Data modyfikacji:

Mała łazienka z prysznicem. Jak ją urządzić?

Łazienka z wolnostojącą wanną, sauną i przestronną umywalką? W większości polskich mieszkań to nie do pomyślenia. Bardzo małe łazienki, jakie dominują w wielkiej płycie i budownictwie deweloperskim, są znacznie trudniejsze w aranżacji. Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? Podpowiadamy, jakie sztuczki mogą pomóc w wydobyciu z małej przestrzeni maksimum miejsca.

Łazienka

Odpowiednie rozlokowanie stref

Funkcjonalność w łazience to podstawa, bez względu na to, czy pomieszczenie ma 20, czy 2 m2. Stylistyka jest jedynie jej dopełnieniem. Punktem wyjściowym podczas aranżowania niewielkiej łazienki musi być więc odpowiednie ulokowanie stref. Bliżej wejścia do łazienki powinna znaleźć się toaleta (o ile nie jest wydzielona w mieszkaniu). Wciśnięcie muszli klozetowej w odległe miejsce sprawi, że korzystanie z toalety może być niewygodne.
Część kąpielową, z prysznicem lub wanną, umieść w dalszej części łazienki. Dzięki temu mokra strefa kąpielowa nie będzie kolidować ze strefą suchą, wykorzystywaną przez domowników znacznie częściej. Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia oraz instalacji elektrycznej w strefach. Do 60 cm od granicy wanny lub prysznica nie wolno montować gniazdek, włączników oświetleniowych, puszek łączeniowych oraz urządzeń zasilanych napięciem 230 V. Grozi to porażeniem i jest niebezpieczne dla użytkowników. Pralka czy suszarka muszą więc znaleźć się poza strefą kąpielową.

Prysznic w małej łazience – wybierz go mądrze

Jednym z największych pożeraczy przestrzeni w łazience jest prysznic. Popularną pułapką jest wybór masywnej, pękatej kabiny prysznicowej z hydromasażem, radiem i innymi bajerami. Taka kabina w sklepie nie wydaje się duża, ale w małej łazience stanie się przytłaczająca. Co więcej, w środku wcale nie zapewnia dużej ilości miejsca i nie jest wygodna w użyciu. Zmarnowanie przestrzeni w taki sposób jest niedopuszczalne.
Lepszym wyborem do małej łazienki jest więc minimalistyczna kabina prysznicowa z niewielkim, niskim brodzikiem. Modele z półokrągłym lub ściętym (pięciokątnym) brodzikiem pozostawią dodatkowe miejsce w centrum łazienki, co doda jej przestronności. Przed zakupem kabiny prysznicowej upewnij się, w jaki sposób się ona otwiera oraz czy wejście do niej znajduje się z dobrej strony.

Ciekawą alternatywą dla kabiny prysznicowej jest sama ścianka. Kabina prysznicowa bezbrodzikowa wykorzystuje odpływ ukryty w podłodze. W ten sposób optycznie powiększa się powierzchnia podłogi, a łazienka zyskuje na przestronności. Jeśli wybierzesz ściankę z transparentnego szkła, prysznic będzie niemal niezauważalny.

Podwieszana szafka i toaleta

Sprytnym zabiegiem powiększającym małą łazienkę jest wybór podwieszanej szafki pod umywalką oraz podwieszanej toalety z zabudową podtynkową. Przestrzeń tuż nad podłogą sprawia, że łazienka wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Zmniejsza się oczywiście przestrzeń w szafkach, ale warto poświęcić to dla efektu stylistycznego. Mocne zabudowanie łazienki i pozostawienie jedynie skrawka podłogi da klaustrofobiczny efekt. Jednocześnie korzystanie z takiej łazienki będzie mniej wygodne.

Kolory w małej łazience z prysznicem

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jak wspomnimy, że kolory małych łazienek mają znaczenie. Te utrzymane w jasnych kolorach wydają się większe od pomieszczeń ciemnych i ponurych. Nie oznacza to jednak, że musisz postawić na łazienkę białą. Wiele udanych aranżacji małych łazienek to te, w których królują czerń, butelkowa zieleń czy granat. W takim przypadku należy jednak dobrze rozświetlić ściany, meble i zakamarki, by łazienka nie wyglądała niczym posępna nora. Oprócz światła górnego i kinkietu przy lustrze wykorzystaj światła dopełniające.
Spore znaczenie w małej łazience ma ciepło barw. Kolory chłodne i mniej nasycone oddalają ściany oraz meble, dlatego nie przytłaczają. Intensywne i ciepłe kolory wywołują natomiast efekt osaczenia i znacznie gorzej sprawdzają się w niewielkiej łazience z prysznicem. Tak samo jest w przypadku wzorów. Drobne wzory zmniejszają optycznie pomieszczenie, a gładkie powietrze powiększają je.

