Zaletą tego rodzaju namiotu będzie lekkość i małe rozmiary, co pozwoli ograniczyć gabaryty ekwipunku. To idealny namiot do bikepackingu, w którym pojemność toreb jest znacznie mniejsza niż w przypadku sakw.
Mała przestrzeń wewnętrzna namiotu może być jednak niewystarczająca do przechowania całego bagażu, przebierania się, przygotowywania posiłków itd.
Chowając wszystko do namiotu, nie ryzykujesz przemoczeniem akcesoriów, rdzewieniem roweru czy też utratą sprzętu. Minimalna wysokość namiotu, pozwalająca na swobodne siedzenie, to ok. 110 cm.
Z drugiej strony namioty typu pop-up, rozkładające się niemal samoczynnie, zajmują po złożeniu dużo miejsca i mogą być trudne w transporcie.
Są samonośne, a więc możesz je rozłożyć nawet bez przyszpilania śledzi i rozciągania odciągów. Namioty tunelowe mają wiele zalet, ale wymagają mocnego naprężenia za pomocą linek.
Zwróć uwagę na sposób, w jaki rozkłada się namiot. Dużym ułatwieniem będzie zewnętrzny stelaż, umożliwiający rozłożenie namiotu bez ryzyka przemoczenia sypialni.
Jeśli najpierw trzeba rozłożyć sypialnię, a dopiero później nałożyć tropik, niesprzyjające warunki pogodowe mogą mocno uprzykrzyć życie.
Z drugiej strony wewnętrzny stelaż umożliwia rozłożenie samej sypialni, co przydaje się podczas bezdeszczowych, upalnych nocy.
Dobry namiot na rower powinien mieć wodoodporność tropiku co najmniej na poziomie 3000 mm słupa wody. Im więcej, tym lepiej. Uwaga! Dotyczy to tylko wierzchniej warstwy.
Podłoga powinna mieć co najmniej 5000 mm. W innym wypadku może przemoknąć pod naciskiem ciała lub materaca.
Intensywne kolory są widoczne nawet z bardzo dużej odległości, co narazi cię na niespodziewaną wizytę służb lub amatorów cudzej własności. Inna sprawa, że wyraziste kolory, np. żółty lub pomarańczowy, mogą przyciągać owady.