Data publikacji:

Jakie modyfikatory światła wybrać?

Chcąc wykonać idealne zdjęcie trzeba się sporo nagimnastykować, a czasami okaże się to jednak niemożliwe ze względu na zbyt słabą moc światła lub jego niekorzystny charakter. Z pomocą przychodzą modyfikatory światła wykorzystywane w studiu fotograficznym, które są niezawodnym sposobem na wykonanie świetnego zdjęcia. Jakie zatem modyfikatory światła wybrać? Przedstawiamy wszystko co musisz wiedzieć o modyfikatorach wykorzystywanych do zdjęć.
modyfikatory światła

Czym są modyfikatory światła?

W profesjonalnej fotografii światło jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wygląd uzyskanego zdjęcia. Nie zawsze jest ono idealne, a jego moc i charakterystyka uniemożliwiają wykonanie pożądanego zdjęcia. W takim wypadku z pomocą przychodzą modyfikatory światła, które dostosowują strumień świetlny zgodnie z artystycznym zamysłem sesji zdjęciowej, filmu itp.
Umożliwiają one na zmiękczenie, rozproszenie, wyostrzenie światła, zmianę jego koloru na ciepły/zimny, wypełnienie cieni lub ich pogłębienie oraz na całościowe oświetlenie osoby/przedmiotu, bądź skupienie światła na jednym, mniejszym punkcie.

Jakie są rodzaje modyfikatorów światła?

Wraz z rozrostem rynku fotograficznego i unowocześnienia sprzętu powstało wiele różnorodnych modyfikatorach światła o różnych właściwościach, efektach, rozmiarach oraz konstrukcjach. Wybór odpowiedniego modyfikatora może zatem wprawić w zakłopotanie, dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje modyfikatorów światła:
 • Softbox - jest jednym z najczęściej wybieranych modyfikatorów światła, gdyż pozwala na dostosowanie właściwości światła względem własnych preferencji. Softbox zbudowany jest z czarnej czaszy, która ogranicza kąt rozchodzenia się światła, nakierowując je w konkretną stronę/na konkretny cel. Środek softboxa wyłożony jest srebrnym materiałem, który dodatkowo wzmacnia rzucane światło, a zakładany na czaszę dyfuzor umożliwia zmiękczenie ostrego światła i zmniejszenie kontrastu cieni. Wśród danego rodzaju modyfikatorów światła wyróżnia się: softboxy klasyczne, stripy, parasolkowe, paraboliczne, sferyczne oraz zoom-focus, z czego każdy ma nieco inną budowę i umożliwiają na zrobienie odmiennego zdjęcia.
 • Parasolki - są prostszą wersją modyfikatorów światła, a tym samym tańszą. Wyglądem przypominają klasyczne parasolki, jednak te, z zewnątrz obłożone są czarnym materiałem, a z koeli w środku wyłożone są srebrnym, złotym lub białym materiałem. Ich działanie polega na odbijaniu światła, a zróżnicowane kolory wewnątrz czaszy umożliwiają na uzyskanie chłodnego światła- parasolki srebrne, ciepłej barwy światła- parasolki złote oraz naturalnego elektu- parasolki białe.
 • Czasze - stanowią podstawowe, nieskomplikowane narzędzie do skupiania światła. W przeciwieństwie do powyższych rodzajów, czasze nie mają rozpraszać i zmiękczać światła, a jedynie nadać jemu konkretny tor, bezpośrednio w stronę fotografowanej osoby, bądź rzeczy.
 • Beauty dish - modyfikator nieco podobny do standardowych czasz. Pozwala na uzyskanie efektu ostrego i kontrastowego światła z lekko zarysowanymi cieniami, co sprawia, że jest najchętniej wykorzystywany przez fotografów portretowych i modowych.
 • Strumienice - używane są w celach uzyskania skoncentrowanego światła na konkretny fragment np. na twarz modelki, gdyż są modyfikatorem, który zwęża strumień świetlny.
 • Gridy i plastry miodu - ograniczają kąt rozchodzenia się światła i kierują jego strumień na pierwszy plan zdjęcia, przy czym tło pozostaje zacienione.
 • Jaki modyfikator światła wybrać?

  Zwłaszcza początkujące osoby zaczynające przygodę z fotografowaniem mogą mieć problem z wyborem odpowiednich modyfikatorów światła. Zadając sobie pytanie jaki modyfikator wybrać, należy skupić się na tym, w jakim celu będą one wykorzystywane, czy do sesji portretowych, modowych, fotografowania przedmiotów, czy może do nagrywania filmów. Wybór modyfikatora jest rzeczą indywidualną i nie da się jednoznacznie ocenić, który z nich jest najlepszy.
  Najtańszym i najbardziej podstawowym rodzajem modyfikatorów światła są parasolki i gridy, które świetnie sprawdzają w amatorskich sesjach, jednak dla profesjonalistów nie będą one wystarczające, a będą stanowiły jedynie dodatek do innych modyfikatorów.

  Co lepsze softbox czy parasolka?

  Softboxy i parasolki są najpopularniejszymi rodzajami modyfikatorów światła używanych przez fotografów. Który z nich jest lepszy? Działanie parasolki polega na odbiciu światła stałego emitowanego ze sztucznego źródła i skierowania go w pożądanym kierunku. Z kolei działanie softboxów polega ma kumulowaniu światła emitowanego przez żarówkę, które rozchodzi się po wewnętrznych, srebrnych ścianach boxa i wypuszcza je na zewnątrz przez mleczną, materiałową zasłonę.
  Oba rodzaje modyfikatora dają podobny efekt zmiękczonego światła skierowanego na dany cel, a mimo to różnią się od siebie. Softboxy są bardziej profesjonalnym sprzętem, które umożliwia lepsze panowanie nad światłem, jednak nie są wygodne w transporcie i przechowywaniu, w przeciwieństwie do parasolki, którą można w łatwy sposób złożyć i przechować w bezpiecznym dla niej miejscu.

  Gadżety przydatne do modyfikatorów światła

  Oprócz modyfikatorów światła, warto wyposażyć się w różne gadżety urozmaicające sesje zdjęciowe i plany filmowe. Jednym z takich przydatnych rzeczy są wrota, które stanowią nakładkę na czaszę przesłaniającą część planu zdjęciowego/filmowego.
  Dzięki nim można zasłonić miejsce, w którym chcemy emitować mniej światła, bądź stronę po której stoi aparat, aby uniknąć flar i spadku kontrastu na zdjęciach. Następnym gadżetem są kolorowe filtry, które umożliwiają zabarwienie światła lampy na dowolny kolor, a tym samym stworzenie pożądanego charakteru sesji np. emitowanie zachodu słońca.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka