Data publikacji:

Mop parowy a panele. Czy można stosować mop parowy do paneli? Jaki model wybrać?

Mop parowy świetnie dezynfekuje powierzchnie, a podczas jego używania nie trzeba stosować żadnej chemii. Docenisz to szczególnie, jeśli jesteś alergikiem. Na co zwracać uwagę podczas kupowania mopa parowego z funkcją czyszczenia paneli? Rozpracowujemy temat: mop parowy a panele – czy można stosować mop parowy do paneli? Przygotowaliśmy także ranking mopów parowych do paneli – sprawdź, jakie urządzenia AGD warto wziąć pod uwagę i cieszyć się czystą podłogą wolną od smug!
mop parowy do paneli

Czy mopem parowym można myć panele? 

Jeśli masz w domu panele laminowane, to ich czyszczenie mopem parowym będzie odpowiednie pod dwoma warunkami. Stosuj mop parowy na panele, które są produktami wysokiej jakości oraz te, które są oznaczone jako wodoodporne.
Najlepiej więc wczytaj się solidnie w zalecenia producenta paneli podłogowych, a stamtąd wyciągniesz informację, czy można stosować na panelach mop parowy. To ważne. Dlaczego? Ponieważ może zdarzyć się tak, że podczas mycia za pomocą pary panele się uszkodzą, na przykład powstaną odkształcenia na łączeniach.  
Co jest ważne przy wyborze mopa parowego na panele podłogowe? Koniecznie sprawdź, czy mop nie pozostawia mokrych śladów. Zbyt dużo wilgoci działa niekorzystnie na podłogi z drewna, w tym – panele laminowane.

Mop parowy na panele winylowe – czy to dobre rozwiązanie? 

Wyśmienite! Podłogi z paneli winylowych są w większości wodoodporne oraz trwałe. Ale i tym razem uważaj – koniecznie sprawdź w zaleceniach producenta, czy mop parowy nadaje się do paneli winylowych, ułożonych w twoim domu. To uchroni cię przed klęską w postaci zniszczonej podłogi i… przed remontem generalnym mieszkania. 
Podobnie jak panele laminowane, podłogi z paneli winylowych nie powinny mieć zbyt dużego kontaktu z wodą. Dlatego, by nie dokładać sobie pracy w postaci dodatkowego osuszania przed chwilą umytej podłogi, wybierz urządzenie o wysokiej efektywności.  

Jak działa mop parowy? 

Mop parowy do paneli z wyglądu przypomina zwykłego mopa. To, co ma dodatkowego w swojej budowie, to trzy rzeczy: specjalny pojemnik, pompkę oraz grzałkę. One są niezbędne do tego, by z wody powstała para wodna. Nalewasz wody do pojemnika, włączasz urządzenie, czekasz na zapalenie lampki sygnalizującej o podgrzaniu wody do odpowiedniej temperatury i… ruszasz z myciem.  
Sprzężona para usuwa zabrudzenia efektywniej niż środki do mycia podłóg. Dobry mop parowy z funkcją czyszczenia paneli ma wbudowaną regulację strumienia pary. 
Czyszczenie podłóg mopem parowym odbywa się za pomocą pary wodnej, bez używania środków chemicznych. Czy wiesz, że w ten sposób przyczyniasz się do dbałości o środowisko naturalne oraz zdrowie swoje i innych domowników? Zadziwiające, jak wiele potrafi zrobić sama woda i mop parowy. Panele błyszczą bez smug, a ty nie wdychasz szkodliwej chemii ze środków do mycia powierzchni.  
mop parowy a panele

Czy mop parowy nadaje się do paneli? Tak!  

A jaki model mopa parowego wybrać? Na rynku jest tak wiele modeli, które różnią się parametrami, że damy ci kilka wskazówek. Najlepszy mop parowy do paneli: 
  • ma moc ponad 1200 W. Nadają się do użycia już w 15 sekund od włączenia, 
  • ma pojemność zbiornika na wodę od 0,3 do 0,7 litra. Im większą powierzchnią do mycia dysponujesz, tym większy zbiornik wybierz. Nie będziesz wtedy musiał często dolewać wody podczas mycia paneli podłogowych, 
  • ma kabel o długości powyżej 5 metrów, dzięki któremu dotrzesz w najdalsze zakamarki mieszkania bez przepinana się między gniazdkami, 
  • ma szeroką głowicę w wariancie obrotowym, dzięki której szybko i wygodnie posprzątasz mieszkanie, 
  • ma kilka trybów pracy oraz regulację strumienia pary.  
  • Mop parowy na panele – ranking produktów

    1. Vileda Steam Plus XXL

    Vileda Steam Plus XXL to mop parowy o lekkiej i poręcznej konstrukcji do paneli i innych rodzajów podłóg nielakierowanych, dzięki czemu porządki stają się sprawniejsze. Dodatkowo stopka urządzenia ma kształt trapezu, co przekłada się na łatwe czyszczenie trudno dostępnych miejsc w domu, takich jak powierzchnie pod meblami.
    Szeroka nakładka mopa parowego oprócz tego nadaje się do sprzątnie większych powierzchni. Mop jest łatwy w demontażu i przechowywaniu, więc nie zajmuje dużo miejsca chociażby w szafie. Vileda Steam Plus XXL posiada także specjalną nakładkę do dywanów, więc przy pomocy jednego urządzenia możemy wyczyścić niemal wszystkie powierzchnie nielakierowane w domu.

