Data publikacji:

Martwy piksel: czym jest, skąd się bierze i jak naprawić

Martwy piksel to wyjątkowo denerwująca usterka sprzętu. Jest to mały, czarny punkcik na wyświetlaczu. Może on odebrać całą radość z używania nowego telefonu, aparatu czy laptopa. Również użytkownicy telewizorów zmagają się z tym problemem. Co to jest martwy piksel i czy da się go naprawić? Sprawdźmy!
martwy piksel

Jak wygląda martwy piksel?

Martwe piksele są spowodowane defektem ekranu LCD. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym błędami produkcyjnymi i uszkodzeniami fizycznymi.
Martwy piksel to czarny kwadracik na wyświetlaczu, który nie reaguje tak jak pozostałe części ekranu. Nie emituje on światła ani koloru. Jak sprawdzić martwe piksele w telewizorze? Są one dość proste do wykrycia. Wyświetl kolorowy obraz (unikaj ciemnych i czarnych elementów!) i obserwuj, czy na ekranie pojawił się mały, czarny kwadrat. Ta część ekranu po prostu nie świeci. Są również programy do sprawdzania martwych pikseli, które przydadzą się bardziej użytkownikom laptopów.
Oprócz martwych pikseli możesz spotkać się z określeniem „gorący piksel”. Jest to piksel przepalony, który zawsze świeci na biało.

Jaka jest dopuszczalna ilość martwych pikseli?

Dobrej jakości sprzęt tak naprawdę nie powinien posiadać martwych pikseli. Formalnie jednak uznano, że maksymalna dopuszczalna ilość martwych pikseli to 2. Jeśli chodzi o martwy piksel w kontekście gwarancji, to producent może przewidzieć inną dopuszczalną wartość martwych pikseli (np. 5). Pamiętaj, aby zapoznać się z warunkami gwarancji Twojego sprzętu!

Co oznacza martwy subpiksel?

Każdy piksel składa się z trzech subpikseli o różnych kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Martwy subpiksel oznacza usterkę, która wpływa na cały piksel. To właśnie różne natężenia subpikseli nadają kolor i odcień jednemu pikselowi.

Czy da się naprawić martwe piksele? Jak naprawić gorący bądź martwy piksel?

Niestety, naprawa martwych pikseli (bądź gorących pikseli) nie jest prostą sprawą. Jest to usterka ekranu LCD. Możesz spróbować delikatnie przycisnąć w miejscu występowania martwego piksela, jednak to dość ryzykowna metoda. Kolejnym pomysłem jest odświeżanie kolorów na monitorze, co pobudzi piksele (i być może „odblokuje” martwy piksel).
Możesz zdecydować się również na wymianę matrycy, co jest często kosztownym rozwiązaniem. Innym rozwiązaniem jest po prostu zaakceptowanie tego faktu, jeśli martwy piksel aż tak Ci nie przeszkadza. Właściwie jedynie wymiana matrycy (bądź zakup nowego sprzętu) to sprawdzona metoda na pozbycie się tego problemu.
Zdjęcie: Envato Elements