Data publikacji:

Czy warto kupić monitor do 2000 zł?

Współczesnych użytkowników komputerów można podzielić na dwie podstawowe grupy: miłośników komputerów przenośnych, czyli laptopów, oraz fanów komputerów stacjonarnych. O ile laptop jest sprzętem kompletnym, który do prawidłowego działania nie wymaga dodatkowego sprzętu, to w przypadku komputera stacjonarnego sprawa ta wygląda nieco inaczej.
monitor do 2000

Jakie niezbędne sprzęty należy brać pod uwagę?

Aby móc korzystać z możliwości komputera stacjonarnego, konieczne jest uzupełnienie swojego komputerowego ekwipunku o klawiaturę, myszkę oraz oczywiście monitor. To właśnie ten ostatni element wielu osobom przysparza najwięcej problemów, ponieważ wybór dobrego monitora nie zawsze jest łatwy.
Jaki monitor do laptopa lub komputera wybrać? W sklepach ze sprzętem komputerowym znaleźć można niezliczoną liczbę monitorów w różnych cenach. Jaką kwotę należy przeznaczyć, aby móc kupić dobry monitor? Cena dobrych monitorów oscyluje wokół 2000 zł.
Jaki najlepszy monitor do 2000 zł wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego monitora? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Najlepszy monitor do 2000 zł – co powinien mieć?

Wybór monitora nie jest łatwy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy monitor do 2000 zł.

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Wiele osób wybierających monitor uważa, że im większa przekątna ekranu, tym lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Prawda jest jednak taka, że większa przekątna ekranu nie zawsze idzie w parze z komfortem podczas użytkowania.
Na jaką rozdzielczość monitora się zdecydować? Obecnie na rynku znaleźć można monitory w trzech wersjach: Full HD, QHD oraz 4K Ultra HD. Niezaprzeczalnie najlepszym wyborem są monitory z rozdzielczością 4K. Dlaczego? Gwarantują one szczegółowy obraz oraz dużą przestrzeń roboczą. Nic więc dziwnego, że graficy i gracze najczęściej wybierają właśnie tego typu monitory.

Matryca

Obecnie wyróżnić można trzy rodzaje matryc: matrycę TN, matrycę IPS oraz matrycę MVA i PVA. Matryce TN znaleźć można w monitorach z niskiej półki cenowej, jednak nie cechują się one wysoką jakością obrazu.
Matrycę IPS znaleźć można w profesjonalnych monitorach, które często znajdują się w biurach, ale także u grafików, którzy zajmują się obróbką zdjęć. Czy monitor dla grafika do 2000 zł z matrycą IPS do dobry pomysł? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, dlatego każdy zajmujący się grafiką powinien sam określić, czy taki typ monitora do obróbki zdjęć sprosta jego oczekiwaniom.
Matryce MVA i PVA to połączenie matryc TN i IPS. Oznacza to, że jakość obrazu jest znacznie lepsza od tej na matrycy TN, ale jednocześnie nieco gorsza niż w przypadku matryc IPS.

Kąty widzenia

Szeroki kąt widzenia, czyli taki sięgający 170 stopni, sprawia, że obraz wyświetlany na monitorze nie ulega znacznemu pogorszeniu podczas patrzenia na niego z boku lub gdy monitor zostanie odchylony do tyłu. W monitorach o słabych kątach widzenia (poniżej 160 stopni) trudno zobaczyć obraz dobrej jakości, patrząc na monitor z boku.

Jaki monitor dla grafika do 2000 zł?

Wybór monitora nie jest łatwy szczególnie wtedy, gdy ma on służyć jako narzędzie niezbędne do pracy. Osoby, które każdego dnia korzystają z monitora, to na przykład graficy. Jaki monitor dla grafika do 2000 zł będzie dobrym wyborem oraz co powinien mieć dobry monitor dla grafika?
Monitor dla grafika do 2000 zł powinien charakteryzować się szerokim zakresem obsługiwanych kolorów oraz odpowiednią rozdzielczością, która będzie dopasowana do realizowanych projektów. Dla grafika ważne jest nasycenie i głębia kolorów, dlatego warto wybierać monitory z paletą 10-bitową, które wyświetlają ponad miliard barw.
Dobry monitor dla grafika do 2000 zł powinien być także na tyle duży, aby gwarantować swobodne korzystanie z profesjonalnych programów. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając monitor dla grafika do 2000 zł? Dobrze, jeśli taki sprzęt ma możliwość zmiany ustawień położenia, takich jak kąt nachylenia, orientacja pionowa/pozioma oraz wysokość.

Monitor gamingowy do 2000 zł – jaki warto wybrać?

Co jest ważne w monitorze z perspektywy gracza oraz czy można kupić dobry monitor gamingowy do 2000 zł? W tej cenie z całą pewnością znaleźć można dobre monitory do gier, które sprawdzą się nawet w połączeniu z wymagającymi graficznie grami komputerowymi.
Jaka przekątna w monitorze dla gracza? Zgodnie z powszechnie panującym wśród graczy przekonaniem – im większa przekątna ekranu, tym lepsze warunki do prowadzenia rozgrywek. Podczas wyboru monitora o dużej przekątnej warto pamiętać jednak o tym, aby jego rozdzielczość była dopasowana do wybranej przekątnej ekranu.
Rozdzielczość ekranu jest ściśle związana z kartą graficzną w komputerze, dlatego gracz grający w zaawansowane tytuły powinien posiadać komputer z kartą graficzną z wyższą wydajnością w natywnej rozdzielczości QHD oraz 4K UHD niż w przypadku FHD, aby móc cieszyć się dobrą jakością i zachowaną płynnością obrazu.
Co jeszcze powinien mieć dobry monitor gamingowy do 2000 zł? Szczególną uwagę należy zwrócić także na częstotliwość odświeżania, która wyrażana jest w Hz. Oznacza to ilość obrazów, jaką monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy. Jaką minimalną częstotliwość powinien mieć monitor gamingowy do 2000 zł? Dobry wyborem są te monitory, które mają częstotliwość na poziomie 75–165 Hz oraz większą.

Ranking monitorów do 2000 zł

Jaki monitor do 2000 zł wybrać, aby móc cieszyć się dobrym sprzętem? Poniższy ranking przedstawia najchętniej wybierane monitory z tej półki cenowej, dlatego warto sprawdzić, jakie pozycje się na nim znalazły.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!