Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Lodówka to nieodłączony element wyposażenia każdego domu. W sklepach znajdziemy obecnie niezwykle szeroki wybór modeli oferowanych przez wielu producentów, począwszy od gigantów, takich jak LG czy Samsung, a skończywszy na niszowych firmach dostarczających sprzęt dla bardzo wymagających konsumentów. Z artykułu dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru nowej lodówki.
na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki

Zakup lodówki – na co zwrócić uwagę?

Jaką lodówkę kupić? Poniżej zebraliśmy listę najważniejszych kwestii, które powinno się brać pod uwagę w trakcie poszukiwania jak najlepszych lodówek. Pamiętaj przy tym, że decyzja o zakupie konkretnego modelu to nie wszystko. Zawsze należy też porównywać oferty i promocje sklepów, w których jest dostępny, w poszukiwaniu jak najbardziej korzystnej ceny. W zadaniu tym pomocny będzie serwis Ceneo.pl, w którym znajdziesz tysiące produktów.

Typ lodówki

Ze względu na konstrukcję lodówki dzielimy na kilka klas urządzeń. Różnią się one pomiędzy sobą położeniem zamrażalnika, liczbą drzwi oraz przeznaczeniem.

Lodówki jednodrzwiowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to modele posiadające tylko pojedyncze drzwi, duża część z nich pozbawiona jest typowego zamrażalnika, zamiast tego w ich wnętrzu znajdziesz szufladę chłodniczą, utrzymującą zawartość w temperaturze bliskiej zeru stopni Celsjusza. Urządzenia przeznaczone są głównie do małych mieszkań i zaspokoją potrzeby jednej lub dwóch osób.

Lodówki dwudrzwiowe

Najczęściej wybierany i spotykany typ lodówek. Wnętrze urządzenia podzielone jest na dwie części – chłodzącą oraz mrożącą, do której dostęp otrzymuje się po otwarciu osobnych drzwi. Sprzęt posiada najczęściej obszerne jedno- lub wielokomorowe zamrażalniki. W chłodziarce znajdziesz z kolei wiele półek na produkty żywnościowe.
Ze względu na popularność, lodówki dwudrzwiowe występują w wielu wymiarach oraz przedziałach cenowych. W sklepach znajdziesz więc bardzo zróżnicowany wybór modeli o wielu funkcjach.

Lodówki side by side

Coraz popularniejsze są lodówki side by side. Co to znaczy? Są to dość duże i szerokie lodówki, oferujące bardzo pojemną dwudrzwiową chłodziarkę, przeznaczoną dla wieloosobowej rodziny. Sprzęt jest bardzo często wyposażony w wiele dodatkowych funkcji i najlepiej pasować będzie do przestronnych kuchni w domach jednorodzinnych.

Lodówki french door

Duży sprzęt wyposażony w bardzo pojemną dwudrzwiową chłodziarkę i obszerną zamrażarką szufladową. Modele tego typu są wciąż rzadko spotykane w polskich domach, a ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Ich zalety doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na dużej ilości miejsca do przechowywania żywności, we wnętrzu zmieści się bowiem nawet kilka garnków oraz dużych naczyń.

Sposób zabudowy

Lodówki dzieli się również na sprzęt wolnostojący i przeznaczony do zabudowy. Ten drugi można ukryć za panelami szafek, dzięki temu pozostaje kompletnie niezauważalny, co jest atutem zwłaszcza w kuchniach o minimalistycznym wystroju wnętrza. Pamiętaj jednak, że do zabudowy najadą się tylko specyficznie przystosowane do tego modele. W tym wypadku warto zwrócić przede wszystkim uwagę na konstrukcję ich drzwi – niektóre firmy oferują możliwość przestawiania kierunku ich otwierania się, a także specjalną konstrukcję zawiasów. Standardowe wymiary sprzętu do zabudowy to 177,6 cm wysokości, 55 cm szerokości i 55 cm głębokości.

Wysokość i szerokość lodówki

Przeciętna wysokość lodówki wynosi od 180 do 200 cm. Mniejsza wysokość sprzętu odbija się dość mocno na jego pojemności i funkcjonalności, tak jak w przypadku modeli jednodrzwiowych pozbawionych osobnego zamrażalnika. W przypadku szerokości (standard to około 55–60 cm) znaczące różnice występują jedynie w przypadku modeli side by side, osiągających nawet 90 cm.
Tradycyjnie modele o wysokości około 150–160 cm zaspokoją potrzeby jednej lub dwóch osób. Sprzęt do około 180 cm wysokości zalecany jest dla rodzin dwu- lub trzyosobowych. Lodówki mające ponad 200 cm to rozwiązanie sprawdzające się najlepiej, gdy korzysta z niego czterech lub więcej użytkowników.

Pojemność i ergonomia

Producenci w informacji technicznej sprzętu podają osobno pojemność komory chłodniczej oraz zamrażarki, które są tradycyjnie podawane w litrach. Pod tym względem warto porównywać ze sobą modele różnych producentów, należące do tej samej klasy sprzętu i posiadające tą samą wysokość. Czasami różnica pomiędzy nimi może być bowiem dość duża. Na realną pojemność sprzętu wpływa rozłożenie półek oraz możliwości ich przestawiania lub regulacji.

Zamrażalnik

Oceniając zamrażalnik, bierze się pod uwagę jego pojemność, a także maksymalną temperaturę zamrażania. Mile widziana jest tutaj dokładna regulacja jego pracy, skuteczna funkcja szybkiego zamrażania, a także działanie w systemie No Frost, który stał się już normą w nowym sprzęcie.

Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej w lodówce zależy od wielu czynników, ale dzięki specjalnej karcie klasy energetycznej, która znajduje się na każdym modelu, zyskujesz ogólne rozeznanie co do jego apetytu na prąd. Zasada jest tutaj prosta – im model posiada wyższą klasę energetyczną, w rosnącej skali literowej od „G” do „A”, tym będzie bardziej oszczędny.

Głośność pracy

Przeciętna lodówka przy największym obciążeniu wydaje dźwięk na poziomie od 40 do 45 decybeli, co odpowiada głośności towarzyszącej normalnej rozmowy dwóch osób. Nie jest on więc specjalnie uciążliwy. Za cichą lodówkę uważa się modele pracujące na poziomie od 30 do 39 decybeli.
Zdjęcie: Envato Elements