Data publikacji:

Jak działa monitor snu? Jakie inteligentne urządzenie do monitorowania snu?

Monitory snu są stosowane w wielu inteligentnych zegarkach oraz opaskach. Dzięki temu można w bardzo precyzyjny sposób określić, jak często budzisz się w nocy, a także zapadasz w głęboki sen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Podpowiadamy, jak działa monitor snu, a także jakie urządzenia są warte uwagi. 
monitor snu

Jak działa monitor snu?

Funkcja monitorowania snu stała się niezwykle popularna i teraz możemy ją znaleźć w praktycznie każdym porządnym smartwatchu lub smartbandzie. Technologia monitorowania snu wykorzystuje akcelerometr, który jest swoistym detektorem ruchu. W ten sposób można sprawdzić, jak często ruszasz się podczas snu. Zastosowane algorytmy mają za zadanie przeanalizować dane i określić, czy cykl snu przebiegał w sposób prawidłowy. 
Te dane nie zawsze są miarodajne, dlatego inteligentne urządzenia zbierają również informacje pochodzące z czujników tętna. W niektórych modelach stosowane są pulsoksymetry, wykorzystujące czujniki podczerwieni oraz czerwieni do śledzenia poziomu natlenienia krwi.
Jeżeli krew jest odpowiednio natleniona, wówczas pochłania więcej światła podczerwonego oraz odbija światło czerwone. Wraz ze zmniejszeniem częstotliwości oddechów poziom natlenienia krwi spadnie, co będzie cenną informacją dla algorytmów. Ponadto sprawdzany jest oddech i jego częstotliwość. 
Monitory snu zastosowane w telefonach wykorzystują mikrofon, aby rejestrować nocny hałas. Z tego powodu konieczne jest trzymanie telefonu blisko poduszki. Mikrofon sprawdza oddech, chrapanie, a także bezdech senny. 
Finalnie otrzymujemy gotową analizę snu, która uwzględnia takie parametry jak: 
 • sen płytki,
 • sen głęboki, 
 • faza REM, 
 • przebudzenie. 
 • Niektórzy producenci w swoich aplikacjach przyznają punkty oceniające jakość snu. Bardzo często pojawiają się również dodatkowe wskazówki, które mają pomóc w poprawieniu jakości snu. Monitorowanie snu jest bardzo ważne, ponieważ pomaga wyeliminować złe nawyki, które są bezpośrednią przyczyną złej jakości snu. Funkcja monitorowania snu nie rozwiąże problemu z jego jakością, ale jest to pierwszy krok do wprowadzenia zmian. Inteligentne zegarki mają często funkcje, które motywują użytkownika. 
  monitorowanie snu

  Czy monitory snu dostarczają dokładnych informacji? 

  Monitory snu zastosowane w inteligentnych zegarkach i opaskach nie są idealne. W czasopiśmie Sleep Medical Reviews przeprowadzono testy, które wykazały, że monitorowanie snu jest dokładne tylko w 78%. Technologia, mimo że jest wciąż rozwijana, to nie zawsze działa idealnie. Niektóre zegarki wydłużają bądź skracają czas snu lub niedokładne wskazują fazy snu głębokiego i płytkiego.
  Wszystko zależy też od klasy smartwatcha lub smartbanda. Urządzenia z wyższej półki radzą sobie zdecydowanie lepiej i ich skuteczność jest na zadowalającym poziomie. W monitorowaniu snu istotne są wskazówki, które urządzenie dostarcza użytkownikowi. Tylko w taki sposób będzie on w stanie zmienić swoje nawyki i poprawić jakość snu. 

  Czy warto kupić smartwatch lub smartband do monitorowania snu? 

