Najlepsze deski podłogowe

Deski podłogowe to idealny sposób na atrakcyjną podłogę. Mają bardzo dużo zalet i są niezniszczalne. Jakie deski podłogowe wybrać, by cieszyły nas przez długie lata?

Podłoga w mieszkaniu jest niesamowicie ważna. Oprócz tego, że jest eksploatowana każdego dnia, stanowi też główny element dekoracyjny wnętrza i determinuje jego styl. Uniwersalność desek podłogowych jest ogromna, bo pasują do każdego wnętrza i są bardzo wytrzymałe.

Są zawsze modne i nie musimy się obawiać, że po kilku latach podłoga będzie szpecić nasze mieszkanie. Aby ułatwić sobie decyzję związaną z wyborem desek do podłóg, przeczytajcie nasze porady. Z pewnością podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów przy zakupie, a później eksploatacji podłogi drewnianej. 

Deski podłogowe

Deski podłogowe to doskonały wybór dla wymagających, ceniących sobie jakość i solidne wykonanie. Podłoga drewniana ma wiele zalet, bo jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wiele innych czynników. 

Deski podłogowe idealnie sprawdzają się w rodzinach wielodzietnych oraz kiedy mamy zwierzaki. Sprawiają, że nasze mieszkanie jest przytulniejsze i bardziej zadbane. 

Niezależnie od tego, czy lubimy wnętrza nowoczesne, czy bardziej tradycyjne, deski podłogowe będą prezentowały się nienagannie. Mamy pewność, że będą nam służyły przez wiele lat. Dzięki pięknej drewnianej podłodze możemy zrezygnować z dywanu. 

Co ważne, deski podłogowe wykonane są surowców naturalnych, więc nie są w żaden sposób szkodliwe i odczuwamy większy kontakt z naturą. Zwolennicy stylu skandynawskiego powinni się na nie zdecydować. 

Na rynku dostępny jest ogromny wybór desek podłogowych i ich wariantów. Jeśli nie chcecie zwariować przy ich wyborze, zapraszam do dalszej części artykułu.

Deski do podłogi — jak je wybrać?

Bogaty wybór desek podłogowych stwarza bardzo dużo możliwości przy aranżacji wnętrza. Dzięki temu każdy z nas wybierze odpowiedni dla siebie wariant. Ich rozmaita kolorystka i przeróżne wymiary pozwalają na stworzenie wnętrza zgodnego z naszymi upodobaniami. 

Dzięki temu uzyskany efekt końcowy zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Pamiętajmy o kilku trikach. Jeśli chcemy optycznie powiększyć małe pomieszczenie, najlepsze będą deski do podłogi w bardzo jasnych barwach. 

Przy dużych przestrzeniach znacznie lepiej prezentują się ciemniejsze podłogi. Szerokie deski do podłogi optycznie skrócą pomieszczenie, wąskie sprawią zaś, że będzie wyglądało na dłuższe i większe. Dodatkową wygodą posiadania desek podłogowych jest to, że z powodzeniem możemy pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe. 

Najlepiej sprawdzi się wodny system ogrzewania podłogowego. Dobrze wtedy, by deski do podłogi były wielowarstwowe. W deskach podłogowych stosuje się różne rodzaje drewna. Najczęściej są to gatunki drewna iglastego: sosna, świerk i modrzew. 

Dostępne są także deski do podłogi z drewna egzotycznego, które są nieco droższe, jednak ich wybór opłaca się, jeśli pomieszczenie jest często eksploatowane i narażone na wilgoć. Idealnie sprawdzą się w jadalni lub kuchni. Takie rozwiązanie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze względu na oryginalny efekt, jaki dają w połączeniu z kuchenną zabudową

Producenci oferują deski o różnych wymiarach. Mają różną szerokość, długość i grubość. Wszystko zależy od rodzaju drewna, z jakiego są wykonane. Jeśli chcemy, by deski do podłogi idealnie pasowały do naszego wnętrza, możemy kupić deski na zamówienie, w wymiarach odpowiadających naszym wymaganiom. 