Wanna i prysznic w małej łazience

Każdy rodzic wychowujący małe dziecko wie, że prysznic to wcale nie najlepsza opcja. Owszem, zajmuje niewiele miejsca i wprost idealnie nadaje się do małego mieszkania, ale możliwość wykąpania dziecka w wannie jest na wagę złota. Warto zatem postawić na prysznic w wannie. Popularnym i całkiem dobrym połączeniem jest więc wanna z parawanem prysznicowym. Wybierz ten szklany, bowiem plastikowe zasłonki przyklejają się do ciała. Parawan powinien być składany, by móc swobodnie dosięgnąć do kranu spoza wanny. Ścianki montowane na stałe mogą w tym przeszkodzić.

Alternatywą dla wanny z funkcją prysznica jest wysoka kabina prysznicowa. Po nalaniu do niej wody co prawda nie zmieści się dorosły człowiek, ale do kąpieli małej pociechy jest w sam raz. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie jest to tak wygodne, jak w przypadku wanny.

Lustra – sposób na małą łazienkę

Często wykorzystywanym trikiem do powiększenia optycznego łazienki jest zamontowanie dużego lustra na jednej ze ścian. Dzięki odbiciu w lustrze łazienka zyska głębię i może wyglądać tak, jakby była dwa razy większa. W ten sposób można też poprawić proporcje długiej i wąskiej łazienki. Podobną rolę w małej łazience z prysznicem odegrają połyskujące kafelki oraz meble. Feeria światła odbitego da wrażenie, jakbyśmy przebywali w znacznie większym pomieszczeniu.

Gra świateł w małej łazience

Skoro wspomnieliśmy o światłach, warto wspomnieć o dodatkowych lampach w łazience. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Problemem małej łazienki jest to, że jedna lampa zostanie na pewno zasłonięta przez osobę znajdującą się w pomieszczeniu. Niedoświetlone zakamarki łazienki jedynie spotęgują klaustrofobiczne wrażenie. Podświetlając ściany i zakamarki, dodasz łazience przestronności. Za pomocą taśm LED możesz podświetlić szafki, lustro, zakamarki, półki i wnęki w łazience.

Miejsce do przechowywania

Jeśli masz taką możliwość, akcesoria do sprzątania, pranie oraz inne akcesoria łazienkowe składuj w szafie przedpokojowej, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Dodatkową szafkę na detergenty możesz umieścić np. w oddzielnej toalecie. Im mniej zagracona łazienka, tym lepiej. Liczymy się jednak z tym, że nie zawsze da się pozbyć wszystkiego z łazienki. Miejsce do przechowywania jest bardzo ważne, dlatego warto je rozplanować z głową. Możesz chociażby wykorzystać zabudowę toalety i przedłużyć ją w pionie lub poziomie zabudowanymi szafkami. W ten sam sposób wykorzystasz naturalne wnęki, np. obok przewodów wentylacyjnych. Jeśli pozbędziesz się klamek i zastosujesz otwieranie szafek po nacisku, pakowne meble mogą być niemal niezauważalne w łazience. Korzystnym rozwiązaniem jest także zastosowanie płytkich szafek wiszących, które nie zabiorą wiele miejsca w łazience, a zapewnią sporo przestrzeni na szczoteczki, kosmetyki i środki czyszczące. Głębokie szafki i tak byłyby niewygodne w codziennym użytku.

Jak ukryć pralkę w małej łazience?

Pralka o głębokości 65 cm w małej łazience to niekoniecznie dobry wybór. Płytszy model, np. 35-centymetrowy, zapewni więcej miejsca w centralnej części łazienki. Płytką pralkę ładowaną od frontu łatwiej ukryjesz pod blatem w linii z umywalką lub zabudujesz w zamykanej szafce. Miejsce w łazience oszczędzisz także wówczas, gdy wybierzesz pralkę ładowaną od góry. Taki model jest znacznie węższy, a dodatkowo nie wymaga przestrzeni do otwarcia przednich drzwiczek. Pralki ładowane od góry mają jednak spory minus – nie da się ich zabudować ani wykorzystywać do przechowywania na nich przedmiotów. Rozważ plusy i minusy tego rozwiązania i dobierz odpowiednie do własnych preferencji.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem nie jest prosta, ale potraktuj to jako wyzwanie. Wykorzystując ciekawe zabiegi, możesz powiększyć ją optycznie, a dodatkowo zwiększyć jej funkcjonalność.
Autor: Szymon Sonik