Plecaki trekkingowe i turystyczne różnią się od zwykłych plecaków szkolnych. Wykonuje się je z innych materiałów, a ich budowa umożliwia odbywanie długich wycieczek. Jak wybrać plecak w góry i na biwak? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem i zobacz nasze propozycje najlepszych plecaków.
Wybierając plecak w góry, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na jego budowę i funkcjonalność. Ważne jest rozmieszczenie troczków i ich liczba. Dzięki nim do plecaka przytwierdza się sprzęt do wspinaczki, kijki, kurtkę, karimatę oraz wiele innych niezbędnych przedmiotów.
Kolejnym atutem jest komin, w którym zmieści się dodatkowy bagaż na dłuższe wycieczki. Funkcjonalność plecaka w góry zależy również od wodoodporności. Pogoda na szlaku zmienia się w ciągu kilku minut, dlatego powinno się być przygotowanym na jej nagłe załamanie. Dobry wodoodporny plecak chroni cały bagaż przed zniszczeniem i przemoczeniem, zanim dotrze się do schroniska, co w górach jest bardzo ważną cechą.
Przeczytaj także, jakie buty w góry latem wybrać
Jaka będzie najlepsza pojemność plecaka? Plecki trekkingowe mieszczą od kilku do kilkudziesięciu litrów bagażu. Na krótkie, jednodniowe wycieczki wystarczają plecaki o pojemności do 30 litrów. W przypadku wycieczek kilkudniowych najlepszy plecak pomieści nawet 80 litrów bagażu.
Dobre plecaki o największej pojemności są wyposażone w dodatkowy pas biodrowy, który odciąża kręgosłup. Równie ważne jest solidne usztywnienie, dzięki któremu ciężar bagażu będzie mniej odczuwalny.
Najlepsze plecaki na wycieczki w góry, trekking oraz biwak posiadają, prócz komory głównej, liczne kieszonki i schowki. Umieszcza się w nich dodatkowe przedmioty, które chce mieć się pod ręką poza miejscem biwakowania lub schroniskiem.
Dzięki kieszonkom łatwiej zapanować nad porządkiem w plecaku i zorganizować przestrzeń wewnątrz, by zmieścić wszystkie niezbędne bagaże. Na kosztowniejsze rzeczy przydają się schowki w pasie biodrowym. Można przenosić w nich również telefon i dokumenty, które warto mieć zawsze pod ręką.
W przypadku materiału ważne jest stawianie na tworzywa, takie jak poliamid, poliester i nylon, które uzupełniają wodoodporne powłoki. Ranking plecaków turystycznych wysoko ocenia przede wszystkim modele, które wytrzymują silne opady deszczu nawet przez kilka godzin.
Jakie modele warto brać pod uwagę podczas zakupów? Zobacz nasze propozycje z rankingu plecaków.
Deuter Aircontact o pojemności 55 litrów jest idealny na dłuższe wyprawy. Dołączony do niego komin mieści dodatkowo 10 litrów bagażu. Atutem modelu jest stelaż w kształcie litery X, który odciąża lędźwie i doskonale dopasowuje się do pleców. Wahadłowy pas biodrowy podnosi komfort chodzenia z dużym ciężarem, a pokrowiec przeciwdeszczowy przydaje się w czasie niepogody do ochrony przed opadami użytkownika oraz przenoszonego przez niego bagażu.
W plecaku znajduje się dodatkowa kieszeń na mokrą odzież oraz uchwyty i troczki na sprzęt alpinistyczny. Wąska budowa umożliwia wygodne wspinanie się z całym bagażem. Zaletą plecaka Deuter Aircontact jest wypełnienie z pianki z otwartymi komorami. Dzięki niej odprowadza się ze skóry wilgoć i gorące powietrze, co poprawia komfort użytkowania.
Jeden z najlepszych na krótkie, jednodniowe lub weekendowe wypady w góry. Jest to pakowny model o przeznaczeniu outdoorowym, który może służyć również na co dzień. Atutem plecaka w góry jest budowa V-Lite, dzięki której tył lepiej dopasowuje się do pleców i zmniejsza obciążenie kręgosłupa w czasie długich wędrówek.
