Data publikacji:

Jaki będzie najlepszy mop do domu?

Dobry mop znacznie pomaga w nielubianym zazwyczaj myciu podłóg. Problem w tym, że nie zawsze wiemy, jak wybrać idealny dla nas model. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże ci znajomość cech różnych produktów. Zerknij, a potem ruszaj na zakupy i wybierz najlepszy mop.

najlepszy mop do domu

Tradycyjne dobre mopy do mycia podłóg

Mopy do mycia podłóg dzielą się na tradycyjne oraz nowoczesne, wytwarzające parę. Zerknijmy najpierw na pierwszą kategorię, czyli produkty klasyczne. Jaki będzie najlepszy mop?

Przeczytaj także: Jaki mop parowy: ranking

Mop sznurkowy, czyli model podstawowy

Najbardziej znanym, najprostszym w swojej konstrukcji i najtańszym, ale i jednym z najmniej polecanych jest tradycyjny mop sznurkowy. W tym modelu końcówka składa się z licznych sznurków, które mogą być wykonane z różnych tkanin.

Najtańsze mopy sznurkowe to te wykonane z syntetycznych włókien. Niestety poza ceną nie mają zbyt wielu zalet – szybko niszczeją i mogą uszkadzać delikatne podłogi. Nieco lepsze sznurkowe mopy do mycia podłóg to te bawełniane – przyzwoicie chłoną wodę i można je mocno wycisnąć, jednak dość szybko niszczeją. Najdroższe modele to te ze sznurkami z mikrofibry. Dobrze czyszczą, łatwo wycisnąć z nich wodę i dość długo zachowują swój wygląd oraz właściwości.

Wiele osób bardzo ceni sobie sznurkowe mopy do mycia podłóg – choćby z uwagi na fakt, że docierają one do wszystkich zakamarków w podłodze i są wygodne w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że aby takie mopy nie pozostawiały smug i aby nie niszczyły podłogi, ich końcówki należy dość często wymieniać.

Mop paskowy

W tym modelu sznurki zostały zastąpione paskami. Paski mogą być wykonane z bawełny, mikrofibry, włókien syntetycznych lub irchy, przy czym zdecydowanie najbardziej polecane są te z mikrofibry. Warto jednocześnie wiedzieć, że paskowe mopy do mycia podłóg z irchy zaleca się stosować nie tyle do mycia, co do osuszania i polerowania wcześniej umytej powierzchni.

Do zalet najlepszych mopów paskowych należą niska cena, dobre wchłanianie wody, możliwość łatwego czyszczenia zakamarków, a także większa niż w przypadku mopów sznurkowych trwałość. Jednak i taki model ma swoje wady – trzeba je naprawdę solidnie odciskać z nadmiaru wody, do tego jeśli nie są idealnie czyste, będą pozostawiać smugi.

Mop z gąbki

Jeśli chodzi o mopy do mycia podłóg, to model z gąbki jest zdecydowanie najmniej popularny. Szkoda, ponieważ świetnie radzi sobie on z wchłanianiem wody, dlatego jest idealny do delikatnych, wrażliwych na wilgoć podłóg drewnianych. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki dobry mop do paneli lub drewna wybrać, przyjrzyj się modelom z gąbki.

Mop płaski

Zdaniem wielu osób najlepszy mop tradycyjny to ten płaski – z płaską, plastikową stopą czyszczącą w kształcie prostokąta albo trójkąta. Stopę pokrywa materiał z różnych tkanin. Zdecydowanie najczęściej spotykane mopy płaskie to te z mikrofibry, choć oczywiście na rynku dostępne są i modele z innych materiałów.

Dlaczego jednak aż tak wiele osób uważa, że dobry mop = płaski mop? Wynika to przede wszystkim z licznych zalet tego modelu. Nie pozostawia on na podłodze żadnych smug, naprawdę świetnie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, z łatwością można dotrzeć nim do powierzchni pod łóżkiem czy pod szafami, a końcówka z mikrofibry doskonale wchłania wodę i jest wytrzymała.

Oczywiście warto wiedzieć, że nawet tak dobry mop do paneli ma swoje wady. Największą jest nieco mniej skuteczne usuwanie trudnych zabrudzeń, np. zaschniętej plamy po dżemie. W przypadku niektórych modeli konieczne jest równie ręczne zsuwanie mopa i przepłukiwanie go.

Uwaga! Warto wiedzieć, że najlepsze mopy płaskie mają wyciskarkę. W tak nowoczesnych modelach zlikwidowana jest potrzeba ręcznego zdejmowania końcówki czyszczącej i płukania jej.

Inna innowacja stosowana w tego typu modelach to spryskiwacz, czyli specjalny, umieszczony na trzonku pojemnik, z którego po naciśnięciu przycisku wydobywa się płyn. To świetna funkcja, dzięki której można łatwo kontrolować poziom namoczenia powierzchni, co zapobiega zniszczeniom paneli.

Mop obrotowy

Obrotowe mopy do mycia podłóg cenione są na równi z modelami płaskimi. Najczęściej występują w zestawie z wiaderkiem, w którym znajduje się mechanizm do odwirowywania nadmiaru wody z końcówki mopa.

Wśród zalet tego typu modeli leżą: duży zakres ruchów (a zatem i szybsze mycie podłogi), skuteczność likwidowania mocnych zabrudzeń oraz łatwość obsługi dzięki specjalnemu systemowi do wyciskania wody. Jeśli natomiast chodzi o wady mopów obrotowych, to należy zauważyć, że zazwyczaj są one nieco droższe od pozostałych modeli.

Mop parowy do podłóg – myje i dezynfekuje

Wyjątkowo wymagającym osobom zwykły mop do mycia podłóg może nie wystarczyć – warto wówczas rozważyć zakup elektronicznego urządzenia parowego. Mop parowy to urządzenie, którego oczywiście nie moczy się w wodzie. Wyrzuca z siebie parę wodną, która moczy umieszczoną na plastikowej końcówce ściereczkę. Same ściereczki mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu można nimi myć zarówno podłogi, jak i okna czy szczeliny.

Dzięki specjalnej nakładce dobry mop parowy może również służyć do dezynfekcji chodniczków czy dywanów. Mop parowy do podłóg ma wiele zalet. Przede wszystkim:

  • nie tylko myje, ale też dezynfekuje powierzchnie,
  • skutecznie rozprawia się z silnymi zabrudzeniami,
  • z końcówki nie trzeba wyciskać wody,
  • pozostawia niemal suchą podłogę,
  • posiada wiele nakładek, dzięki czemu jego zastosowanie jest zróżnicowane,
  • nie wymaga użycia detergentów (podłogę myje się tylko parą wodną),
  • ma dużą powierzchnię czyszczącą.

Oczywiście nawet i tak dobry mop ma swoje wady. Przede wszystkim wymaga podłączenia do prądu, co ogranicza zasięg pracy. Jest znacznie cięższy niż zwykły mop, wymaga również więcej miejsca w miejscu składowania – co ma duże znaczenie w małych mieszkaniach. Ponadto zdaniem niektórych osób mop ten pozostawia na podłogach matową, nieładną powierzchnię.

Najlepszy mop: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobry mop może ci służyć nawet przez kilka lat. Pamiętaj jednak, aby podczas zakupów zwrócić uwagę na kilka drobiazgów.

Rodzaj kija

Dobry mop nie tylko świetnie czyści podłogi i zbiera wodę, ale również dopasowuje się do wzrostu użytkownika i nie zabiera zbyt dużo miejsca w szafie. Upewnij się, że wybrany przez ciebie model ma kij teleskopowy.

Pochłanianie wody

Najlepsze mopy do mycia podłóg to te, które zostawiają powierzchnię niemal suchą – dzięki temu nie dochodzi do „puchnięcia” paneli na brzegach.

Łatwość czyszczenia

Dobry mop to taki, któremu nie są straszne zaschnięte czy grubsze plamy.

Wygodne wyciskanie wody

Najbardziej nielubianą częścią zmywania podłóg jest ręczne zdejmowanie końcówki z mopa, a następnie jej moczenie i wyciskanie. Jeśli nie chcesz tego robić, koniecznie wybierz model z odpowiednim, wygodnym mechanizmem.

Dodatkowe akcesoria

Jeżeli planujesz kupić mop parowy, to pamiętaj, by sprawdzić, jak wiele wkładek czyszczących i dodatkowych akcesoriów jest w komplecie. Dobry zestaw powinien zawierać co najmniej trzy nakładki czyszczące podłogi oraz jedną umożliwiającą dezynfekcję i mycie dywanów oraz wykładzin.

Autor: Robert Wojtaś