Data publikacji:

Montaż ogrodzenia: kompleksowy poradnik. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak każda inna inwestycja realizowana wokół domu, również montaż ogrodzenia stanowi poważne wyzwanie, które należy dokładnie przemyśleć. Mnogość rozwiązań skutecznie utrudnia wybór jednego typu ogrodzenia, a różnice pomiędzy nimi sprawiają, że montaż każdego z nich jest inny. Na co zwrócić uwagę przy montażu ogrodzenia?
ogrodzenie

Przygotowanie terenu do montażu ogrodzenia

Zacznijmy od uniwersalnego etapu pracy, który musi zostać przez nas wykonany bez względu na typ wybranego ogrodzenia. Mowa tu oczywiście o przygotowaniu podłoża. Przede wszystkim powinniśmy ocenić jego jakość, a także odpowiednio wyrównać teren. Tylko w taki sposób montaż ogrodzenia zostanie przeprowadzony bez dodatkowych trudności, a efekt końcowy będzie dla nas satysfakcjonujący.

W jaki sposób sprawdzić, czy teren pod ogrodzenie jest równy? Możemy wykonać tę czynność za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych lub w razie ich braku zlecić weryfikację certyfikowanemu geodecie. Jeśli teren okaże się nierówny, warto przeprowadzić proces ząbkowania - ustawiania samego poziomu naszego ogrodzenia w stosunku do podłoża, jakie jest na naszym terenie. Gdy miejsce pod ogrodzenie jest już przygotowane, możemy przystąpić do kolejnych prac, których przebieg uzależniony jest od wyboru konkretnego typu ogrodzenia.

Montaż ogrodzenia panelowego

Na początek przeanalizujmy ogrodzenia panelowe, których montaż stanowi jeden z najpopularniejszych wyborów wśród właścicieli domu. Na początek oczywiście zamontowanie słupków. Słupki powinny być umieszczone w dołach o głębokości około 1 metra. Szerokość i długość rowka nie powinny być mniejsze niż 30 centymetrów. Po umieszczeniu słupka w wykopanym dołku należy zalać go betonem, a następnie w czasie jego zasychania, wypoziomować go do satysfakcjonującego stanu. Słupki powinny być umieszczane w równej odległości ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich wysokość.

Po 2 lub 3 dniach, kiedy beton całkowicie wyschnie, możemy przejść do montażu ogrodzenia panelowego. Pamiętajmy o tym, że przed przytwierdzeniem paneli do słupków, należy wykonać montaż wszystkich niezbędnych akcesoriów. Tak przygotowane ogrodzenie panelowe będzie cieszyć nasze oczy i chronić naszą posesję przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. 

Montaż siatki ogrodzeniowej

W przypadku montażu siatki ogrodzeniowej pierwsza część pracy nie różni się zbytnio od tego, co musielibyśmy wykonać w przypadku montażu ogrodzenia panelowego. Zacznijmy od wykopania dołów niezbędnych do osadzenia słupków, a po ich osadzeniu zalejmy wszystko zaprawą betonową i odczekajmy kilkadziesiąt godzin, aż całość wyschnie. W przypadku siatki ogrodzeniowej wyjątkowo istotne jest, by uwzględnić również montaż słupków podporowych, które powinny mieć kąt nachylenia równy 45 stopni w stosunku do słupka narożnego.

Następnym etapem montażu ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej jest montaż drutów naciągowych oraz rozwinięcie całej siatki, wykonując prawidłowe przytwierdzenie jej do słupków. Montaż siatki ogrodzeniowej, zdaniem ekspertów, jest znacznie łatwiejszy, a to, co przemawia za wyborem tego typu ogrodzenia, to bardzo niska cena oraz duża wytrzymałość siatki. 

Montaż ogrodzenia frontowego

 W przypadku montażu ogrodzenia frontowego zakres prac jest bardziej zaawansowany. Na początek powinniśmy zająć się wykonaniem fundamentu betonowego, który powinien być wylany w rowie o głębokości 1 metra. Taki rów należy wykopać na całej długości naszego ogrodzenia frontowego, co z pewnością zabierze znaczną część czasu.

Gdy fundamenty zastygną, możemy przejść do metodycznego układania bloczków ogrodzeniowych, które również zalewa się betonem. Choć stworzenie takiego ogrodzenia jest jednym z najdroższych i najbardziej pracochłonnych wariantów, to jednak efekt finalny może zachwycić nawet najbardziej wybrednych obserwatorów. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia?

Jeszcze zanim dokonamy montażu któregoś z wariantu ogrodzenia, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, który z przedstawionych rodzajów jest dla nas najlepszy. Często to właśnie proces analizy i wyboru jednego rozwiązania stanowi dla nas największe wyzwanie. Zacznijmy od materiału, z jakiego wykonane jest ogrodzenie. Oczywiście tutaj do wyboru mamy całą gamę, od drewna, przez cegłę, beton, na stali skończywszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć kilka materiałów i stworzyć bardzo oryginalne ogrodzenie, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Kolejna kwestia to zastosowanie naszego ogrodzenia. Czy zależy nam na tym, by zadbać o swoją prywatność i nie pozwolić, by przypadkowi spacerowicze podglądali nas, relaksujących się w ogrodzie? W takim wypadku zapomnijmy o siatce ogrodzeniowej. A może wręcz przeciwnie - chcemy pochwalić się pięknym ogrodem? Wtedy powinniśmy zainwestować w ogrodzenie mocno prześwitujące. Oczywiście nie bez znaczenia jest również marka producenta. Już sama nazwa niejednokrotnie mówi nam, jakiej jakości produkt kupujemy. Warto przy okazji sprawdzić, jak ma się sprawa konserwacji naszego ogrodzenia - jak należy konserwować nasze ogrodzenie, z jaką częstotliwością wykonywać takie prace oraz jaki jest koszt takiej konserwacji.

Ogrodzenie - o czym jeszcze pamiętać?

Jedną z największych niespodzianek, na jaką natknie się każdy właściciel posesji, jest potrzeba dopełnienia formalności w podstawie zgłoszenia faktu rozpoczęcia budowy ogrodzenia. Takiego zgłoszenia należy dokonać w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy. W przypadku tego typu zgłoszeń nie musimy spodziewać się żadnej odpowiedzi - jeśli nic nie nadejdzie, po upływie 30 dni możemy spokojnie rozpocząć budowę i montaż według planu. Z tego obowiązku zwolnione są wszystkie osoby, których ogrodzenie nie będzie przekraczać wysokości 2.2 metra.

Jedną z najbardziej palących kwestii jest budowa ogrodzenia pomiędzy dwoma działkami. W takim przypadku dobrym pomysłem jest porozumieć się z sąsiadem i wspólnie zrealizować tę inwestycję, dzieląc się kosztami oraz podziałem prac. Jeśli jednak sąsiad nie jest zainteresowany tego typu inwestycjami, możemy zadać o budowę ogrodzenia samodzielnie, w obrębie własnego terenu. 
Autor: Norbert Rukowski