Data modyfikacji:

Mycie i czyszczenie elewacji. Jak zrobić to samemu?

Czy wiesz, że elewacja Pałacu Kultury i Nauki była oryginalnie biała? Współczesny jej kolor to efekt wieloletniego brudu, a czyszczenie całego pałacu kosztowałoby 20 mln zł. Na szczęście mycie elewacji domowej jest znacznie prostsze i tańsze. Jak i czym wyczyścić elewację? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to skutecznie.
mycie elewacji

Dlaczego ściany domu się brudzą?

Już po kilku latach od otynkowania budynku elewacja staje się poszarzała i brudna. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów elewacji, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Co jednak wpływa na szybkość zabrudzenia elewacji domowej? Dlaczego jedne z nich brudzą się szybciej, a inne wolniej?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na zanieczyszczenie tynku jest oczywiście lokalizacja domu. Budynki stojące w pobliżu ruchliwej drogi, zakładu przemysłowego lub pól uprawnych brudzą się bardzo szybko. Równie destrukcyjny wpływ na elewację mają pobliskie kominy. Jeśli twój dom leży w sąsiedztwie, w którym dominuje opalanie węglem, czarny nalot zauważysz na tynku już po pierwszym sezonie grzewczym, a to wymusi konieczność czyszczenia i malowania elewacji.

Nie bez znaczenia jest także wilgoć. Domy położone w okolicach jezior i lasów, a także te zacienione, brudzą się mocniej. W tym przypadku możesz mieć do czynienia nie tylko z zanieczyszczeniami, ale i grzybami, pleśnią czy mchem porastającym tynk. Stopień zabrudzenia elewacji uzależniony jest ponadto od jej nasiąkliwości. Stare tynki mineralne są bardziej podatne na zabrudzenia niż tynki silikatowe, akrylowe czy silikonowe.

Jak często wykonywać czyszczenie elewacji domu?

Nawet w przypadku budynków mocno wyeksponowanych na zabrudzenia nie trzeba myć elewacji co rok. Zazwyczaj w zupełności wystarczą interwencje co 3 lub 5 lat. W przypadku ciemnych elewacji bez obaw wydłużysz ten okres do 10 lat. Najlepiej robić to latem, już po sezonie obfitego pylenia roślin. Do mycia elewacji wybierz ciepłe i suche okno pogodowe, by tynk mógł swobodnie wyschnąć.

Wstępne mycie elewacji myjką ciśnieniową

Większość powierzchownych zabrudzeń usuniesz z elewacji domu zwykłą wodą. Niestety, polewanie tynku wężem ogrodowym nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Potrzebna jest myjka ciśnieniowa, generująca stałe ciśnienie 120 barów lub większe. Wysokie ciśnienie bez trudu zmyje kurz oraz piasek z elewacji.

Do mycia elewacji domu użyj dyszy turbo. To ta, która generuje charakterystyczny, obrotowy strumień wody. Dysza turbo nie tylko zwiększa siłę uderzenia wody, ale i niejako szerokość strumienia. Celując myjką ciśnieniową z odpowiedniej odległości, uda ci się zmyć jednorazowo pasek o szerokości około 8-10 cm. Taką samą funkcję ma co prawda płaska dysza szerokokątna, używana głównie do mycia samochodu, jednak nie zapewnia ona równie dużego ciśnienia.

Elewację domu myj od góry do dołu, dzięki czemu spływające zabrudzenia nie będą tworzyły zacieków na umytym już tynku. W przypadku wysokich budynków dostęp do górnych partii elewacji może być trudny, dlatego warto przygotować rusztowanie. Mycie elewacji wysokim ciśnieniem z drabiny jest niebezpieczne. Uwaga! Jeśli tynk jest spękany lub odkleja się wraz z siatką, woda pod ciśnieniem może odspoić elewację.

Czyszczenie elewacji z glonów i grzybów

Już wstępne czyszczenie elewacji wodą może dać zadowalające rezultaty. Z dalszej odległości elewacja będzie wyraźnie czystsza i odświeżona. Gdy jednak przyjrzysz się bliżej, ujrzysz ślady sadzy i oleiste zacieki.

W niektórych przypadkach problemem mogą być pleśnie i grzyby. Do ich rozpuszczenia warto użyć chemicznych preparatów do czyszczenia elewacji. Nałożysz je za pomocą myjki ciśnieniowej w formie oprysku lub piany. Jeśli twoja myjka ciśnieniowa nie ma zbiorniczka na detergent lub rurki zasysającej środek czyszczący, pozostaje doposażyć ją w pianownicę nakładaną na koniec lancy.

Środek czyszczący aplikuj od dołu do góry, przeciwnie niż w robi się to spłukując zabrudzenia. Dzięki temu każdy fragment elewacji będzie pokryty świeżą dawką środka czyszczącego. Jeśli zaczniesz od góry, w dolnej części nałożysz preparat na brudne zacieki, które zdążyły już spłynąć. Dodatkowo aplikacja od dołu do góry sprawia, że piana nie spływa tak szybko i składniki aktywne mogą dłużej pracować z zanieczyszczeniami.

Po wszystkim spłucz detergent i zabrudzenia myjką ciśnieniową, zaczynając od górnych partii budynku. Możesz do tego użyć końcówki szerokokątnej, którą najłatwiej zagarniać zanieczyszczenia.

Impregnacja elewacji

Na koniec czyszczenia warto zabezpieczyć elewację przed ponownym zabrudzeniem. Impregnat do tynków zapewni hydrofobową powłokę, która zmniejszy nasiąkliwość tynku i ułatwi spłukiwanie zabrudzeń wraz z deszczem.

Jeśli twoją elewację często porastają grzyby lub pleśnie, wybierz impregnat ze składnikami biobójczymi. Pamiętaj jednak o tym, by zabezpieczyć drzewa, krzewy i trawniki znajdujące się w pobliżu. Dodatkowym plusem impregnacji jest ochrona elewacji przed promieniowaniem UV, a zatem i przed blaknięciem.

Preparaty do impregnacji elewacji nałożysz za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego lub wałka. Nanoś niedużą warstwę, by nie powstały zacieki. Impregnatu nie należy aplikować w bezpośrednim słońcu ani na dużym wietrze. W zależności od wskazań producenta, nanosi się go na suchą lub świeżo wymytą ścianę. Rodzaj impregnatu dobierz do konkretnego typu elewacji.

Przeczytaj także, jak wybrać impregnat do drewna na zewnątrz oraz jaki impregnat do kostki brukowej będzie najlepszy

Autor: Szymon Sonik