  Funkcja monitorowania snu może nie być wystarczającym powodem do zakupu smartwatcha lub smartbanda. Jednak na te urządzenia należy spojrzeć w sposób znacznie szerszy. Inteligentne funkcje obejmują nie tylko sen, ale również monitorowanie aktywności, temperatury ciała, kontrolę stresu czy cykli menstruacyjnych u kobiet w wypadku modeli z rankingu smartwatchy damskich.
  Ponadto mamy dostępne zaawansowane funkcje sportowe, które sprawdzają się w takich dyscyplinach jak bieganie, kolarstwo, pływanie czy narciarstwo. Nie należy zapominać także o wyświetlanych powiadomieniach z telefonu czy tarczach, które możemy personalizować według własnego uznania. To wszystko sprawia, że na nadgarstku mamy wielofunkcyjne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. 

  Jakie urządzenie wybrać do monitorowania snu? 

  Do najpopularniejszych urządzeń służących do monitorowania snu zaliczamy smartwatche oraz smartbandy. Trudno jednoznacznie wskazać, które z tych urządzeń będzie wykonywało dokładniejsze pomiary. Zarówno zegarki, jak i opaski są w stanie dostarczyć wiarygodnych danych.
  Smartwatche to doskonały wybór dla osób poszukujących nie tylko monitora snu, ale również asystenta sportowego. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS otrzymujemy dokładniejsze dane na temat treningów, a także otrzymujemy dostęp do map. Na większym ekranie łatwiej jest odczytać powiadomienia oraz korzystać z aplikacji. Jeśli chcesz połączyć zegarek sportowy z telefonem, warto wybrać smartwatch z funkcją rozmowy.
  Smartband jest bardzo dobrym wyborem ze względu na kompaktowe wymiary. Na nadgarstku go praktycznie nie czuć, dlatego dla wielu osób jest on wygodniejszy. Liczba funkcji jest mniejsza i ogranicza się wyłącznie do śledzenia podstawowych aktywności takich jak liczba kroków, przebyty dystans czy aktualne tętno. Plusem smartbandów jest ich stosunkowo niska cena. Już za około 100 złotych możemy kupić przyzwoitą opaskę. 
  Trzecią grupę stanowią specjalne maty do analizy snu. Urządzenie jest w stanie monitorować tętno, oddech oraz ruch użytkownika i na tej podstawie obliczyć parametry zdrowotne. Dzięki temu można wykryć bezdech senny, a także inne nieprawidłowości. Wszystkie dane są widoczne w dedykowanej aplikacji. Dla osób, które traktują monitorowanie snu nieco poważniej, może to być lepszy wybór.

  Polecane smartwatche i smartbandy z funkcją monitorowania snu 

  Withings Sleep Analyzer

  Ta specjalna mata do monitorowania snu sprawdzi się doskonale w codziennym użytkowaniu. Urządzenie rejestruje i oblicza parametry zdrowotne w czasie rzeczywistym. W tym czasie sprawdzane jest tętno, oddech, a także ruch. Wszystkie dane są wyświetlane w dedykowanej aplikacji. Dzięki ocenie snu będziesz wiedzieć, co należy poprawić, aby sen przebiegał lepiej. 

  Apple Watch 8

  Przez wielu użytkowników zegarki Apple są uznawane za najlepsze do monitorowania snu. Smartwatch wykorzystuje do tego dostępne czujniki, a w aplikacji Zdrowie pokazuje podsumowanie i najważniejsze wskazówki.
  Zobacz nasze porównanie Apple Watch 8 vs Garmin Fenix 7

  Huawei Watch GT3

  Huawei Watch GT3 w pierwszej kolejności monitoruje tętno, a także sprawdza, jak przebiegał sen. Na podstawie zebranych danych otrzymujesz wskazówki oddechowe, które obniżą poziom stresu. Zebrane dane są niezwykle dokładne, dlatego będziesz mógł szybko dokonać zmian, które poprawią jakość Twojego snu. 

  Fitbit Charge 5

  Wiele osób uznaje zegarki Fitbit za najlepsze do monitorowania snu. Urządzenie analizuje fazy snu i ocenia jego jakość. Czytelne wykresy dokładnie pokazują, jak przebiegała noc. Oczywiście tutaj również otrzymamy szereg wskazówek, które powinny okazać się bardzo pomocne. 

  Garmin Venu 2

  Produktów marki Garmin nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Venu 2 to bardzo dobry smartwatch, który ma dużo funkcji zdrowotnych. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.