Data modyfikacji:

Jaki mały ekspres do niewielkiej kuchni wybrać?

Mała kuchnia wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z korzystania sprzętów, które pozwalają cieszyć się smakiem aromatycznej, pobudzającej kawy. Choć ekspresy do kawy są na ogół dość duże, to w bogatej ofercie znajdziemy również kompaktowe, stylowe modele - idealne do niewielkich wnętrz. W artykule podpowiadamy, jaki mały ekspres do kawy wybrać, by parzył aromatyczne napary i jednocześnie nie zabierał zbyt dużo miejsca w kuchni!
mały ekspress do niewielkiej kuchni

Jak wybrać najlepszy mały ekspres do kawy?

Kawiarniane ekspresy nie tylko na ogół parzą pyszną kawę, ale też robią gabarytowe wrażenie. Jeśli w zaciszu własnej, niewielkiej kuchni również chcemy cieszyć się smakiem mocnego espresso czy kremowego cappuccino do śniadania, nie musimy wcale sięgać po potężne ekspresy.
Producenci sprzętów gospodarstwa domowego mają świadomość, że ich artykuły muszą być uniwersalne tak, by z łatwością dopasować je i do dużych, i do małych wnętrz. To właśnie dzięki temu z powodzeniem możemy dziś kupić dobre, małe ekspresy do kawy, które niczym nie ustępują swoim znacznie większym kolegom.

Parametry małych ekspresów do kawy

Wielkość ekspresu do kawy w małej kuchni odgrywa duże znaczenie, ale nie oszukujmy się - dla kawoszy zawsze najważniejsze będą parametry i funkcje sprzętu. Każdy, kto lubi dobrą kawę, chciałby, aby jego ekspres parzył jak najlepszą. Podczas poszukiwań idealnego modelu dobrze jest się więc zastanowić, jaki rodzaj ekspresu sprawdzi się w naszym przypadku. Ekspresy o niepozornych gabarytach potrafią zaskakiwać swoją funkcjonalnością i parzyć nawet kilkanaście rodzajów kawy - od skoncentrowanego ristretto, przez klasyczne americano i espresso, aż po kremowe cappuccino czy mleczne flat white.
Na początku zastanówmy się więc, jaką kawę lubimy najbardziej. Jeśli chcemy na co dzień cieszyć się smakiem różnych naparów, możemy wybrać bardziej zaawansowane modele. Gdy zależy nam na czasie, to w naszej kuchni najlepiej sprawdzą się małe ekspresy ciśnieniowe do kawy z młynkiem. Miłośnikom dużych ilości małej czarnej przypadną z kolei do gustu ekspresy przelewowe.
Jakie zalety ma mały ekspres do kawy? Okazuje się, że nieduży sprzęt sprawdzi się nie tylko w kuchni o niewielkim metrażu, choć wtedy bez wątpienia jest błogosławieństwem. Kompaktowe modele ekspresów z łatwością można przestawić, zmienić ich lokalizację lub komfortowo przewieźć do nowego mieszkania w przypadku przeprowadzki. Do małych kuchni nie warto kupować masywnych modeli do zabudowy, ale postawić na ergonomiczne rozwiązania, które pozwolą na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni.

Mały ekspres - przelewowy, ciśnieniowy czy kapsułkowy?

