Uwielbiasz grzyby i chcesz się cieszyć ich smakiem przez cały rok? Nic prostszego. Wystarczy, że zaczniesz mrozić grzyby. Mrożenie grzybów jest prostsze, niż się wydaje. W tym artykule dowiesz się, jak mrozić grzyby.
Jesteś fanem grzybów? Z pewnością ucieszy cię możliwość jedzenia grzybów w zimie i na wiosnę. Suszenie grzybów w suszarce to niejedyna możliwość. Dzięki zamrożeniu grzybów będziesz mógł je wykorzystać w ulubionych potrawach przez cały rok.
Mrożenie grzybów na zimę jest naprawdę proste. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim wybieraj grzyby, które są świeże i zdrowe. Unikaj mrożenia suszonych lub pomarszczonych grzybów – niestety, takie okazy mogą być gorzkie lub po prostu niesmaczne.
Podczas mrożenia grzybów surowych upewnij się również, że znasz wszystkie posiadane przez siebie rodzaje. Po zamrożeniu i rozmrożeniu trudniej będzie określić, które grzyby są niejadalne, ponieważ proces mrożenia zmienia kolor i teksturę grzybów. Jeśli planujesz mrożenie grzybów kupnych – wybieraj tylko sprawdzonych dostawców.
Przed mrożeniem grzybów należy wykonać kilka czynności, dzięki którym będziesz mógł się cieszyć aromatycznym smakiem grzybów po rozmrożeniu. Przede wszystkim zadbaj o to, żeby grzyby przed mrożeniem były czyste, bez pozostałości ziemi i trawy. W tym celu wypłucz je w zimnej wodzie i odetnij końce. Jeśli masz większe grzyby – pokrój je w ćwiartki.
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej mrozić grzyby surowe czy gotowane. W większości przypadków mrożenie grzybów surowych jest niekonieczne – grzyby wykorzystywane po sezonie w różnych daniach nie muszą mieć przecież idealnego wyglądu.
Jeśli masz w planach zmielić lub gotować zamrożone wcześniej grzyby, możesz je najpierw ugotować. Dzięki temu zyskasz nie tylko aromatyczny bulion do wykorzystania, ale także więcej miejsca w lodówce.
Jednym z najpopularniejszych sposobów przygotowania grzybów do mrożenia jest gotowanie. Możesz również gotować grzyby na parze. Dzięki temu lepiej zachowasz smak grzybów i będziesz mieć pewność, że grzyby pozbawione są enzymów odpowiadających za psucie się żywności. Kolejną zaletą gotowania na parze grzybów jest usunięcie bakterii listerii i salmonelli.
Czas gotowania różni się w zależności od wielkości grzybów, więc przed gotowaniem warto je posortować według wielkości lub pokroić na kawałki o podobnej wielkości. By po zamrożeniu na grzybach nie pojawiły się plamy, warto namoczyć je na dziesięć minut w mieszance dwóch szklanek wody i jednej łyżeczki soku z cytryny.
Zagotuj wodę w garnku i umieść w nim specjalny koszyczek do gotowania na parze. Włóż grzyby do koszyczka i gotuj je od 3 do 5 minut. Następnie opłucz je zimną wodą i dokładnie je odcedź. Do mrożenia wykorzystaj specjalne torebki.
Mrożenie grzybów to najlepszy sposób na to, by przez wiele miesięcy cieszyć się ich aromatem. Grzyby przygotowane w ten sposób możesz przechowywać w zamrażarce od 9 do 12 miesięcy. Pamiętaj o tym, że mrożone grzyby najlepiej nadają się do dań, które będą gotowane - zup, potrawek czy gulaszu. Mrożone grzyby możesz wykorzystać także jako dodatek do makaronów bądź ryżu. Przechowywanie grzybów w zamrażarkach skrzyniowych czy lodówkowych będzie banalnie proste.