    2. Deerma ZQ610

    Deerma ZQ610 jest mopem parowym, który dzięki aż 5 wymiennym końcówkom nadaje się do sprzątania różnych rodzajów powierzchni – także trudno dostępnych miejsc. Urządzenie wykorzystuje wysoką temperaturę pary (105 stopni Celsjusza) i zwiększa prawdopodobieństwo zachowania sterylnej czystości.
    Deerma ZQ610 jest mopem parowym do paneli, ale dzięki wymiennym końcówkom wyczyścimy przy jego pomocy m.in. zasłony, tapicerkę, zabawki, ubrania, okna czy naprawdę trudno dostępne elementy w łazience czy nawet toalecie!

    3. Karcher SC 2 Upright Easyfix

    Po mop parowy marki Karcher możemy sięgać do czyszczenia wszystkich powierzchni twardych o zamkniętej strukturze – dotyczy to również paneli drewnianych. Urządzenie posiada dwustopniową kontrolę przepływu pary, a do tego bardzo szybko się nagrzewa, więc po włączeniu jest praktycznie od razu gotowe do użytku.
    Mop parowy do paneli i innych powierzchni zawiera wyjmowany pojemnik na świeżą wodę, który został wzbogacony wkładem odkamieniającym. Dodatkowo, aby ściereczki z mikrofibry nie miały kontaktu z zanieczyszczeniami, mocuje się je do dyszy podłogowej na rzep.

    4. Ariete Steam 4163

    Ariete Steam 4163 jest mopem parowym przeznaczonym do paneli, płytek ceramicznych czy nawet dywanów. Wyróżnia go trójkątny kształt, który ułatwia precyzyjne czyszczenie narożników. Głowica mopa uruchamiana jest w zakresie 180 stopni, co przekłada się na jeszcze większy komfort sprzątania.
    Dodatkowo mop Ariete Steam 4163 ma wbudowany aktywny filtr węglowy zmiękczający wodę, a to minimalizuje ryzyko pojawienia się kamienia w urządzeniu. W wyposażeniu mopa znalazły się dwie wymienne szmatki, miarka do wody, filtr, a także specjalna nakładka do czyszczenia dywanów.

    5. Lund 67220

    Lund 67220 jest nowoczesnym mopem parowym, który pozwoli utrzymać czystość w całym mieszkaniu – nie tylko na panelach czy innych podłogach. Wymienne końcówki i odłączana rękojeść sprawiają, że urządzenie można wykorzystywać również do mycia płytek, fug, luster, piekarników czy nawet tkanin.
    Trójkątna końcówka mopa przeznaczona do dużych powierzchni płaskich obraca się w dwóch płaszczyznach (przód/tył oraz lewo/prawo), co ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc na podłodze. Urządzenie przyczynia się do precyzyjnego usuwania zabrudzeń, a tym roztoczy, grzybów oraz bakterii.

    6. Yoer Clean Slide SMC01W

    Yoer Clean Slide SMC01W jest wielofunkcyjnym urządzeniem czyszczącym. Można wykorzystywać je zarówno jako mop parowy do paneli, jak i niezależną myjkę idealną do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Model w zestawie posiada również elastyczny wąż z ergonomicznym uchwytem tak, by dotarcie do nawet najmniejszych zakamarków stało się jeszcze prostsze.
    Oprócz tego ten mop parowy posiada funkcję czyszczenia z detergentem. Urządzenie samodzielnie rozprowadza odpowiednią ilość środka – razem z parą. Dzięki temu rozwiązaniu podłogi będą nie tylko nieskazitelnie czyste, ale też pachnące.

    7. Black&Decker FSM1605

    Kolejny mop parowy do paneli i innych powierzchni w rankingu jest poręczny i lekki. Po 20 sekundach od włączenia urządzenia można zaczynać sprzątanie i cieszyć się czystymi podłogami bez konieczności używania detergentów. Bardzo gorąca para używana do sprzątania sprawia, że podłogi w kilka sekund są suche i gotowe do użytkowania.
    Mop posiada obrotową głowicę przegubową, która wpływa na komfort manewrowania. Oprócz tego urządzenie zostało wyposażone w nakładkę Easy Gilde – to wymienny wkład z mikrofibry, który z powodzeniem można prać w pralce.

    8. Severin ST 7182

    Severin ST 7182 jest mopem parowym, który pozwala na porządki już po 30 sekundach od włączenia. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik ruchu, wstrzymujący produkcję pary podczas przerw w pracy. Mop posiada kwadratową głowicę czyszczącą, tak by z łatwością usunąć zabrudzenia z narożników czy krawędzi.
    W zestawie mopa parowego znalazły się dwie ściereczki z mikrofazy oraz dwie dodatkowe nakładki. Oprócz tego urządzenie pozwala na napełnianie zbiornika wody w dowolnym momencie pracy, ponieważ ciągły czas sprzątania przy jednym uzupełnieniu wody wynosi około 10 minut.
    Na rynku można znaleźć wiele modeli mopów parowych do paneli i innych powierzchni. Warto wybrać ten sprzęt, jeśli chcemy ograniczyć ilość używanych detergentów bez jednoczesnego rezygnowania z jakości naszego sprzątania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka