Słowem „plastik” nie określamy tylko jednego tworzywa, jest ono bowiem ogólną nazwą dla grupy syntetycznych materiałów wytwarzanych z polimerów, a więc długich łańcuchów związków chemicznych powstających głównie ze składników uzyskiwanych podczas obróbki ropy naftowej. Rozróżniamy dziesiątki rodzajów plastików, których używa się do produkcji praktycznie nieograniczonej liczby przedmiotów, od jednorazowych widelców, po kadłuby samolotów. Podpowiadamy, czym skleić plastik.
Plastiki cenione są z powodu swojej wyjątkowej elastyczności, lekkości, wytrzymałości, długowieczności, a także świetnych właściwości izolacyjnych. Nawet najbardziej trwałe tworzywa sztuczne są jednak podatne na zarysowania, złamania i pęknięcia. Naprawienie uszkodzonego przedmiotu z plastiku bardzo często jest praktycznie niemożliwe. Praktycznie jedynym środkiem używanym w takich przypadkach są różnego rodzaju kleje do tworzyw sztucznych. Czym się jednak charakteryzują i który z nich jest najmocniejszy?
Przeważającą liczbę dostępnych na rynku klejów można zaklasyfikować jako „mocne”. Podczas pracy z produktem należy jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem w jego składzie znajduje się wiele toksycznych składników, które mogą między innymi poparzyć skórę. Pamiętajmy też, że nawet najskuteczniejszy klej do tworzyw sztucznych nie jest magiczną substancją. Bardzo duży wpływ na trwałość łączenia ma bowiem kształt łączonych przedmiotów, a także działające na nie siły.
Przeczytaj także, jak wybrać mocny klej do drewna
Kleje jednoskładnikowe są gotowymi do natychmiastowego użytku mieszankami, które aktywują się tuż po kontakcie z powietrzem. Nakładamy je bezpośrednio na łączone powierzchnie tworzyw sztucznych. Preparaty tego typu charakteryzują się krótkim czasem przydatności do użycia.
Kleje dwuskładnikowe składają się z dwóch składników, najczęściej umieszczanych w osobnych tubkach, które przed użyciem należy dokładnie ze sobą zmieszać. Pierwszy z nich jest zazwyczaj żywicą, a drugi utwardzaczem, gwarantującym jej zastygnięcie podczas wysychania. Kleje tego typu są idealne do pracy z dużymi elementami wykonanymi z plastiku, np. elementów tapicerki samochodowej.