Data modyfikacji:

Nanoplastia włosów. Na czym polega i kiedy stosować?

 Zabieg nanoplastii cieszy się w Polsce dużą popularnością. Na czym dokładnie polega nanoplastia? Czy nanoplastia jest bezpieczna dla włosów? Jak się przygotować do jej wykonania, ile kosztuje i czy można ją wykonać w warunkach domowych? Odpowiadamy na te pytania.
nanoplastia

Nanoplastia – co to za zabieg? Na czym polega?

Nanoplastia włosów ma na celu wyprostowanie włosów. Zabieg nanoplastii przypomina keratynowe prostowanie włosów, z tym że jest on wykonywany na bazie preparatów pochodzenia roślinnego i dzięki temu jest pozbawiony szkodliwych substancji oraz całkowicie bezpieczny dla włosów. Można go wykonywać o każdej porze roku, należy się jednak przygotować na kilkugodzinną wizytę u fryzjera. Zabieg może trwać nawet 5-6 godzin.

Jak przebiega nanoplastia włosów? Najpierw fryzjer myje głowę specjalnym szamponem oczyszczającym, następnie włosy muszą zostać wysuszone. Kolejny krok to nałożenie na włosy specjalistycznych produktów do nanoplastii i zabezpieczenie fryzury olejkiem. Po odczekaniu około godziny można rozpocząć prostowanie prostownicą, natomiast ostatnia czynność to umycie włosów specjalnym szamponem po nanoplastii oraz nałożenie na kosmyki odżywki.

WARTO WIEDZIEĆ: nanoplastia włosów trwa dłużej niż keratynowe prostowanie włosów, ponieważ kosmyki muszą zostać wysuszone w 100%. Dłużej przebiega również prostowanie, które musi zostać przeprowadzone niezwykle dokładnie.

Nanoplastia włosów – jakie są korzyści z wykonania zabiegu?

Zabieg nanoplastii włosów służy wygładzeniu i wyprostowaniu włosów. Dodatkowe zalety nanoplastii to uelastycznienie włosów, zmniejszenie ich stopnia puszenia oraz zregenerowanie struktury zewnętrznej. Efekty nanoplastii są widoczne od razu i utrzymują się do kilku miesięcy (w zależności od pielęgnacji po zabiegu, częstotliwości mycia i farbowania itd.). Włosy są miękkie, nawilżone i mniej podatne na zmienne warunki atmosferyczne.

Ile kosztuje nanoplastia włosów?

Nanoplastia nie należy do tanich zabiegów. Koszt jej wykonania to od 400 do nawet 1000 złotych. Cena zabiegu zależy od długości włosów i ich struktury.

Jak przygotować się do zabiegu nanoplastii włosów?

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do zabiegu nanoplastii włosów? Konieczne jest, aby na samym początku udać się na konsultację do fryzjera. Dopiero po dokładnym wywiadzie oraz badaniu kondycji włosów specjalista dobierze najlepszy preparat do nanoplastii. W niektórych przypadkach, jeśli włosy są za bardzo zniszczone, fryzjer może doradzić regenerację włosów i dopiero kilka dni później nanoplastię włosów. Rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego zależy od stopnia zniszczenia włosów.

Kiedy warto się zdecydować na zabieg nanoplastii włosów?

Nanoplastia włosów to zabieg, który może być bezpiecznie wykonany u każdego, nawet kobiet w ciąży (pod warunkiem zgody lekarza prowadzącego) i dzieci. Warto się na niego zdecydować, gdy włosy puszą się do tego stopnia, że stanowi to dyskomfort dla ich posiadaczki.

Zabieg nanoplastii można wykonać na włosach jasnych, ciemnych, farbowanych, rozjaśnianych, cienkich, a nawet suchych. Nanoplastia włosów poradzi sobie nawet z trudnymi, grubymi i kręcącymi się włosami.

Czy da się przeprowadzić nanoplastię w domu?

Zabieg nanoplastii powinien przeprowadzać wykwalifikowany fryzjer. Jeśli nanoplastia włosów zostanie źle wykonana (np. poprzez złe dopasowanie produktu do nanoplastii do rodzaju włosów), może zniszczyć włosy. Wskazane jest, aby kosmetyki do nanoplastii posiadały odpowiednie certyfikaty, w ich składzie nie powinien się znaleźć formaldehyd ani też inne substancje, które mogą podrażniać skórę, oczy lub układ oddechowy.