Kupując deski do podłogi, pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o lakierze. Najchętniej kupowane są deski lakierowane fabrycznie. Taka deska jest idealnie pokryta siedmioma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV. 

W tym wypadku deska do podłogi jest gotowa do użytku zaraz po ułożeniu. Stosowane są trzy warianty lakieru: matowy, półmatowy oraz o wysokim połysku. 

Wybór desek do podłóg

Żeby mieć stuprocentową pewność, że wybór desek do podłóg okazał się trafny i spełnia nasze oczekiwania, warto wiedzieć, że producenci oferują dwa rodzaje desek do podłóg:

  • deski z drewna litego,
  • deski warstwowe.

Deski lite są wykonane z jednego elementu. Najczęstszymi i najlepszymi gatunkami drewna stosowanymi w tym przypadku są dąb i jesion, a także drzewa egzotyczne. Lite drewno ma wiele zalet, jest wyjątkowo twarde i odporne na ścieranie. 

Warstwa użytkowa tych desek do podłóg ma grubość od 5 do 7 mm. A zatem można je cyklinować kilkakrotnie, nawet do czterech razy, mimo że obecnie produkowane deski lite tego nie wymagają. Deski te dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o mniejszej wilgotności. 

Ryzyko, że mogłyby się odkształcić, jest nikłe. Wybór desek do podłóg może okazać się łatwiejszy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że lite drewno nie zawiera substancji rakotwórczych ani toksycznych klejów, są więc one idealnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o zdrowie. 

Pielęgnacja tego typu desek nie wymaga czyszczących środków chemicznych, są łatwe w naprawie i ewentualnej renowacji. 

Deski podłogowe warstwowe wykonuje się z dwóch typów materiałów. Pierwszym elementem jest drewno właściwe, natomiast drugim wodoodporna sklejka, która ma właściwości neutralizujące. 

Mają bardzo dużo zalet, nie ma więc wątpliwości, że wybór desek do podłóg tego typu jest strzałem w dziesiątkę. Są niezwykle komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Drewniana podłoga warstwowa oddycha, dzięki czemu mikroklimat naszego mieszkania jest znacznie korzystniejszy. 

Oddaje wilgotność, kiedy powietrze robi się bardziej suche. Jonizuje powietrze i nie przyciąga kurzu, co jest ogromną zaletą, jeśli mamy skłonność do alergii. Zapewnia izolację termiczną, oddając ciepło, a dodatkowo nadaje się do montażu ogrzewania podłogowego. 

Drewno warstwowe nie kurczy się i nie rozszerza, dzięki czemu po jakimś czasie nie zacznie skrzypieć. Nadaje się do każdego rodzaju pomieszczenia, zwłaszcza tych często eksploatowanych, narażonych na różne uszkodzenia i zabrudzenia. Deski warstwowe są łatwe i szybkie w montażu oraz nie wymagają lakierowania czy cyklinowania. 

Jeśli zależy nam na tym, by nasze wnętrze wyglądało naturalnie, a podłoga była przyjemna w dotyku, to wybór desek do podłóg jest idealnym rozwiązaniem. Mamy pewność, że nasza podłoga będzie wykonana solidnie i będzie spełniała swoje funkcje przez wiele lat.

Drewniane podłogi nie wychodzą z mody, gdyż stanowią o prestiżu i pasują do każdej aranżacji. Niezależnie od tego, czy lubimy wnętrza nowoczesne i minimalistyczne, czy bardziej tradycyjne i rustykalne, deski podłogowe wyglądają niezwykle efektownie.

Zachęca także niewymagająca pielęgnacja i wysoka odporność przy wieloletnim użytkowaniu. Deski do podłóg to ponadczasowe rozwiązanie. Podłoga będzie zawsze wyglądała idealnie i może doczekać naszych wnuków! 

Podobne artykuły