Data modyfikacji:

Montaż sufitu podwieszanego: poradnik. Jak zamontować?

Podwieszane sufity z płyt gipsowo-kartonowych mają wiele zalet. Poprawiają izolację termiczną oraz akustyczną w pomieszczeniu, pozwalają na rozprowadzenie różnego rodzaju instalacji bez skuwania podłogi czy ścian, a dodatkowo dają nowe możliwości aranżacji przestrzeni. Jak zamontować sufit podwieszany?
jak zamontowac sufit podwieszany

Kiedy warto się zdecydować na sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest częstym wyborem i to zarówno podczas budowy nowego domu, jak i remontu. Obniżona konstrukcja sufitu pozwala zamaskować niedoskonałości i nierówności sufitu. Dzięki niemu ukryjesz pęknięcia, łączenia płyt stropowych w wielkiej płycie, niechciane krzywizny czy narożniki „na butelkę”. Dzięki własnej konstrukcji, sufit podwieszany może być umiejscowiony na dowolnej wysokości, więc sprawdzi się też w zbyt wysokich pomieszczeniach, które warto obniżyć, by poprawić ich proporcje.

Zamontowanie podwieszanego sufitu wpłynie także na izolację termiczną oraz akustyczną. Już sama płyta gipsowo-kartonowa uszczelni strop, a dodatkowo można zastosować wełnę mineralną. Wełna pochłonie niechciane dźwięki emitowane z góry i ograniczy straty ciepła. Samo obniżenie sufitu zmniejszy natomiast kubaturę pomieszczenia, dzięki czemu można je łatwiej ogrzać i utrzymać w nim komfort termiczny. Pozostawioną przestrzeń pomiędzy stelażem a stropem można zagospodarować, np. do rozprowadzenia kabli RTV czy kanałów rekuperacji.

Montaż stelaża sufitu podwieszanego

Prace związane z montażem sufitu podwieszanego rozpocznij od wyznaczenia wysokości, na jakiej mają być zamontowane płyty. Jeśli wykonujesz sufit w niskim pomieszczeniu i nie chcesz zabierać mu wysokości, znajdź najniższy punktu na suficie. Za pomocą poziomicy narysuj poziomą linię dookoła całego pomieszczenia. Posłuży ci do przykręcenia obwodowych profili przyściennych UD 30. Dla poprawy akustyki i termoizolacji, naklej na nie taśmę piankową lub pasek filcu. Cały czas kontroluj poziom profili, również po skosie, na dwóch przyległych ścianach. Przydatna będzie poziomica laserowa, która pozwoli ci na bieżąco kontrolować poziom.

Drugi etap przygotowywania stelaża to montaż zawiesi na ruszt. W przypadku nisko zawieszonego sufitu, użyj popularnych zawiesi ES lub EL czy WP. Jeśli natomiast zamierzasz mocniej obniżyć sufit i wygospodarować miejsce m.in. na kanały powietrzne, musisz zastosować wieszaki obrotowe ze sprężyną oraz pręty mocujące. Zastosuj wieszaki i pręty jednego producenta, by mieć pewność, że oba elementy będą ze sobą współpracować.

Zawiesia rozmieść co 60 cm (maksymalnie co 90 cm). Profile główne powinny być rozmieszczone nie szerzej niż 100 cm. Tuż przy ścianie (ok. 10 cm) rozmieść dodatkowe wieszaki i profile główne, by nie obciążać nadmiernie profilu obwodowego. Płyty powinny być przykręcone tylko do profili montażowych. Wieszaki montuj na metalowych kołkach rozporowych, odpornych na ogień. Jeśli przykręcasz je do drewnianej konstrukcji dachu lub belek stropowych, użyj wkręta z szeroką, płaską główką.

Dolne profile rusztu CD 60 zamocuj do profili głównych łącznikami krzyżowymi. Profile montażowe muszą być zamontowane gęściej, co 40 cm. Ułatwi to późniejsze łączenie płyt gipsowo-kartonowych, bez zbędnego docinania. Jeśli pomieszczenie jest dłuższe niż 4 m, należy połączyć profile główne lub montażowe dedykowanymi łącznikami.

Instrukcja montażu sufitu podwieszanego

Płyty gipsowo-kartonowe przymocuj do rusztu w poprzek profili montażowych. Postaraj się wykorzystywać jak największe arkusze płyt, by połączeń było jak najmniej. Krawędzie płyt delikatnie sfazuj, by wklejona później taśma mocniej związała z obiema płytami. Poszczególne płyty mocuj z zakładką minimum 40 cm, dzięki czemu sufit będzie sztywniejszy.

Do montażu sufitu podwieszanego użyj samonawiercających wkrętów do metalu. Aby nie wkręcić ich zbyt głęboko, załóż na wkrętarkę końcówkę do płyt gipsowo-kartonowych. Wyposażona jest w uchwyt magnetyczny oraz ogranicznik, który zadba o idealne zagłębienie łba. Blachowkręty rozmieść co ok. 15-17 cm i pamiętaj, by na sąsiednich płytach wkręcać je na zakładkę. Minimalna odległość wkręta od krawędzi płyty to ok. 15 mm (dla płyt frezowanych) oraz 10 mm (dla płyt ciętych). Pamiętaj o tym, by płyty łączyły się pośrodku profilu oraz by nie napierały na siebie.

Szpachlowanie spoin sufitu podwieszanego

Ostatni etap to zabezpieczanie i szpachlowanie szczelin pomiędzy płytami. Łączenia płyt należy zabezpieczyć siatką, fizeliną lub papierem łączącym. Najłatwiejsza w użyciu jest siatka samoprzylepna, która sama przywiera do łączonych elementów. Najlepiej jednak wtopić ją w masę szpachlową, podobnie jak fizelinę i papier. Wtopienie wzmocnienia pozwala uniknąć rys i pęknięć. Alternatywą dla taśm jest specjalna masa do szczelin.

Wypełniając łączenia gipsem szpachlowym, pamiętaj, by wcisnąć go głęboko do szczeliny. W innym przypadku łączenie nie będzie równe i trwałe. Po wtopieniu siatki wyrównaj połączenie szeroką pacą szpachlową i zbierz nadmiar masy. Po wyschnięciu zaszpachluj cały sufit i wyrównaj ewentualne defekty. Przed malowaniem odczekaj, aż cały sufit równomiernie wyschnie. W innym przypadku pojawią się na nim plamy. Jeśli wszystkie poprzednie etapy zostały wykonane prawidłowo, sufit powinien być równy i gładki.

Autor: Szymon Sonik