Data publikacji:

Czym skleić plastik? Wybieramy dobry klej do plastiku

Supermocny klej do plastiku poszukiwany! Pęknięty zderzak, ułamany element urządzenia AGD czy uszkodzona dziecięca zabawka potrafią zdenerwować, ale nie trzeba od razu wymieniać ich na nowe. Wybierając dobry klej do plastiku, naprawisz wiele plastikowych rzeczy w domu i nie tylko. Jaki klej wybrać? Z naszego artykułu dowiesz się, czym najlepiej skleić plastik.

czym kleić plastik

Czym skleić plastik?

Połączenie na klej może być równie trwałe, co spawanie lub nitowanie plastiku. Warunek jest jeden: musisz dobrze dobrać rodzaj kleju. Do plastików zaliczane są bowiem różne tworzywa sztuczne, np. polietylen (PET), polichlorek winylu (PVC), nylon, ABS, polipropylen (PP), polistyren (PS) czy pleksiglas. Każdy z materiałów ma inne właściwości i wymaga odpowiedniego kleju.

Stąd też dobry klej do plastiku cechuje się różnym sposobem działania, a jego baza oparta jest na składnikach najlepiej wchodzących w reakcję z danym tworzywem sztuczny. Klej powinien mieć podobne właściwości, co sam materiał.

Jak znaleźć dobry klej do plastiku?

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje klejów do plastików, zarówno te do połączeń elastycznych, jak i najmocniejsze kleje do twardych plastików. Różnią się one bazą, czyli składnikami wchodzącymi w reakcję z tworzywem. Częściowe stopienie łączonych powierzchni i wtopienie się w elementy zwiększa wytrzymałość połączenia i pozwala stworzyć jednorodną strukturę.

Jaki klej do plastiku? Rodzaje klejów

Kleje reakcyjne

Dzielą się na kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze są gotowe do użycia i należy je nałożyć bezpośrednio na klejone elementy. Wadą jest to, że po otwarciu samoczynnie ulegają aktywacji i zazwyczaj nie nadają się do późniejszego użycia.

Stąd też stosuje się kleje dwuskładnikowe, które wymagają zmieszania z aktywatorem w odpowiedniej proporcji. Dzięki temu przygotujesz tylko tyle kleju, ile wymaga klejona powierzchnia. Kleje reakcyjne pozwalają na utworzenie grubszej spoiny, więc dobrze nadają się do łączenia elementów nieregularnych lub chropowatych.

Kleje płynne

Czym jeszcze skleić plastik? Kleje płynne stworzone są na bazie wody i rozpuszczalników. Po odparowaniu rozpuszczalnika następuje wiązanie elementów, dlatego wymagają dostępu powietrza. Stosuje się je na porowatych lub zmatowionych połączeniach. Nie należy ich używać do łączenia gładkich powierzchni plastiku.

Kleje kontaktowe

Stosuje się je w nieco inny sposób, najpierw bowiem nakłada się je na oba łączone elementy, a następnie pozostawia do częściowego wyschnięcia. Plastikowe części należy połączyć dopiero po około 15 minutach. Ze względu na długi czas wiązania warto docisnąć do siebie elementy ściskami.

Kleje topliwe

Jaki klej do plastiku wybrać? Kleje topliwe wyróżniają się bardzo szybkim czasem wiązania, ale wymagają dużej powierzchni przylegania obu elementów. Nie nadają się do wytworzenia grubej spoiny służącej do osadzenia drobnego kawałka plastiku.

Do czego wykorzystasz poszczególne rodzaje kleju?

To, jaki będzie najlepszy klej do plastiku, w dużej mierze zależy od rodzaju sklejanej powierzchni.

  • Kleje epoksydowe – łączą ABS, akryl, włókno szklane, PCV, stal, polistyren, winyl, drewno. Nadają się do twardych i miękkich tworzyw sztucznych o chropowatej powierzchni.
  • Kleje poliuretanowe – do zderzaków samochodowych, elementów łodzi i jachtów, klejenia sprzętu sportowego, owiewek i spojlerów samochodowych itd. Nadają się do klejenia tworzyw sztucznych, stali, aluminium, drewna i szkła. Są mało odporne na rozciąganie.
  • Kleje cyjanoakrylowe – jest to tzw. klej sekundowy, czyli popularna „kropelka”. Kleje cyjanoakrylowe stosowane są do bardzo wąskich szczelin. Łączą następujące tworzywa sztuczne: ABS, PMMA, NBR, butyl, EPDM, polistyren, SBR i PVC.
  • Kleje silikonowe – mają jedno- lub dwuskładnikową formułę i zapewniają elastyczną spoinę. Wytrzymują wysokie temperatury, więc nadają się do klejenia lamp samochodowych lub elementów narażonych na rozgrzanie.
  • Kleje metakrylowe – najmocniejsze kleje do plastiku. Zastępują nitowanie, spawanie i zgrzewanie. Nadają się do połączeń punktowych. Łączą epoksydy, poliestry, akryle, materiały kompozytowe (włókno szklane, włókno węglowe) oraz wiele innych tworzyw sztucznych.
Autor: Szymon Sonik