łóżka zależy więc nie tylko od materiału, z którego zostało wykonane oraz indywidualnego designu, ale i od istnienia dodatkowych funkcji mebla.
Najprostsze w konstrukcji piętrowe łóżko kupisz już za 400 PLN. Cena najdroższych to nawet 4000 PLN.
Na piętro łóżka dziecko wchodzi po drabince lub po schodkach. Pionowa drabinka nie zajmuje przestrzeni, schodki tak. Jednak schodki mogą być szufladami, dzięki czemu, tak naprawdę zyskujesz dodatkowe miejsce.
Do ciebie należy wybór, czy będzie to komoda, czy szuflady wmontowane w schody. Druga opcja jest na pewno bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Piętrowe łóżka pod niższym posłaniem mogą mieć umieszczoną wysuwaną skrzynię na pościel. Jest to świetny pomysł, gdy wiesz, że łóżko jest często wykorzystywane jako domowy plac zabaw.
Dwójka dzieci śpi „na dole”, jedno „na górze”. Ceny takiego łóżka wahają się od 800 PLN do ponad 3000 PLN. Możliwość uzyskania miejsca poprzez wbudowanie szafek lub szuflad jest w tym momencie bardziej ograniczona. Niemniej można wybrać modele, które zamiast drabinki mają schodki z wbudowanymi w nie szufladami.
Zawsze dodatkowe posłanie wysuwa się spod materaca. Tanie łóżko wysuwane kosztuje 400 PLN. Jednak za tego typu mebel możesz zapłacić i 1600 PLN.
Zanim wybierzesz łóżko dla swoich dzieci, zwróć uwagę na stylistykę wnętrza. Czasem warto dodać przysłowiowe kilka złotych, aby mebel (bądź co bądź, pokaźnych rozmiarów) komponował się z pozostałymi elementami wystroju.
Łóżko będzie centrum strefy spania. Zadbaj o to, by dziecko dobrze się w nim czuło. Czy na pewno uspokaja go zimna biel? A może raczej pastele lub drewno?
Najlepiej znasz swoje pociechy. Czy są już na tyle dojrzałe, aby dojść do porozumienia w sprawie podziału łóżka na dwie osobne przestrzenie? Ten tylko uważa, że temat nie istnieje, kto nie widział dzieci walczących o określone miejsce na łóżku tego typu.
Jeśli zakładasz, że nowy zakup może wywołać emocje, które trudno ci – jako rodzicowi – będzie okiełznać, spróbuj jeszcze przed kupnem łóżka postawić dzieci w sytuacjach, w których muszą osiągnąć kompromis.
Sprawdź także, czy żadne z maluchów nie ma lęku wysokości. Jeśli oboje mieliby obawy przed spaniem „na górze”, zdecyduj się raczej na łóżko wysuwane.
Opcją dla strefy spania z podwójnym lub potrójnym łóżkiem jest oczywiście poszerzenie jej i zakup osobnych łóżek dla rodzeństwa. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
Jednak, ponieważ rynek obfituje w propozycje udogodnień, z pewnością meblowanie pokoju rodzeństwa nie będzie tak strasznym diabłem, jak go niektórzy malują.