Data modyfikacji:

Samodzielne malowanie felg aluminiowych i stalowych

Zadbane felgi aluminiowe to wizytówka każdego samochodu. Jeśli twój komplet stracił pierwszą świeżość i wymaga pomalowania na nowo, śpieszymy z pomocą. Wyjaśniamy, jak wygląda podstawowa regeneracja felg aluminiowych oraz stalowych. Samodzielne malowanie felg aluminiowych czy stalowych jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać.

malowanie felg aluminiowych

Jak przygotować felgi do malowania?

Zanim przejdziesz do malowania felg aluminiowych czy stalowych, musisz je odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności musisz oczyścić umyte felgi z wżerów, skaz i korozji. Rdza jest typowym problemem felg stalowych, więc nie obędzie się bez dokładnego oczyszczenia felgi szczotką oraz papierem ściernym. Możesz użyć także neutralizatora rdzy, który stworzy przy okazji przyczepne podłoże do naniesienia lakieru.

Nieco więcej pracy wymaga felga aluminiowa. Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem? Aluminium jest miękkim metalem, więc łatwo o zarysowanie lub uszkodzenie. Jeśli felga ma głębsze ubytki, musisz je uzupełnić szpachlą do aluminium i wyszlifować powierzchnie na gładko. Konieczne jest zmatowienie felgi włókniną ścierną lub papierem ściernym. Zebrany materiał zdmuchnij sprężonym powietrzem, a powierzchnię felgi odtłuść alkoholem izopropylowym lub benzyną ekstrakcyjną.

Malowanie felg bez zdejmowania opon

Kolejny krok to zabezpieczenie felgi przed malowaniem. Możliwe jest pomalowanie felg bez zdejmowania opon, ale musisz je zabezpieczyć. Wystarczy okleić je folią oraz taśmą malarską, pamiętając o dostępie do rantów felgi.

Często spotykanym sposobem jest też wetknięcie kart pomiędzy oponę a rant felgi. Taki prowizoryczny kołnierz skutecznie ochroni oponę, ale musisz uważać podczas nakładania farby. Lakieru w sprayu używaj na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Uwaga! Nie maluj felg w pobliżu samochodu. Unoszący się w powietrzu kurz osiądzie na lakierze karoserii. Usunięcie go jest bardzo trudne i często wymaga glinkowania lakieru lub nawet pełnej korekty.

Czym pomalować felgi? Zestaw do malowania felg

Czym pomalować felgi? Często polecana jest guma do malowania felg, ale efekty jej użycia nie są zadowalające. Gruba warstwa gumy nie wygląda estetycznie i z czasem może się łuszczyć.

Zamiast tego użyj specjalnego zestawu do malowania felg składającego się z farby podkładowej, lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Antykorozyjny podkład zabezpieczy felgę przed korozją oraz uzupełni ewentualne rysy.

Farba bazowa dostępna jest w wielu kolorach, więc dobranie odpowiedniego odcienia nie sprawi ci problemu. Nie zapomnij o nałożeniu bezbarwnego lakieru ochronnego. Nada on felgom połysk oraz stworzy odporną powłokę.

Malowanie felg stalowych i aluminiowych krok po kroku

Malowanie felg zacznij od nałożenia 2-3 warstw podkładu. Możesz aplikować farbę co ok. 10-15 minut, o ile producent środka nie zaleca inaczej. Po wyschnięciu podkładu wyszlifuj go papierem ściernym lub włókniną ścierną. Powstały pył zbierz zmywaczem do silikonu.

Lakier bazowy możesz nałożyć sprayem lub pistoletem natryskowym. Ten drugi sposób jest bardziej ekonomiczny, więc jeśli masz w garażu kompresor i musisz pomalować cały komplet felg, warto wybrać lakier w puszce.

Przed malowaniem dokładnie wstrząśnij lub wymieszaj farbę. Nakładaj cienkie warstwy bazy, wykonując pociągłe ruchy. Utrzymuj dyszę sprayu ok. 15 cm od felgi. Nałóż 2-3 warstwy lakieru w odstępie ok. 10 minut.

W podobny sposób zaaplikuj lakier bezbarwny. Unikaj dłuższego trzymania sprayu w jednym miejscu, gdyż pojawiają się trudne do usunięcia zacieki. Lepiej nałożyć kolejną warstwę, niż próbować pokryć dokładnie całą felgę za jednym razem.

Ostatnie wykończenie, czyli polerowanie felg

Nie ma co się łudzić, że za pomocą farby w sprayu uda się idealnie nanieść farbę. Drobne zacieki i smugi są wręcz pewne. Możesz oczywiście pozostawić felgi w takim stanie – z większej odległości nie będzie to widoczne. Jeśli jednak chcesz uzyskać doskonały efekt, nie obędzie się bez szlifowania.

Do zebrania nadmiaru farby użyj papierów wodnych o wysokich gradacjach, np. 3000, 5000 i 6000. Następnie wypoleruj felgi na błysk pastą polerską, taką samą jak do polerowania karoserii. Najwygodniej jest użyć maszyny polerskiej z małym dyskiem, ale możesz też użyć ręcznego pada polerskiego lub nawet miękkiej mikrofibrowej ściereczki. Na koniec zabezpiecz felgi woskiem lub powłoką ceramiczną.

Autor: Szymon Sonik