Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza antena pokojowa?

W wielu gospodarstwach domowych oglądanie telewizji ogranicza się jedynie do przeglądania kilku podstawowych kanałów telewizyjnych. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się jedynie na telewizję naziemną. By jednak cieszyć się wysoką jakością nadawania, musimy wyposażyć się w antenę. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest antena pokojowa. Czym dokładnie jest antena pokojowa? Kiedy warto zdecydować się na taki zakup i jak ustawić antenę, by zapewnić sobie najlepsze nadawanie?

antena pokojowa

Czym jest antena pokojowa?

Czym dokładnie jest antena pokojowa? To rozwiązanie dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie chcą decydować się na montaż anteny zewnętrznej. Taka antena ma za zadanie odbierać sygnał telewizyjny, który umożliwi płynny przekaz programów do naszego odbiornika telewizyjnego.

Najlepsze anteny pokojowe to kompaktowe urządzenia, które obecnie mało kiedy przypominają kształtem dobrze znane anteny zewnętrzne. Nowoczesne modele mogą przybrać różne kształty, a wybór konkretnego produktu może być wypadkową nie tylko funkcjonalności, ale też designu konkretnych produktów dostępnych na rynku. Choć anteny pokojowe nie są tak mocne, jak anteny zewnętrzne, to jednak w zupełności wystarczą na potrzeby odbierania telewizji bez żadnych zakłóceń.

Sprawdź także, jaka antena satelitarna do 4K będzie najlepsza

Kiedy warto zastanowić się nad zakupem dobrej anteny pokojowej?

Istnieje kilka sytuacji, w których zakup anteny pokojowej jest szczególnie pożądanym rozwiązaniem. Gdy mieszkamy w bardzo zaludnionej dzielnicy miasta z dala od nadajnika emitującego sygnał, możemy odczuwać duży problem z pobraniem prawidłowego sygnału. Choć nowoczesne nadajniki są w stanie odpowiednio nadać sygnał nawet na odległość 40 kilometrów, to jednak w wielu regionach funkcjonują jeszcze stare modele, które nie są tak wydajne.

Równie duży wpływ na odbiór może mieć wysokość, na której zamieszkujemy. Nie bez powodu sąsiedzi z parteru narzekają na odbiór kanałów, nawet gdy osoby zamieszkujące wyżej nie mają takiego problemu. Remedium na problem to zakup jak najlepszej anteny pokojowej.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej, nieoczywistej, ale uciążliwej sytuacji, w której zarządca budynku nie chce zgodzić się na montaż anteny zewnętrznej. Taki proces często wiąże się z kuciem ściany i przeciąganiem kabla. Zarządca lub właściciel mieszkania może nie wyrazić zgody na taki remont. To kolejny scenariusz, w którym antena pokojowa będzie stanowiła jedyne sensowne rozwiązanie.

Jaka będzie najlepsza antena pokojowa?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując dobrą antenę pokojową? Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą się okazać istotne z punktu widzenia satysfakcji z wykorzystywanego urządzenia. Co przede wszystkim?

Zacznijmy od wyglądu anteny pokojowej. Antena pokojowa jest z reguły elementem mocno eksponowanym w naszych salonach, toteż zadbajmy o to, by nie psuła ona ogólnej estetyki pomieszczenia. Na rynku dostępne są anteny w różnych kształtach – jeśli nasz salon jest klasyczny, postawmy na skromne urządzenie, które nie będzie się rzucać w oczy.

Kolejna kwestia to czułość anteny pokojowej i jej efektywność. Zależy nam na tym, by antena pokojowa odbierała i przetwarzała sygnały docierające do niej. Jeśli nadajnik znajduje się w relatywnie bliskiej odległości, nie powinniśmy mieć dużego problemu z dobrym odbiorem sygnału telewizyjnego.

Na koniec zwróćmy uwagę na sposób montażu anteny wewnętrznej. Choć z reguły montaż jest dziecinnie prosty, niektóre dostępne na rynku produkty wymagają wykorzystania dodatkowych narzędzi, co może powodować pewne komplikacje.

Jak ustawić antenę pokojową?

W przypadku anteny zewnętrznej nie przejmujemy się zbytnio odpowiednim jej ustawieniem. W 99% przypadków montażem anteny tego typu zajmuje się dostawca telewizji, który w ramach umowy zobowiązuje się również do montażu anteny. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy kupujemy samodzielnie antenę pokojową. W jaki sposób powinniśmy ją ustawić?

