Deski lite czy warstwowe? Dębowe, sosnowe, a może wykonane z egzotycznych gatunków? Jeśli zastanawiasz się, jakie deski na podłogę wybrać, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych parametrów. Zobacz, jak wybrać deski na podłogę.
Drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy. W budownictwie i aranżacji wnętrz stosuje się je od wieków, a drewniana podłoga uznawana jest za synonim luksusu. Nie bez przyczyny – naturalny materiał prezentuje się elegancko, a do tego efektownie się starzeje. Jest też znacznie droższy niż popularne podłogi laminowane, wiernie imitujące deski podłogowe.
Jakie deski na podłogę wybrać? Sprawdźmy, jakie produkty znajdziesz w sklepach.
Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z dwóch lub trzech warstw drewna. W tym przypadku jedynie wierzchnia warstw jest wykonana ze szlachetnego gatunku drewna i to ona decyduje o wyglądzie desek. Do wykonania spodnich warstw stosuje się materiały drewnopodobne lub pośledniejsze gatunki.
Zastanawiasz się, co na ogrzewanie podłogowe? Deski tego typu nie izolują przepływu nagrzanego powietrza, więc sprawdzą się znakomicie. Ponadto materiał warstwowy cechuje się stabilnością i nie odkształca się z czasem.
Co ważne, desek warstwowych nie można tak swobodnie poddawać renowacji jak litych. W efekcie cyklinowania można uszkodzić dekoracyjną warstwę szlachetnego drewna, dlatego zabieg ten można przeprowadzić jedynie kilkakrotnie.
Są w całości wykonane z naturalnego materiału. Najczęściej stosuje się dąb, sosnę lub gatunki egzotyczne. Jeśli postawisz na deski na podłogę tego typu, możesz je szlifować nawet wielokrotnie, co daje duże możliwości renowacji posadzki.
Niestety, lite deski nie zawsze są strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim są bardziej podatne na odkształcenia niż ich warstwowe odpowiedniki – chłoną wilgoć z otoczenia i mogą się wypaczać pod wpływem działania zmiennych temperatur. To z czasem może wpłynąć na kondycję i ogólny wygląd podłogi. Deski lite można nabyć zarówno w wersji surowej, niezabezpieczonej żadnym preparatem, jak i wykończone przez producenta.
W sprzedaży znajdziesz deski na podłogę wykonane z różnych rodzajów drewna. Wybór konkretnego gatunku wpływa nie tylko na ostateczny wygląd, ale też na wytrzymałość posadzki.
Wykonane są najczęściej z dębów, jesionów czy buków. Drewno tego typu jest z reguły twarde i stabilne, co przekłada się na wytrzymałość posadzki wykonanej z desek podłogowych dębowych czy jesionowych. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zamontować drewnianą podłogę także w pomieszczeniach, gdzie występuje większe natężenie ruchu.
Przeczytaj także: Jakie panele podłogowe? Rodzaje paneli podłogowych
Powstają np. z sosny lub modrzewia. Materiał wykończeniowy tego typu nie jest tak wytrzymały jak odpowiedniki z drewna liściastego. Deski sosnowe czy modrzewiowe są dość miękkie, dlatego poleca się je przede wszystkim do pomieszczeń, w których podłoga jest w mniejszym stopniu eksploatowana, np. do sypialni. Co ważne, deski tego typu są przeważnie znacznie tańsze od modeli z drewna liściastego.
Wykonane są np. z takich gatunków jak tek, merbau czy iroko. Charakteryzuje je bardzo efektowne usłojenie i przede wszystkim duże nasycenie naturalnymi olejkami i niski współczynnik skurczu. Dzięki temu materiał tego typu dobrze sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie deski podłogowe do łazienki, modele z gatunków egzotycznych będą trafnym wyborem.
Kolejna istotna kwestia, jaką trzeba rozważyć podczas poszukiwania idealnych desek na podłogę, to sposób ich montażu.
To popularna i od lat stosowana metoda montażu posadzki drewnianej. Klej rozprowadza się bezpośrednio na powierzchni posadzki i w ten sposób przykleja się deski. Ważna jest tu precyzja wykonania, aby nadmiar preparatu nie pojawiał się w szczelinach między deskami.
To sposób montażu desek na podłogę znany chociażby z popularnych paneli podłogowych. Deski tego typu łączy się na tzw. „klik” czyli za pomocą piór i wypustów. Podłoga pływająca nie jest przymocowana do podłoża. Ważne jest tu zachowanie odpowiednich dylatacji, które pozwalają na pracę materiału.
Tradycyjna metoda montażu podłóg drewnianych, od której raczej już się odchodzi. W ten sposób z reguły montuje się podłogi wykonane z desek z drewna iglastego.
Warto też zwrócić uwagę na układ desek na podłodze. Do wyboru masz kilka opcji: klasyczne deski, mozaikę skomponowaną z parkietu czy modną jodełkę. Każde z tych rozwiązań ma swój indywidualny urok i przykładowo jodełka należy obecnie do bardzo popularnych rozwiązań – deski podłogowe układane w taki wzór wpisują się świetnie w klimat stylu retro czy skandynawskiego.
Dlaczego warto postawić na deski podłogowe? Materiał daje przytulny efekt dekoracyjny – ciepła podłoga prezentuje się świetnie i jest przyjemna w dotyku. Ponadto to uniwersalny materiał wykończeniowy, który dobrze wpisuje się w estetykę niemal każdego wnętrzarskiego stylu.
Co więcej, drewno łatwo poddaje się obróbce, zwłaszcza jeśli postawisz na deski podłogowe dębowe, sosnowe czy inne lite modele – posadzkę tego typu można łatwo cyklinować i odmienić jej charakter. Jeśli z czasem zamarzą ci się modne białe deski podłogowe utrzymane w estetyce scandi, łatwo dokonasz takiej metamorfozy.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny