Noże są jednym z kilku podstawowych narzędzi używanych w kuchni. Ponieważ intensywnie korzystamy z nich na co dzień, warto więc zadbać, by były wykonane z jak najbardziej trwałych materiałów. Lepiej bowiem kupić jeden model wysokiej jakości, niż cały zestaw noży, które błyskawicznie się stępią. Podpowiadamy zatem, jaka jest najlepsza stal na noże.
Kucharze doceniają wartość solidnie wykonanych dobrych noży kuchennych, które nie tylko poradzą sobie z niezwykle twardymi składnikami, ale także potrafią służyć przez wiele lat bez utraty swoich właściwości. Na cechy te wpływają nie tylko kształt oraz rozmiar ostrza, ale przede wszystkim materiał, z jakiego zostało ono wykonane.
W zdecydowanej większości do produkcji tych narzędzi wykorzystuje się stal. Stop ten jest jednak niezwykle zróżnicowany pod względem swoich właściwości, zawdzięcza to domieszkom różnych metali oraz procesowi jego wytapiania. Stal na noże kuchenne dobiera się więc w dużym stopniu w zależności od indywidualnych potrzeb.
Generalnie możemy stwierdzić, że w przypadku noży wybieramy stal najwyższej jakości. O jakie stopy w tym przypadku chodzi? W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się pokrótce ich trzem najpopularniejszym typom. Zaznaczmy jednak, że w obrębie tych grup istnieją znaczące różnice w składzie i metodzie produkcji, które są właściwe dla danego producenta. Wpływają one w części na trwałość ostrzy i ich przeznaczenie.
Generalnie noże dzieli się też na modele europejskie i japońskie, które tradycyjnie korzystają z kompletnie innych stopów stali. Ze względów geograficznych, te drugie są o co najmniej kilkadziesiąt procent droższe. Japońskie noże odznaczają się większą ostrością, ale z drugiej strony są podatne na korozję. Europejskie modele są nierdzewne, ale z kolei trzeba je częściej ostrzyć i konserwować.
Bezapelacyjnie najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny typ stali przeznaczonej do produkcji noży. Konserwacji wykonanych z niego ostrzy nie wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności. Stal zawiera co najmniej dziesięcioprocentową domieszkę chromu, który uodparnia ją na korozję, co jest niezwykle ważne podczas pracy w kuchni. Metal używany najczęściej przez producentów europejskich noży.
Dzięki unikalnej metodzie wytwarzania z wykorzystaniem sproszkowanej stali oraz specjalnych domieszek, metal jest nie tylko odporny na korozję, ale odznacza się ekstremalnie wysoką twardością. Wykorzystujące go noże mogą mieć niezwykle ostre i cienkie ostrza, z drugiej strony są delikatne, mogą więc skruszyć się przypadkiem podczas krojenia, dlatego też zaleca się je tylko doświadczonym kucharzom.
Stal o dużej zawartości węgla, która odznacza się niezwykłą twardością i wytrzymałością. Zrobione z niej noże są podatne na korozję, przez co wymagają stałej konserwacji. Oznacza to, że powinni korzystać z nich tylko zaawansowani użytkownicy. Z metalu wykonuje się najczęściej noże japońskie, wśród nich znajduje się wiele poszukiwanych i cenionych na całym świecie modeli wykorzystywanych do obróbki ryb oraz owoców morza.
Noże damasceńskie nie są wykonane z żadnego specjalnego rodzaju stali, ale odróżniają się od reszty specjalnym procesem produkcyjnym. Na jego skutek powierzchnia noży zyskuje wzór składający się z ciemniejszych i jaśniejszych linii. Ostrza tego typu bardzo długo zachowują swoją ostrość, równocześnie są wytrzymałe i elastyczne, zazwyczaj będą też znacznie twardsze od przeciętnego noża ze stali nierdzewnej. Po metal ten również bardzo sięgają producenci noży japońskich.