Data modyfikacji:

Nowoczesna lodówka – jaką wybrać?

Nowoczesne lodówki mają wiele przydatnych funkcji, które nie tylko ułatwią ci życie, ale także pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Zobacz, jaką nowoczesną lodówkę wybrać i które parametry mają naprawdę znaczenie.

nowoczesna lodówka

Nowoczesna lodówka – wolnostojąca czy do zabudowy?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się lodówki do zabudowy. Wyjaśnialiśmy już, jak działa lodówka bezszronowa. Tym razem opowiemy o cechach nowoczesnych lodówek.

Zaletą nowoczesnych lodówek do zabudowy jest fakt, że można je schludnie ukryć w meblach, zachowując spójność stylistyczną całej kuchni. Dodatkowo można się skupić na samych parametrach sprzętu kuchennego, a nie na tym, czy stylistyka i kolor lodówki będzie pasować do zmywarki, kuchenki gazowej czy mikrofalówki.

Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne lodówki do zabudowy nie są bez wad. Modele lodówek do zabudowy są zazwyczaj droższe i mniej pojemne od ich wolnostojących odpowiedników. Zabudowa może też sprawić, że będą mniej wydajne lub bardziej energochłonne.

Trzeba liczyć się z tym, że w czasie awarii naprawa lodówki będzie trudniejsza, a przemeblowanie kuchni lub wymiana lodówki pociągnie za sobą konieczność przeróbki mebli.

Cechy nowoczesnej lodówki

Co powinna mieć nowoczesna lodówka? Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom.

Jaka klasa energetyczna?

Ważnym argumentem w wyborze nowoczesnej lodówki jest klasa energetyczna. Klasa energetyczna wyrażona jest w skali od G do A+++, jednak rozpiętość ta może być bardzo myląca.

Mimo iż na pierwszy rzut oka rozbieżność pomiędzy klasą A i A+++ mogłaby wydawać się nieduża, w rzeczywistości różnica zużycia energii wynosi aż ok. 50%. W skali roku mniej energooszczędne lodówki zużyją nawet kilkaset kWh prądu więcej. Inwestycja w bardziej energooszczędną lodówkę może więc stosunkowo szybko się zwrócić.

Budowa nowoczesnej lodówki

Choć mówimy o nowoczesnych lodówkach, większość modeli dostępnych na rynku to chłodziarko-zamrażalki. Połączenie tych dwóch urządzeń pozwala zaoszczędzić miejsce, a dla większości gospodarstw domowych jest wystarczające. Proporcje pomiędzy przestrzenią zamrażalnika i chłodziarki są różne, dlatego należy dopasować je do własnych wymagań oraz stylu życia.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, masz doskonały dostęp do sklepów i lubisz świeżą żywność, kupowanie lodówki z obszernym zamrażalnikiem nie ma sensu. Natomiast jeśli masz dom na wsi, robisz duże zakupy raz w tygodniu i lubisz robić zapasy, lepszym rozwiązaniem może być lodówka z dużym zamrażalnikiem bądź nawet osobna zamrażarka w spiżarni.

Dobrą opcją dla osób robiących spore zapasy jest szeroka lodówka z drzwiami side by side. Oprócz tego, że sama lodówka pomieści znacznie więcej artykułów spożywczych, to będzie wygodniejsza w użytkowaniu. Podwójne, krótsze drzwi nie wymagają do otwarcia dużej przestrzeni przed lodówką.

Liczba agregatów i termostatów nowoczesnej lodówki

W lodówkach starego typu powszechnie stosowano jeden agregat i termostat. Rozwiązanie to, ze względu na niskie koszty i prostotę, stosowane jest do dziś.

W niedrogich lodówkach jeden agregat odpowiada zarówno za chłodzenie chłodziarki, jak i zamrażarki, natomiast termostat umożliwia regulowanie temperatury tylko w lodówce (w zamrażarce jest ona stała).

W nowoczesnych lodówkach częściej spotkasz już dwa agregaty i termostaty. Takie rozwiązanie umożliwia wyłączenie chłodziarki lub zamrażarki niezależnie.

Jest to świetne rozwiązanie np. na wakacje, gdy pozbędziesz się artykułów z lodówki, jednakże w dalszym ciągu możesz przechowywać zamrożoną żywność. W przypadku awarii jednego agregatu, drugi pozostanie sprawny, co może pomóc w oczekiwaniu na naprawę. Podwójny termostat pozwala natomiast na ustawienie temperatury dla obu komór z osobna.

Poziom hałasu

Zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z lodówkami starego typu, które wydawały momentami dźwięki rodem z filmów science fiction. O ile dawniej, gdy kuchnie były osobnym pomieszczeniem, nie sprawiało to dużego problemu, dziś może być bardziej doskwierające.

W czasach aneksów kuchennych i kuchni połączonych z salonem, a nawet sypialnią, głośna lodówka może zaburzyć spokój. Za cichą lodówkę można uznać tę, która emituję do 25 decybeli. To klasa A, która charakteryzuje najlepsze modele.

Lodówki z klasą głośności N mogą natomiast emitować hałas o ponad 65 decybelach, co odpowiada wnętrzu głośnej restauracji. Gwarantujemy, że przeszkodzi ci to w czytaniu książki lub oglądaniu telewizji. Powyżej ok. 42 decybeli hałas może być uciążliwy.

Jakie funkcje nowoczesnej lodówki?

Producenci nowoczesnych lodówek przekonują, że urządzenia z Wi-Fi i wbudowanymi ekranami to nieuchronna przyszłość. Tymczasem nie wszystkie udogodnienia montowane w lodówkach są warte zachodu.

Lodówka z kostkarką może być bardzo użyteczna, ale w większości przypadków wymaga dostępu do zasilania wodą. Dozownik do wody pozwala cieszyć się cały czas chłodną, przefiltrowaną woda, jednak zajmuje sporo miejsca na drzwiczkach lodówki.

Przed zakupem lodówki warto więc zastanowić się, które z nowoczesnych funkcji naprawdę są potrzebne. Wyświetlacz i dostęp do Internetu niewątpliwie są ciekawe.

Znaczenie może mieć dla ciebie także wydajny system antyszronowy, komora utrzymująca stałą wilgotność (komora „fresh” lub zero), powłoka antybakteryjna czy funkcja szybkiego chłodzenia zakupów.

Autor: Szymon Sonik