Mile widziane składniki to: kolagen, keratyna, olej arganowy, masło shea, witaminy i proteiny. Przed przystąpieniem do nanoplastii konieczne jest wykonanie testu elastyczności włosów. Z wyżej wymienionych powodów nie jest zalecane, aby przeprowadzać nanoplastię w domu.

Jak pielęgnować włosy po nanoplastii?

 Po wykonanym zabiegu nanoplastii należy wyposażyć się w specjalny szampon po nanoplastii, odżywkę oraz maskę. Dobre jakościowo preparaty po nanoplastii produkuje firma Tahe. W jej ofercie można znaleźć szampon regeneracyjny wolny od siarczanów, bogaty w ekstrakty i wyciągi roślinne.
Warto sprawdzić także zestawy kosmetyków do pielęgnacji włosów po nanoplastii takich marek jak Alfaparf, CocoChoco czy też INOAR. Produkty te nie zawierają soli, siarczanów, barwników, alkoholi ani też parabenów, natomiast są bogate w składniki aktywne, które przywrócą włosom zdrowie oraz miękkość.

Dla utrzymania efektu nanoplastii zalecane jest, aby po umyciu włosów wysuszyć je suszarką, czesząc szczotką od góry do dołu. Jeśli chodzi o późniejsze mycie głowy, zalecane są szampony oraz odżywki bez SLS i SLES, przy czym należy pamiętać o tym, by do miesiąca po zabiegu nie używać szamponów i odżywek z dużą zawartością keratyny (ze względu na ryzyko przebiałkowania włosów) oraz zbyt wysokim pH.

Dobrej jakości zestawy do włosów po zabiegu keratynowego prostowania i nanoplastii produkuje firma Kativa. W skład zestawu wchodzi szampon oraz odżywka, wzbogacone o hydrolizowaną keratynę, która głęboko nawilża włosy.

Jeśli chodzi o mycie włosów po nanoplastii, częstotliwość zależy od rodzaju włosów. Ponieważ na prostych włosach szybciej widać przetłuszczenia, należy je myć zgodnie z potrzebami.

Nanoplastia włosów – kiedy dozwolone jest farbowanie/rozjaśnianie?

Farbowanie lub rozjaśnianie włosów po nanoplastii jest dozwolone dopiero po kilku, kilkunastu dniach od wykonania zabiegu. Decyzję podejmuje zawsze fryzjer – warto z nim skonsultować chęć zmiany koloru lub po prostu umówić się na kolejną wizytę. Rozjaśnianie włosów można przeprowadzić przed zabiegiem nanoplastii, jednak wtedy istnieje ryzyko, że kosmyki będą zbyt zniszczone, aby można było wykonać zabieg.

UWAGA: nanoplastia może rozjaśnić włosy nawet o kilka tonów. Stąd też farbowanie lepiej przeprowadzić kilka dni po wykonanym zabiegu.

Modelowanie włosów po nanoplastii

Po wykonanej nanoplastii włosów kosmyki są bardziej podatne na modelowanie. Można stosować lokówkę i kręcić loki oraz fale, upinać włosy, a także podnosić u nasady na szczotce.

Czym się różnią nanoplastia i keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie to zabieg, który ma na celu wygładzenie włosów i ich odbudowę. Wyprostowanie włosów stanowi efekt uboczny, nie jest celem zabiegu. Czas trwania zabiegu wynosi około 2-2,5 godziny, po jego wykonaniu należy używać odpowiedniego szamponu i odżywki, niewskazane jest, aby w początkowych dniach korzystać z basenu, sauny czy też fitness. Keratynowe prostowanie nie jest wskazane u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz dzieci.

Nanoplastia to zabieg, który trwale prostuje włosy (nawet o dużych skrętach i afro). Efekt jest widoczny od razu, po zabiegu należy używać odpowiedniego szamponu i odżywki. W przeciwieństwie do keratynowego prostowania brak przeciwwskazań związanych z aktywnością fizyczną. Do przeprowadzenia nanoplastii używa się produktów, które są w 100% organiczne, natomiast czas trwania zabiegu może wynieść nawet 6 godzin.

Autorka: Alicja Hudzik