Czas na praktykę i analizę najpopularniejszych rodzajów ekspresów do kawy, które dobrze spiszą się w małej kuchni. Do wyboru mamy kilka różnych sprzętów - od tych prostych po bardziej zaawansowane, więc każdy kawosz znajdzie coś dla siebie.
Mały ekspres do kawy ciśnieniowy to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią dobrą kawę, ale nie chcą poświęcać dużo czasu na jej przyrządzanie. Zautomatyzowany proces parzenia sprawia, że wystarczy na ogół nacisnąć jeden przycisk i kawa po chwili jest gotowa.
Ekspresy ciśnieniowe są wysoce zautomatyzowane, na ogół mielą ziarna tuż przed parzeniem i posiadają systemy spieniania mleka, dzięki czemu możemy dowolnie rotować rodzajami przyrządzanej kawy. Ich minusem często bywa dość wysoka cena, ale jeśli wybierzemy jakościowy sprzęt, zostanie on z nami na lata. Ekspresy ciśnieniowe z łatwością dopasujemy do małych kuchni - modele, które sprawdzą się na niewielkim metrażu to między innymi:
 • PHILIPS 2200 LatteGo EP2230/10
 • Saeco GranAroma SM6580/10
 • Ekspres De'Longhi Magnifica Evo
 • Melitta Latticia OT frosted black F30/0-100
 • Najmniejsze ekspresy do kawy to z kolei te kapsułkowe. Zajmują naprawdę niedużo miejsca i również cechuje je wysoka automatyzacja. Wśród najpopularniejszych znajdują się między innymi różne modele Krups, Dolce Gusto, Bosch czy Nespresso. Te sprzęty nie tylko zajmują niedużo miejsca, ponieważ ich zaletą jest również stosunkowo niewielka cena.
  mały ekspres kapsułkowy
  Najprostsze ekspresy kapsułkowe nie kosztują więcej niż 200 zł. Tego typu akcesoria nie przypadną jednak do gustu miłośnikom klasycznej kawy. Kapsułki - nawet te smakowe - rzadko kiedy dorównują jakością świeżo zmielonym ziarnom. Dodatkowo ich cena jest dość wysoka. Kapsułkowych, małych ekspresów do kawy nie trzeba jednak demonizować - świetnie sprawdzą się bowiem u osób, które po prostu szukają urozmaicenia w kwestii spożywanych napojów.
  Miłośnicy czarnej kawy również nie muszą rezygnować z jej smaku w małej kuchni dzięki ekspresom przelewowym. Te sprzęty również wypadają atrakcyjnie cenowo, a dodatkowo pozwalają jednorazowo zaparzyć nawet 10 filiżanek ulubionego naparu. Minusem małych ekspresów przelewowych jest to, że nie zaparzymy espresso. Kawa przyrządzana w przelewie nie będzie tak skoncentrowana, choć jej moc intensyfikujemy sami w zależności od ilości zużytych ziaren.
  Ekspresy przelewowe często nie posiadają też młynków - przed przyrządzeniem kawy musimy więc albo skorzystać z osobnego młynka lub zawczasu kupić kawę mieloną. Wśród małych ekspresów przelewowych znajdziemy również modele (przykładowo te marki Melitta), dzięki którym zmielimy i zaparzymy kawę, ale będą one droższe od sprzętów o podstawowych funkcjach.
  Warto jeszcze wspomnieć o ekspresach kolbowych, ponieważ to sprzęty, które często znajdują się w centrum zainteresowań prawdziwych kawoszy. Niestety są one dość potężne gabarytowo, więc mogą zająć dość dużo miejsca na blacie. Tutaj najważniejsza jest kwestia określenia priorytetów, ponieważ być może z łatwością zrezygnujemy na ich rzecz chociażby z kuchenki mikrofalowej. Ekspresy kolbowe są bardziej zaawansowane - to my sami decydujemy, jaki smak będzie miała nasza kawa. Sprawdzą się również wtedy, kiedy lubimy celebrować rytuał parzenia i chcemy poświęcać na niego nieco więcej czasu.
  małe ekspresy do kawy

  Ustawienie małego ekspresu do kawy

  Gdzie najlepiej ustawić mały ekspres do kawy? To kwestia bardzo indywidualna - najważniejsze, by w jego pobliżu znalazło się źródło zasilania. Modele niewielkich rozmiarów na ogół nie muszą być podłączone do wody. Większość z nich posiada specjalne zbiorniki, które po prostu należy uzupełniać. Dobrze, aby ekspres do kawy w niewielkiej kuchni nie stał w pobliżu kuchenki tak, by para lub pryskający tłuszcz nie stanowiły dla niego zagrożenia.
  W małej kuchni liczą się funkcjonalne i praktyczne rozwiązania - jeśli lubimy pić kawę z mlekiem, dobrze, by ekspres stanął blisko lodówki. To samo dotyczy szafek z filiżankami i kubkami. Wiadomo, że nie zawsze możemy ekspres ustawić idealnie, dlatego tak bezpiecznym rozwiązaniem będą modele nieprzeznaczone do zabudowy.

  Małe ekspresy do kawy a design

  Ostatni aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze małego ekspresu do kuchni, to design sprzętu. I oczywiście największe znaczenie ma funkcjonalność, ale czasy, kiedy wygląd aranżowanego wnętrza miał marginalne znaczenie, już dawno odeszły w niepamięć.
  Wybierając swój idealny ekspres warto zwrócić uwagę zatem na jego rozmiar, wbudowane funkcje i wygląd tak, by nawet w małej kuchni cieszyć się dobrze dopasowanym sprzętem, który pozwoli serwować nam ulubioną kawę!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Mlonka