Antena powinna być ustawiona w taki sposób, by dochodził do niej najsilniejszy sygnał. W warunkach miejskich jednak nie zawsze musi to oznaczać ustawienie anteny bezpośrednio w stronę nadajnika. Niejednokrotnie potwierdzano, że fala odbita od budynków jest znacznie bardziej efektywna pod względem jakości sygnału.

Najlepsze anteny pokojowe, które są dostępne na rynku, posiadają wbudowany czujnik, który pomoże nam znaleźć najlepsze ustawienie względem najbliższego zidentyfikowanego nadajnika. Jeśli jednak pomimo optymalnego ustawienia wciąż odczuwamy problemy z nadawaniem, zawsze możemy pozostawić odpowiednie ustawienie specjalistom.

Przeczytaj także, czym się charakteryzuje ekran OLED

Antena pokojowa – bezinwazyjne rozwiązanie, które nie wymaga zaawansowanych prac

Jakie zalety wynikają z zastosowania anteny pokojowej w naszych domach? Świetny odbiór sygnału telewizyjnego w obszarach bardzo zaludnionych to temat, który został już pokrótce opisany. Czas zwrócić uwagę na inne zalety zastosowania anteny pokojowej w swoich domach. Od czego warto zacząć?

Przede wszystkim bardzo prosta instalacja anteny pokojowej. W tym celu nie musimy wychodzić na dach, nie musimy prowadzić żadnych prac remontowych typu kucie ściany. Jest to więc duża oszczędność czasu w stosunku do innych, bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Warto również zwrócić uwagę na względy estetyczne. Pieczołowicie zaaranżowana elewacja domu, jego całe obejście mogą się naprawdę doskonale prezentować, jednak cały ten spójny obraz zostanie zepsuty przez zewnętrzną antenę zamontowaną w okolicach dachu. W przypadku anteny pokojowej nie musimy martwić się o estetykę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na tyle skromnych i minimalistycznie zaprojektowanych, że nawet duża antena pokojowa nie zaburzy aranżacji i stylu, jaki panuje w naszym salonie.

Kolejną wartą uwagi zaletą jest brak ryzyka uszkodzenia anteny przez niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Śnieg, ulewny deszcz czy błyskawice – to wszystko może wpłynąć na awarię, a nawet zniszczenie anteny zewnętrznej. Antena pokojowa, a co za tym idzie, nasz sygnał telewizyjny jest bezpieczny bez względu na pogodę za oknem.

Sprawdź również, jak wybrać bluetooth do komputera

Cena dobrej anteny pokojowej

Mało kto zastanawia się, ile kosztuje antena zewnętrzna, która umożliwia nam przesyłanie sygnału telewizyjnego do odbiorników. W przypadku samodzielnego wyboru anteny pokojowej musimy pochylić się nad kwestią ceny i wybrać taki produkt, którego relacja wartości do jakości będzie na optymalnym poziomie. Jaka jest cena anteny pokojowej?

Ceny najbardziej podstawowych urządzeń zaczynają się nawet od 50 złotych. Warto jednak mieć świadomość, że tak tanie urządzenia charakteryzują się bardzo małą efektywnością, a co za tym idzie, możemy mieć problem z odbiorem sygnału wysokiej jakości. Optymalna cena za antenę to około 100 złotych, choć z powodzeniem znajdziemy również takie modele, których cena przekracza 250 złotych.

Najlepsze anteny pokojowe

Thomson ANT1706

Antena pokojowa Thomson to wyjątkowo estetyczne i mocne urządzenie, które może posłużyć do odbioru zarówno analogowych, jak i cyfrowych programów telewizyjnych. Antena jest zasilana poprzez zasilacz z wtyczką, USB albo kabel koncentryczny, co sprawia, że jest to wyjątkowo uniwersalne urządzenie. Co więcej, antena pokojowa umożliwia nam odbiór programów w jakości 4K.

Philips SDV6222

Antena pokojowa marki Philips to gwarancja bardzo wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku w technologii Full HD. Oczywiście, podobnie jak wszystkie urządzenia z najwyższej półki, antena Philips SDV6222 posiada funkcje filtrowania szumów, co zwiększa komfort oglądania telewizji z rodziną. Regulowane dipole VHF sprawiają, że regulacja anteny i zwiększenia odbioru nie będzie już stanowiło dla nas żadnego problemu. Jeśli szukamy anteny pokojowej najwyższej jakości, produkt marki Philips będzie strzałem w dziesiątkę.

Autor: Norbert Rukowski