Plecak posiada komorę główną, kieszeń przednią i górną, dodatkowe kieszenie boczne z siateczki oraz praktyczną kieszeń na pasie biodrowym. Zewnętrze uchwyty na czekan, kijki i akcesoria przydają się w czasie wspinaczki, a pokrowiec przeciwdeszczowy chroni na wypadek nagłej zmiany pogody.
Nieduży dobry plecak trekkingowy o pojemności 30 litrów idealnie sprawdza się w czasie górskich wędrówek oraz podczas wycieczek krajoznawczych. Przemyślana konstrukcja zapewnia sporo miejsca na wszystkie przedmioty osobiste, a dodatkowa kieszeń z pokrowcem przeciwdeszczowym zapewnia szybki dostęp do wodoodpornej tkaniny.
Kieszenie na pasie biodrowym przydają się do przenoszenia telefonu, dokumentów i portfela. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wentylacja tylnej ściany plecaka, dzięki której precyzyjnie odprowadza się nadmiar ciepła i wilgoci ze skóry.
Pojemny, duży plecak turystyczny z rankingu na długie wyprawy w niskie i wysokie góry to idealna propozycja dla wymagających użytkowników. Model uszyto z grubego, wodoodpornego poliestru. Do dwóch głównych komór i zewnętrznych kieszeni mieści się aż 75 litrów bagażu, którego ciężar rozkłada się równomiernie dzięki przemyślanej konstrukcji.
Kręgosłup odciążają pas biodrowy, tylny panel oraz paski naramienne z miękką wyściółką. Solidne klamry ułatwiają przenoszenie sprzętu alpinistycznego, karimaty i namiotu.
Placak Brandit to ciekawa propozycja dla dorosłych i dzieci. Pojemność 40 litrów jest wystarczająca, by spakować wszystkie niezbędne rzeczy na weekendową wycieczkę w góry. System montażowy Molle, stabilna konstrukcja szelek i pianka odprowadzająca wilgoć sprawiają, że ten model dobrze sprawdza się nawet w czasie upałów.
To jeden z najlepszych plecaków do przenoszenia ciężkich przedmiotów, gdyż doskonale rozkłada masę bagażu i niweluje nadmierne obciążenie lędźwi. Liczne kieszenie boczne umożliwiają wygodne rozłożenie przedmiotów niezbędnych w czasie wędrówki. Siatkowana przegroda na mapy, mała kieszonka na GPS i telefon oraz przegródki w komorze środkowej umożliwiają wygodne rozplanowanie ułożenia przedmiotów przydatnych w czasie wypraw survivalowych.
To także dobry plecak na co dzień, dlatego jest chętnie wybierany przez dzieci do szkoły. Taki model przyda się zwłaszcza w szkołach sportowych, w których uczniowie każdego dnia zabierają ze sobą prócz książek sporo sprzętu i akcesoriów niezbędnych do treningów.
Niewielki i wyjątkowo lekki plecak zamykający nasz ranking jest przeznaczony do biegania i jazdy na rowerze, jednak równie dobrze można wybrać go na kilkugodzinne wypady w góry lub wędrówki po górskich dolinach. Model waży jedynie 200 g, a jego wnętrze mieści napoje i przekąski oraz inne najważniejsze przedmioty w czasie krótkiej wycieczki. Plecak jest idealny dla użytkowników, którym zależy na komforcie i lekkości nawet w czasie upałów.
Dodatkowym atutem modelu są elementy odblaskowe, które zapewniają widoczność użytkownika po zmroku. Dzięki temu plecak można zabrać ze sobą np. na wyjście w góry na grzyby o brzasku. Konstrukcja plecaka dobrze przylega do pleców i jednocześnie skutecznie odprowadza wilgoć. Poliester dobrze radzi sobie z deszczem, chroniąc bagaż przed przemoknięciem w czasie niespodziewanych opadów.