Data modyfikacji:

Najlepsza maść na blizny. Jak wybrać?

Blizny mogą być przyczyną kompleksów. Na szczęście najlepsza maść na blizny pomoże ci sie ich pozbyć. Sprawdź, jak dbać o stare i nowe blizny. Dowiedz się, co na bliznę u dziecka można bezpiecznie stosować, a co jest polecane tylko dla dorosłych.

maść na blizny

Jaka będzie najlepsza maść na blizny?

Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza maść na stare czy nowe blizny? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik po dostępnych produktach.

Jak dbać o świeżą bliznę? Nie tylko maść na blizny

Im wcześniej zaczniesz dbać o całkowicie zagojoną bliznę, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w przyszłości mniej widoczna i mniej wypukła. Jeszcze zanim blizna powstanie, należy dbać o ranę według instrukcji lekarza. Ranę należy regularnie oczyszczać i osuszać przed zmianą opatrunków.

Powstawaniu strupa może towarzyszyć uczucie świądu, które należy jednak zwalczyć. Drapanie strupka nie sprzyja gojeniu się, dlatego staraj się nie dotykać okolicy gojącej się rany.

Stosuj kremy z wysokim filtrem UV na bliznę i rozpocznij terapię blizny, gdy ta się uformuje. Skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą i uzgodnij ze specjalistą plan jej terapii.



Czy warto stosować maść na bliznę?

Tak! Najlepsza maść na blizny pomoże w ich rozjaśnieniu, spłyca je i co najważniejsze, uelastycznia je. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będą ciągnęły w przyszłości. Produkt należy stosować kilka razy dziennie, według instrukcji, przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Co na blizny? Rodzaje preparatów na blizny

Poza dobrą maścią na blizny masz do wyboru także inne preperaty.

Plastry na bliznę

Plastry silikonowe na blizny są zalecane po operacjach (w tym po cesarskim cięciu) i po oparzeniach skóry. Można je z powodzeniem stosować na świeże, jak i stare blizny, które powstały do 10 lat wstecz. Produkt poprawia wygląd blizny oraz uelastycznia ją i jej okolicę. Redukuje ból, swędzenie i uczucie ciągnięcia.

Należy je stosować na rany całkowicie zagojone, po zdjęciu szwów. Są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci od 6. miesiąca życia.

Przed ich aplikacją należy oczyścić skórę i ją dokładnie osuszyć. Plastry można przecinać w dowolnym miejscu, dopasowując ich wielkość do rany. Plaster trzeba zmieniać co 1-5 dni. Najlepsze efekty uzyskuje się przy zmienianiu produktu co 24 godziny.

Pierwsze efekty można zauważyć już po miesiącu regularnego stosowania. Długość terapii to jednak kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników – rodzaju blizny, wieku czy uwarunkowań genetycznych. Pełna kuracja powinna trwać przynajmniej 3 miesiące w przypadku blizn świeżych i 6 miesięcy w przypadku blizn starych.

Żel na bliznę

Działanie żelu opiera się na właściwościach żelu silikonowego, który szybko się wchłania, nawilża skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Produkt uelastycznia bliznę, rozjaśnia ją i zmniejsza. Regularne stosowanie preparatu poprawia wygląd zarówno świeżych, jak i starych blizn.

Żel na blizny może być stosowany pod makijaż. Wyrób medyczny skutecznie zapobiega nieprawidłowemu bliznowaceniu ran zamkniętych. Produkt zmniejsza też uczucie swędzenia i uelastycznia bliznę.

Serum na bliznę

Serum wspiera redukcję, gojenie i regenerację blizn oraz innych zmian skórnych. Produkt spłyca, zmiękcza, wygładza i rozjaśnia blizny. Dobrze uelastycznia świeżą bliznę, ale działa też na starsze blizny. Preparat zawiera masło kakaowe, olej z wątroby rekina i witaminę E.

Maść na bliznę

Najlepsza maść na bliznę przyspieszająca odnowę tkanki zawiera w swoim składzie zazwyczaj witaminę A i E. Należy ją stosować kilka razy dziennie, wmasowując dokładnie w okolicę blizny np. rano i wieczorem.

Krem na bliznę

Dobry krem na blizny to np. taki, który zawiera dodatek rozpuszczalnej masy perłowej, komórki macierzyste i kwas hialuronowy. Taki skład przyspiesza efekt wygładzania blizny i jej przebudowę. Produkt należy stosować kilka razy dziennie, wmasowując w okolicę skóry z blizną. Krem można stosować u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.

Olej na bliznę

Olej na bliznę należy stosować 2-4 razy dziennie, na oczyszczoną i osuszoną skórę. Produkt uelastycznia skórę, rozjaśnia bliznę i ją spłyca. Doskonale nadaje się do manualnej terapii blizny (masażu).

Kapsułki na bliznę

O bliznę warto dbać nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Suplementy diety na blizny zawierają w swoim składzie wyciąg z wąkroty azjatyckiej, który pomaga w procesie przebudowy blizny.

Maść na blizny potrądzikowe. Co wybrać?

Zastanawiasz się, co na blizny po trądziku będzie najlepsze? Jeśli masz pojedyncze, małe blizny, możesz z powodzeniem skorzystać z kremu na blizny do twarzy lub żelu, który wykazuje działanie nawet wtedy, gdy jest nałożony pod makijaż.

U osób, które zmagały się z rozległym trądzikiem w przeszłości i mają głębokie, czerwone blizny, preparaty z apteki czy drogerii nie są w stanie wyleczyć takich zmian. Wyroby medyczne oczywiście pomogą, spłycą blizny i je rozjaśnią, ale nie sprawią, że znikną całkowicie.

Stąd, jeśli oczekujesz spektakularnych efektów, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem w celu opracowania planu leczenia. Współczesne możliwości medycyny estetycznej są spektakularne, dlatego warto zapisać się na konsultację do lekarza.

Najlepsza maść na blizny dla dzieci

Zanim wybierzesz preparat na bliznę, upewnij się, że jest on bezpieczny dla skóry dziecka. Może to być np. maść z wyciągiem z cebuli, maść na bazie silikonu czy maść z witaminą A i E lub każda inna, która jest przeznaczona do blizn u dzieci. W blizny po ospie u dziecka warto też wcierać żel aloesowy, olej lawendowy czy olej kokosowy.


Maść na rany pooperacyjne

Chirurdzy ograniczają ranę pooperacyjną przez staranne zszycie ran za pomocą precyzyjnie dobranych nici, ale to nie zawsze wystarczy. Leczenie rany czasem należy wspomóc przez stosowanie odpowiednio dobranych – przez farmaceutę lub lekarza – preparatów. Można stosować między innymi żel na rany, maść lub puder.

Może to być maść z wyciągiem z nagietka, maść propolisowa na rany czy maść z żyworódki. Wszystkie te produkty przyspieszają gojenie się ran, oczyszczają skórę i stabilizują gospodarkę wodno-lipidową skóry. Dobrym preparatem będzie też żel aloesowy na rany, który dodatkowo wykazuje właściwości łagodzące.

Co na trudno gojące się rany?

Puder płynny na ranę

Środek wykazuje działanie ściągające, wysuszające i przeciwświądowe. Jest skuteczny nawet na bardzo trudno gojące się rany. Produkt należy nakładać na ranę 2-3 razy w ciągu doby na uprzednio oczyszczoną i osuszoną skórę.

Maść na trudno gojące się rany

Taki produkt wykazuje nie tylko właściwości ściągające i przyspieszające gojenie się rany, ale też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Preparat działa także przeciwzapalnie, dlatego doskonale wspomaga organizm w gojeniu się ran. Maść należy stosować kilka razy dziennie, aż do czasu wygojenia się rany.

Autorka: Natalia Ciszewska