Data publikacji:

Montaż słupków ogrodzeniowych: o czym należy pamiętać? Jak to zrobić samemu?

Montaż słupków ogrodzeniowych to jedno z ważniejszych zadań do wykonania na naszej posesji. Od prawidłowego montażu zależy utrzymanie pionu, solidność oraz estetyka całego ogrodzenia. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas montażu, jakie mamy możliwości oraz jak zrobić to samemu.
słupki ogrodzeniowe

Dlaczego montaż słupków ogrodzeniowych jest tak ważny?

Słupki ogrodzeniowe to jedne z najważniejszych elementów całego ogrodzenia. Jeśli będą wykonane z niskiej jakości materiałów lub nieodpowiednio osadzone w ziemi, mogą stracić pion. I nawet jeśli reszta ogrodzenia będzie zamontowana prawidłowo, to nie będzie to miało już większego znaczenia. Źle postawione słupki mogą sprawić, że cała izolacja nie będzie bezpieczna i straci swoją estetykę.

Jakie są metody montażu?

Słupki ogrodzeniowe możemy zamontować na kilka sposobów. Każdy z nich różni się zastosowanymi materiałami oraz stabilnością. Najprostszym, najtańszym i jednocześnie najmniej bezpiecznym sposobem jest bezpośrednie osadzenie słupków prosto w ziemi. Niestety tutaj musimy się liczyć z zagrożeniem korozją lub utratą pionu. Jeśli nie wiemy, czy grunt pod naszą działką jest naprawdę stabilny, raczej nie warto uciekać się do tej metody.
Drugą możliwością jest zalanie ziemi betonem i osadzenie w nim słupków. To również prosta i stosunkowo tania opcja, która skutecznie chroni przed korozją. Natomiast najdroższą, ale i najbardziej efektowną oraz trwałą metodą jest montaż słupków ogrodzeniowych już z podmurówką. Jest to solidne rozwiązanie, które wymaga od nas nakładu finansowego oraz pracy. Jednocześnie zapewnia największe bezpieczeństwo i utrzymanie pionu.

Jak przygotować się do montażu słupków ogrodzeniowych?

Niezależnie od tego, którą metodę montażu zastosujemy, musimy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Jeśli po raz pierwszy grodzimy posesję, musimy znać dokładne wymiary działki i jej granice. By to ustalić, możemy poprosić o pomoc geodetę. Następnie ustalamy długość przęseł. Zazwyczaj jest to uwarunkowane już z góry, przez producenta. Musimy policzyć, ile słupków granicznych, narożnych oraz pośrednich będziemy potrzebować. Po dokładnym obliczeniu wszystkiego robimy zamówienie.
Naszym ostatnim krokiem przed montażem jest dokładne oczyszczenie gleby oraz jej wyrównanie. Pozbywamy się dużych kamieni i małych kamyczków, śmieci, patyków, roślin czy ewentualnych pozostałości po budowie. Dbamy o porządek i estetykę. Wbijanie słupków w nieoczyszczoną glebę może skutkować problemami w trakcie oraz ich mniejszą stabilnością.

Montaż słupków ogrodzeniowych do betonu

Jedną z metod jest wstawienie słupków bezpośrednio do gruntu zalanego betonem. Pierwszym krokiem podczas montażu jest wykopanie kwadratowych dołków o wymiarach 25-30 cm i głębokości około 1 metra. Głębokość musimy uzależnić od regionu, w którym mieszkamy. Kopiemy do punktu zamarzania wody i dokładnie ubijamy ziemię. Po kolei przygotowujemy wszystkie dołki.
Następnie przygotowujemy beton i wylewamy go do dołków. Rozrabiamy go dopiero w chwili, gdy wszystkie dołki są wykopane! Pamiętajmy, że beton bardzo szybko zastyga, więc cały proces musi być szybko przeprowadzony. Inaczej zmarnujemy beton. Po wylaniu go do wszystkich dołków osadzamy i poziomujemy słupki. Nie montujemy od razu całego ogrodzenia, ponieważ beton musi najpierw stwardnieć.
Po osadzeniu słupków czekamy co najmniej 3 dni. Dopiero po tym czasie możemy zacząć montaż reszty ogrodzenia. Przy wyborze betonu należy kierować się jego wytrzymałością. Naszym minimum powinno być 16 MPa na próbkach walcowych i 20 MPa na sześciennych. Jeśli wybierzemy mniejszą wytrzymałość, całe ogrodzenie może szybko utracić stabilność i pion.

Montaż słupków ogrodzeniowych z podmurówką

To najdroższa, ale i najbardziej stabilna oraz trwała konstrukcja. I tutaj zaczynamy przygotowania od dokładnego pomierzenia terenu, jego wyrównania i oczyszczenia. Następnie sięgamy po wsporniki i ustawiamy je w miejscach słupków początkowych oraz bramy wjazdowej czy furtki. Wytyczamy również słupki narożne.
Kolejno wykopujemy kwadratowe doły o wymiarach 25-30 cm oraz głębokości około 1 metra. I tutaj dobiegamy już do miejsca zamarzania wody. W tym kroku przygotowujemy wszystkie dołki i ubijamy w nich ziemię. Następnie sięgamy po półsuchy beton i zalewamy je. Do tak oporządzonych dziur wsadzamy słupki ogrodzeniowe i pionizujemy je za pomocą wsporników. Następnie zostawiamy je na 1 lub 2 dni, by beton się związał.
Gdy słupki będą stabilnie stać, montujemy podmurówkę. I tutaj przydadzą się nam wsporniki. Zamontujemy na nich łączniki, a następnie całą podmurówkę. Znów zostawiamy, ale tym razem na co najmniej 4 lub 5 dni, by cała konstrukcja się osadziła oraz stwardniała. To istotne, ponieważ przed montażem reszty ogrodzenia słupki oraz podmurówka muszą już stabilnie stać.
Ostatnio krokiem jest zamontowanie reszty bezpiecznego, estetycznego ogrodzenia. Takie rozwiązanie doskonale odnajduje się nie tylko na posesjach prywatnych, ale i przemysłowych czy publicznych, wokół takich miejsc jak hale produkcyjne, szkoły, urzędy czy restauracje.

Gwarancja wykonawcy

Czasami teren, na którym znajduje się nasza działka, jest niestabilny i niektóre ogrodzenia pękają lub przechylają się. Jeśli nie zdecydujemy się na samodzielny montaż ogrodzenia, powinnyśmy otrzymać gwarancję od firmy wykonującej. Warto zapytać o nią już przed samym wykonywaniem słupków oraz reszty. W razie nieprzewidzianych sytuacji będziemy mogli spróbować zawalczyć o naprawę usterek. Nieestetyczne, wyłamane ogrodzenie psuje estetykę nie tylko terenu, ale i całego budynku. Warto więc zadbać nawet o detale.
Autor: Aleksandra Bartosik