Data publikacji:

Jaki materac z pianki memory wybrać?

Materace z pianki memory mają swoich licznych wielbicieli. Wszystko to za sprawą specyficznych cech, które je wyróżniają na tle innych. Mogą znacznie poprawić komfort spania i zredukować uciążliwe bóle kręgosłupa. Wybór najlepszego modelu umożliwi ci pełne skorzystanie z zalet pianki termoelastycznej i przekonanie się na własnej skórze jak miło jest zapaść się w nią po ciężkim dniu. Jak wybrać dobry materac z pianki memory?
Jaki materac z pianki memory wybrać

Czym wyróżnia się materac z pianki memory?

Dobry materac jest na wagę złota. Dawniej materace piankowe kojarzyły się ze średnią jakością, obecny rozwój technologii pozwolił na opracowanie materiałów o rewelacyjnych właściwościach. Jednym z nich jest pianka termoelastyczna, wykonana z polieturanu i innych dodatków, którym zawdzięcza swoje właściwości. Materac z pianki memory reaguje na nacisk oraz temperaturę ciała. Pod ich wpływem staje się miękka i dostosowuje się do kształtu leżącego na nim obiektu.

Piankę termoelastyczną określa się również pianką z pamięcią kształtu, stąd nazwa – memory. Kiedy się na niej położysz, poczujesz przyjemne otulenie i zapadanie. W materacu powstanie wgłębienie w kształcie twojego ciała, w którym poczujesz się przyjemnie zrelaksowany. To właśnie ta cecha przyciąga do tego typu materacy wciąż nowych wielbicieli komfortowego wypoczynku.

Zalety i wady materaca z pianki memory

Podstawową zaletę tego typu materaca już poznałeś. Pianka memory zapewnia idealne dopasowanie do ciała i wysoką elastyczność, zależną od nacisku i ciepła. Oznacza to, że im drobniejszy człowiek, tym mniejsze wgłębienie powstanie, a pianka perfekcyjnie otuli śpiącą na nim osobę. Z tego względu ten typ materaca upodobali sobie szczególnie ludzie, którzy lubią takie przyjemne doznania. Dodatkowo są one potęgowane przez uczucie ciepła, które wydziela się pod wpływem kontaktu pianki z ciałem. Jeśli należysz do osób, które marzną w nocy i trudno im się rozgrzać lub twoja sypialnia jest wyjątkowo chłodna, materac wykonany z pianki memory będzie idealny dla ciebie. Osoby śpiące z partnerem lub partnerką docenią również dobrą amortyzację wstrząsów, którą zapewnia pianka termoelastyczna. Oznacza ona, że kiedy z jednej strony łóżka śpiący człowiek zmieni pozycję, całość materaca nie będzie falowała i przemieszczała się. Zapewnia to niezakłócony sen drugiej osobie. To jeszcze nie koniec zalet pianki. Jest ona materiałem nie tylko wygodnym, ale także higienicznym i hipoalergicznym. Nie rozwijają się w jej wnętrzu bakterie, grzyby oraz roztocza.

Czy każdemu przypadnie do gustu materac z pianki memory? Niestety, nie. Są osoby, dla których uczucie zagłębiania się w podłoże podczas snu jest niekomfortowe. Niektórym przeszkadza również podstawowa cecha tego typu materaca, czyli pamięć kształtu, oznacza ona bowiem, że przy zmianie pozycji przez pewien czas w materacu pozostaje wgłębienie. Nie każdy lubi również uczucie ciepła, które związane jest z budową i działaniem pianki termoelastycznej.

Jak wybrać najlepszy materac z pianki memory?

Wiesz już, że materac z pianki memory jest dla ciebie? Pozostaje jedynie wybór najbardziej dopasowanego do potrzeb. Tak jak w przypadku każdego materaca, warto przymierzyć się do wybranego modelu w sklepie i poleżeć na nim chwilę. Dzięki temu można ocenić czy będzie dla ciebie wygodny.

Pianka z pamięcią może stanowić górną część materacy, zdarza się jednak, że jest okryta dodatkową warstwą innej pianki. Takie rozwiązanie sprawia, że można uniknąć przegrzewania w czasie snu, a także przesadnego zapadania, które dla niektórych jest niekomfortowe. Jeśli zatem przekonują cię zalety pianki termoelastycznej, a jednocześnie nie jest dla ciebie w pełni wygodna, być może właśnie umieszczenie jej w kolejnej warstwie będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.Pianka memory może być także częścią materaca kieszeniowego, który często bywa dodatkowo utwardzany matą kokosową. To rozwiązanie spodoba się osobom, które cenią twardsze materace typu H2 lub H3, ponieważ zazwyczaj materac z pianki memory jest bardzo miękki i bardziej odpowiada ludziom o niższej wadze.

Kupując materac z pianką memory, trzeba uważać, by nie wybrać modelu zbyt miękkiego. Chociaż w pierwszym momencie może on wydawać się bardzo wygodny, na dłuższą metę nie będzie w stanie zapewnić optymalnego podparcia, które jest niezbędne żeby uniknąć dolegliwości bólowych i zaburzeń snu. W czasie zakupów zwracaj uwagę na oznaczenia stopnia twardości i ewentualne dodatkowe utwardzenie.

Osobną kategorią są materace nawierzchniowe. Pianka memory, która często jest w nich stosowana, pomoże zmiękczyć zbyt twardy materac, a także wygładzić niewygodną powierzchnię spania. Jeśli śpisz na kanapie lub wysłużonym materacu, którego nie możesz zmienić, materac nawierzchniowy pomoże ci zadbać o zdrowie kręgosłupa i komfort.

Wybieraj najlepszą jakość

Materac to jeden z przedmiotów, na których nie warto oszczędzać. Od tego, jak wyglądają nasze noce, zależy samopoczucie w ciągu dnia, wydajność w pracy lub szkole, a także zdrowie kręgosłupa. Wybierając materac z pianki memory, zdecyduj się na zaufanego producenta i zwracaj uwagę na to, jak dokładnie wygląda jego konstrukcja oraz jakie materiały zostały użyte przy produkcji. Zapewnisz sobie w ten sposób zdrowy sen i pełne bezpieczeństwo. W łóżku spędzamy dużą część doby, a odpowiedni materac gwarantuje zmęczonemu, napiętemu ciału relaks i wypoczynek. Jeśli nie chcesz przeznaczać dużej kwoty na materac, być może dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie materac nawierzchniowy z pianki memory, który znacznie poprawi jakość snu na dotychczasowym łóżku.

Zdjęcie: PolonioVideo/Envato Elements

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym