Data publikacji:

Jak wybrać monitor do 2500 zł? Najważniejsze parametry

Ponieważ monitorów nie kupujemy kilka razy do roku, wybór odpowiedniego sprzętu jest wyjątkowo istotny. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając monitor do 2500 zł. Opowiemy między innymi o rozdzielczościach, przekątnych ekranu, ich proporcjach, rodzajach matryc, a także ekranach zakrzywionych i płaskich. Dowiedz się, jaki monitor do 2500 zł wybrać.
monitor do 2500

Jaki monitor do 2500 zł? Jak dobrać przekątną ekranu?

Monitor do 2500 zł daje już dostęp do większości sprzętów dostępnych na rynku. Niektórzy wpadają wówczas w pułapkę, myśląc, że im wyższe będą parametry, tym lepiej. Nie zawsze jednak okazuje się to prawdą.
Trzeba pamiętać o tym, że gdy wybieramy przekątną, w miejscu, w którym postawimy monitor, musi być możliwe ogarnięcie go w całości wzrokiem, bez poruszania głową. Zbyt duży ekran może powodować bóle głowy i szyi, a zbyt mały frustrację związaną z małą szczegółowością i problemami z dostrzeżeniem, co się na nim znajduje.

Rodzaj matrycy a dobry monitor do 2500 zł

W zakresie dostępnych rodzajów matryc do wyboru mamy:
 • TN – charakteryzują się szybkim czasem reakcji w czasie pracy czy gier oraz dobrą częstotliwością odświeżania ekranu, jednak mają niskie kąty widzenia. Nie nadają się dla grafików ze względu na niską jakość obrazu, ale spełnią oczekiwania młodych graczy, którzy poszukują taniego sprzętu. W monitorach do 2500 zł matryce TN są raczej rzadko spotykane;
 • IPS – gwarantują doskonałe odwzorowanie kolorów (nie licząc czerni) i przeważnie mają całkiem zadowalające kąty widzenia na poziomie np. 178. Poradzą sobie w zastosowaniach profesjonalnych;
 • MV – to szerokie kąty widzenia, szybki czas reakcji na polecenia, dobry kontrast, odwzorowanie kolorów oraz szczegółowość. Są swego rodzaju kompromisem pomiędzy TN a IPS. Dzielą się na dwie podgrupy – MVA i PVA.
 • Matryce mogą mieć różne rodzaje powłok – matowe, błyszczące i półmatowe. Wybór jednej z nich powinien być podyktowany najczęstszą porą używania monitora oraz jego zastosowaniem.

  Jak dobrać rozdzielczość do swoich potrzeb? Jakie proporcje ekranu wybrać?

  Na rynku funkcjonują trzy najpopularniejsze oznaczenia związane z rozdzielczością – Full HD, QHD i 4K UHD. Pierwsze z nich, czyli Full HD, oferuje nam rozdzielczość na poziomie 1920 × 1080, QHD to parametr w wysokości 2560 × 1440, natomiast 4K UHD gwarantuje rozdzielczość 3180 × 2160. Poniżej 24 cali można z powodzeniem wybierać rozdzielczość Full HD, która jest standardem w większości monitorów z niskiej oraz średniej półki cenowej.
  Wśród proporcji do wyboru mamy 16:9, 16:10 oraz 21:9, ponieważ popularne wcześniej 4:3 i 5:4 w przypadku standardowych monitorów raczej odeszły już do lamusa. Sprawdzają się jednak w przypadku monitorów przemysłowych. Aktualnie najpopularniejsze są proporcje 16:9, które są przystosowane do rozdzielczości 1920 × 1080. Proporcje 16:10 są lubiane przez grafików i osoby pracujące w biurach – dobrze współpracują z większością aplikacji biurowych i mają rozdzielczość 1920 × 1200.
  Proporcje 21:9 to tzw. UltraWide, gdzie potrzebny jest dość duży ekran, przynajmniej 27-calowy. Monitor jest wówczas wyjątkowo szeroki i najczęściej ma rozdzielczość 3440 × 1440. Dobrze sprawdza się do dzielenia ekranu, pracy z arkuszami, kilkoma plikami tekstowymi naraz. Sporadycznie można się spotkać z proporcjami 32:9, które jednak zdają egzamin wyłącznie w szczególnych warunkach.

  Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając monitor do 2500 zł?

  Czas reakcji matrycy w monitorze powinien wynosić pomiędzy 1 a 4 ms. To podstawa w przypadku jakichkolwiek gier czy filmów, która jednak traci na znaczeniu, jeżeli chodzi o monitory do pracy czy nauki. Dobry monitor do 2500 zł powinien mieć też wszystkie niezbędne złącza, czyli HDMI, VGA, przynajmniej podwójne USB oraz czasami DisplayPort. Kąty widzenia w monitorach z tej półki cenowej nie powinny być niższe niż 178 stopni.
  Bardzo istotna niezależnie od zastosowania jest ergonomia pracy i możliwość regulacji ustawienia monitora. Przydatna jest regulacja w górę i w dół, na boki oraz w zakresie kąta pochylenia ekranu. Niektóre monitory można dodatkowo wieszać na ścianie przy pomocy praktycznych systemów montażowych VESA.
  Monitory w tym przedziale cenowym mogą mieć dodatkowo wbudowane głośniki, co sprawi, że nie będziemy musieli kupować ich osobno i podłączać, zabierając jednocześnie więcej miejsca na biurku. Coraz większą popularność zdobywają również monitory dotykowe – to, czy ktoś preferuje obecność tej opcji, czy też nie, jest zależna wyłącznie od nawyków. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na monitor, który oferuje również rozmaite funkcje dodatkowe, takie jak ochrona przed migotaniem, filtry światła niebieskiego, tryby dla graczy.

  Monitor zakrzywiony czy prosty? Jaki monitor do 2500 zł?

  Obecnie spotkać można coraz więcej zakrzywionych monitorów. Są one uwielbiane szczególnie przez osoby, którym sprzęt służy do grania lub oglądania filmów. Zakrzywione ekrany nie odbijają światła i dają poczucie zanurzenia się przez odbiorcę w obrazie. Dzięki temu wirtualna rzeczywistość nas otacza. Ekrany te oferują większe pole widzenia, a jednocześnie są odporne na zniekształcenia.
  Prezentują się wyjątkowo korzystnie, ale jeżeli będziemy chcieli całkowicie zmienić pozycję siedzenia i spoglądać na nie z boku, utracą swoje właściwości. Takie monitory nie najlepiej też sprawdzają się podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, pomimo tego, że nieco mniej męczą oczy. Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj produktu, zaleca się wybór ekranów powyżej 24–25 cali oraz o minimalnej rozdzielczości 2560 × 1440.

  Ranking monitorów do 2500

  Poniżej znajdziesz kilka propozycji dobrych monitorów do 2500 złotych.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!