Data publikacji:

Lwia zmarszczka. Przyczyny powstawania i sposoby na zlikwidowanie

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, która pojawia się między brwiami. Dodaje twarzy surowości oraz lat, dlatego nie jest szczególnie mile widziana. Dowiedz się, jak zlikwidować lwią zmarszczkę za pomocą ćwiczeń, które kosmetyki mogą ją spłycić i kiedy warto postawić na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka – przyczyny powstawania

Co właściwie powoduje, że na twarzach niektórych osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn –powstaje lwia zmarszczka? Oto trzy główne powody.

Napinanie mięśni

Lwia bruzda bardzo często powstaje u osób, które przeżywają dużo stresu, wskutek czego w zupełnie niekontrolowany sposób napinają mięśnie twarzy, ściągając brwi. Defekt może wystąpić również u ludzi z wadą wzroku, którzy nie noszą okularów i mrużą oczy. Generalnie im bardziej ekspresyjna mimika twarzy i im więcej emocji na co dzień, tym większe jest ryzyko pojawienia się lwiej zmarszczki.

Suchość skóry

Dobrze nawilżona skóra jest bardzo elastyczna i jędrna, więc bardzo szybko wraca do pierwotnej pozycji. Jeżeli masz suchą skórę, procesy te będą przebiegały znacznie wolniej, a w końcu lwia zmarszczka uformuje się na stałe. Krem nawilżający do twarzy powinien więc na dobre zagościć w twojej kosmetyczce.

Geny i specyficzne cechy twarzy

Niektóre osoby dbają o swoją skórę, nie narzekają na nadmiar negatywnych emocji, mają dobry wzrok, a mimo to i tak pojawia się u nich lwia zmarszczka – dlaczego? Otóż w tym przypadku najczęściej przyczyna leży po stronie genów oraz pewnych cech twarzy, które sprzyjają powstawaniu różnych fałd i zmarszczek.

Ponadto warto wiedzieć, że lwia zmarszczka częściej powstaje u osób, które prowadzą niehigieniczny tryb życia (jedzą niezdrowo, piją sporo alkoholu, zapominają o regularnym oczyszczaniu twarzy), a także u tych, którzy śpią na boku.

Jak usunąć lwią zmarszczkę? Ćwiczenia na lwią zmarszczkę

Likwidacja lwiej zmarszczki za pomocą domowych sposobów nie jest łatwa, niemniej warto spróbować. Bardzo polecane są różnorodne ćwiczenia, szczególnie joga twarzy. Oto kilka przykładów.

Pompka ukrwienna

Nasadę dłoni umieść między brwiami – w taki sposób, aby palce swobodnie leżały na włosach. Głowę nieznacznie odchyl. Dla maksymalnego zredukowania napięcia mięśni zadbaj o podparcie dla drugiej ręki – możesz umieścić ją na stole albo po prostu na karku.

Zacznij dociskać dłoń do czoła, starając się wgnieść zmarszczkę albo ją „wyprasować”. Powtórz ten ruch 15 razy, zrób sobie chwilę przerwy, podejdź do drugiej serii, a następnie do trzeciej. Powtarzaj ćwiczenie dwa razy dziennie.

Ćwiczenia z opuszkami

Przyłóż opuszki palców do miejsca, gdzie znajduje się lwia zmarszczka, a następnie postaraj się ściągnąć brwi. Ćwiczenie powinno trwać od 10 do minut, należy powtarzać je co wieczór. Ten trening jednocześnie uświadomi ci, jak intensywnie pracują mięśnie twojej twarzy na co dzień.

Joga twarzy

Kolejne, bardzo proste ćwiczenia na lwią zmarszczkę. Usiądź wygodnie. Ułóż palce wskazujące na zewnętrznych końcówkach brwi. Następnie postaraj się otworzyć szeroko oczy, angażując mięśnie dookoła nich. Teraz zacznij delikatnie ciągnąć brwi palcami, unikając marszczenia czoła.

Wytrzymaj 10 sekund, po czym zrób sobie chwile przerwy i potwórz ćwiczenie. Wykonuj po trzy serie trzy razy dziennie, a lwia zmarszczka nieco się spłyci.

Likwidacja lwiej zmarszczki kosmetykami

Wiesz już, jak pozbyć się lwiej zmarszczki za pomocą ćwiczeń – teraz czas na nieco informacji o kosmetykach. Które szczególnie mogą pomóc ci w zlikwidowaniu problemu?

Dobry krem nawilżający

To podstawa twojej nowej pielęgnacji – pamiętaj, że lwia zmarszczka rzadziej występuje u osób, które mają zadbaną cerę. Dobrze nawilżający krem to np. taki, który zawiera różnego rodzaju naturalne oleje. Ponadto preparaty powinien być wzbogacony w substancje zapobiegające starzeniu się skóry i ujędrniające, czyli na przykład retinol, witaminę C czy świetnie działający matrixyl. Jak wybrać krem nawilżający? Ranking polecanych kosmetyków pomoże ci znaleźć dobry produkt.

Serum

Likwidacja lwiej zmarszczki przebiegnie sprawniej, jeśli na zmianę z kremem będziesz używała serum. Najbardziej polecane produkty zwierają między innymi: koenzym Q10, ekstrakt z czarnej topoli, pirolidynokarboksylan magnezu, ekstrakt z eleuterokoka kolczystego oraz retinol.

Peeling

Jeśli będziesz regularnie złuszczać skórę, szybciej będzie ona wchłaniać wartościowe składniki kosmetyków. I tu pamiętaj o dobrych składnikach. Te polecane to np. kwas mlekowy, salicylowy oraz glikolowy, ponadto świetnie sprawdzają się kwasy owocowe. Jeśli masz skórę normalną albo tłustą, możesz też użyć peelingów drobnoziarnistych. Zabieg złuszczania wykonuj raz na tydzień.

Lwia zmarszczka – kwas hialuronowy czy botoks?

Jeśli bruzda między brwiami jest bardzo głęboka, domowe sposoby mogą się nie sprawdzić – w takich sytuacjach warto postawić na profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Wiele osób wybiera kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę, ale niektórzy twierdzą, że lepsze efekty daje botoks. Co wybrać?

Jeśli lwia zmarszczka nie jest jeszcze bardzo wyraźna, sprawdzić się może botoks, który osłabia skurcz mięśni (uniemożliwiając tym samym ściągnięcie brwi). Zabieg z użyciem toksyny botulinowej ma jednak wady: po pierwsze, na efekt trzeba czekać około 2 tygodni, po drugie – utrzymuje się on tylko przez około 3 miesiące.

Jeśli więc zależy ci natychmiastowym, spektakularnym efekcie (kwas wypełnia bruzdę, likwidując problem doraźnie), który będzie się utrzymywał przez około 1,5 roku, to wybierz kwas hialuronowy. Możesz też połączyć obie metody – wypełnić zmarszczkę kwasem i zapobiec jej ponownemu powstawaniu za pomocą botoksu.

Autor: R. Wojtaś