Data publikacji:

Jaki monitor do 1500 zł kupić?

Czy można kupić monitor do 1500 złotych? Oczywiście, że tak! W tym przedziale cenowym mamy dość spore pole do popisu. Znajdziemy monitory nawet do zastosowań profesjonalnych czy komfortowego grania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę wybierając najlepszy monitor do 1500 złotych, poradzimy, jakie parametry wybierać, do jakich zastosowań i podsuniemy kilka propozycji mieszczących się w założonych widełkach cenowych.
monitor do 1500

Jaki monitor do 1500 zł? Istotne parametry

Jaki monitor do laptopa czy komputera stacjonarnego? Za 1500 złotych można liczyć na całkiem sensowne propozycje od większości producentów na rynku. Sprawia to, że w tej cenie bez problemów dostaniemy monitor gamingowy, dla grafika, fotografa, do biura, nauki i komfortowego oglądania seriali. Jak wybrać najlepszy monitor do 1500 złotych?
Trzeba przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby dotyczące produktu. Podstawową kwestią jest określenie, w jakim celu będzie używany. To właśnie od tego będzie zależny wybór takich parametrów jak częstotliwość odświeżania, proporcje ekranu czy rozdzielczości.
Niezależnie od przyszłego zastosowania monitora zawsze przydaje się duża ilość wejść i gniazd, a przynajmniej obecność tych podstawowych takich jak audio, HDMI, DisplayPort i USB. Kluczowa jest także ergonomia i możliwość regulacji monitora, którą można ustawiać w zakresie kąta nachylenia, wysokości, obrotu oraz zmiany położenia na pion z poziomu.
Dobrym wyborem jest zdecydowanie się na model z filtrami światła niebieskiego i zabezpieczeniem przed migotaniem Flicker Free. Od preferencji oraz nawyków związanych z godzinami korzystania z monitora zależeć będzie wykończenie matrycy – matowe, półmatowe lub błyszczące. Niektórzy bardzo cenią modną ostatnio opcję dotykowego ekranu, natomiast inni praktycznie z niej nie korzystają – jest to jednak dodatkowa atrakcja, która znacznie podnosi cenę monitora.

Parametry monitorów zależne od zastosowania

Wybierając monitor, warto zwrócić uwagę na:
 • częstotliwość odświeżania – która ma duże znaczenie w przypadku gier, ale o wiele mniejsze w odniesieniu do standardowej pracy biurowej;
 • proporcje ekranu monitora – za te najbardziej klasyczne (aktualnie) uznaje się 16:9. Dla grafików i pracowników biurowych dobrze sprawdzi się 16:10, a do gier i oglądania filmów 21:9;
 • rozdzielczość – standardowe 1920 × 1080 to najbardziej uniwersalny wybór, nazywany również Full HD. QHD, czyli 2560 × 1440 to dobra opcja dla bardziej wymagających i graczy, natomiast 4K Ultra HD to propozycja do zastosowań profesjonalnych;
 • czas reakcji matrycy – ponownie ten parametr ma bardzo duże znaczenie w grach czy podczas oglądania filmów akcji, ale o wiele mniejsze podczas pracy. Do komfortowego grania wystarczy czas reakcji 4 ms i niższy.
 • Kąt widzenia w monitorze do 1500 złotych powinien wynosić od 170 stopni wzwyż. Jeżeli wybierzemy model, który oferuje przykładowo 160 stopni, w przypadku odchylenia go w nieodpowiedni sposób jakość obrazu znacznie się pogorszy.

  Monitor do 1500 zł – nasze propozycje

  Samsung Odyssey C27G55TQWR

  Ma zakrzywiony ekran, co sprawia, że będzie to dobry monitor gamingowy do 1500 zł. Doskonale sprawdzi się jako monitor do konsoli. Dostępny w dwóch wersjach – 27 cali oraz 32 cale. Ma częstotliwość odświeżania ekranu 144 oraz czas reakcji 1 ms. Proporcje to 16:9. Posiada wszystkie niezbędne porty, zatem bez problemów podłączymy do niego dodatkowe akcesoria. Oprócz tego oferuje podświetlenie ekranu LED i filtr światła niebieskiego.

  MSI Optix MAG301CR2

  To propozycja o przekątnej ekranu 30 cali. Ma zakrzywiony ekran i proporcje ekranu 21:9. Czas reakcji matrycy to 1 ms. Jego rozdzielczość wynosi 2560 × 1080. Jest idealny do gier oraz wieczornych seansów filmowych. Producent zadbał o obecność technologii MSI Anti-Flicker, dzięki której ekran monitora nie będzie męczył oczu.

  Samsung U32R590CWR

  Oferuje rozdzielczość 3840 × 2160 i ma przekątną ekranu 32 cale. Jego proporcje wynoszą 16:9, natomiast czas reakcji matrycy to 4 ms. To kolejny model z zakrzywionym ekranem, idealny do gier. Wyświetla aż miliard kolorów i nie doprowadza do przemęczenia oczu. Posiada też opcję Picture by Picture, która sprawia, że monitor całkiem nieźle sprawdza się również w pracy.

  Samsung LS34J552WQRXEN

  To największy monitor do komputera, który wygrywa każdy ranking monitorów 34 cale. Jego częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, natomiast proporcje to 21:9. Ma ledowy wyświetlacz, płaską konstrukcję i świetnie sprawdzi się jako monitor dla grafika do 1500 złotych.
  Ma wbudowane dwa systemy ochrony oczu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet w okresie wzmożonej ilości zleceń. Te systemy to Eye Saver i Flicker Free. Monitor umożliwia też praktyczne zarządzanie ekranem dzięki PBP i PIP.

  Iiyama ProLite XB3270QS-B1

  O przekątnej 32 cale, rozdzielczości 2560 × 1440, czasie reakcji 4 ms i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Dobrze sprawdzi się jako monitor dla fotografa do 1500 złotych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić go także do biura czy gabinetu. Ma Flicker Free, filtr światła niebieskiego i możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora. Obecność wszystkich potrzebnych portów i głośników 2 × 3 W sprawia, że sprawdzi się też po pracy.

  Samsung Smart S32AM700UR

  To 32-calowy ekran, rozdzielczość 3840 × 2160, czas reakcji 8 ms oraz częstotliwość odświeżania 60 Hz. Będzie to najlepszy monitor do 1500 złotych, jeżeli zależy nam na wszechstronnym zastosowaniu. Ma szeroki kąt widzenia, więc sprawdzi się do pracy, oglądania seriali oraz nauki. Szybki dostęp do VOD i Netfliksa będzie przydatny wieczorami. Ma też funkcję zdalnego dostępu i możliwość dostosowywania proporcji ekranu. Reaguje na komendy głosowe.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!