Data publikacji:

Jaką odżywkę na porost włosów wybrać?

Kiedy desperacko pragniesz dłuższych włosów – niezależnie od tego, czy próbujesz poprawić fryzurę po nieudanej wizycie u fryzjera, czy też masz do czynienia z wypadaniem włosów – patrzenie w lustro i czekanie na odrośnięcie włosów może być przygnębiające. Dwa najczęściej używane produkty do włosów to szampony i odżywki. W tym poradniku zajmiemy się odżywkami, które mają nie tylko spowolnić wypadanie włosów, ale także sprzyjać ich porostowi. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest odżywka na porost włosów, jak ją stosować i jakie produkty ci polecamy!

jaka odżywka na porost włosów

Kiedy stosować odżywkę na porost włosów. Przyczyny wypadania włosów

Zanim sięgniesz po odżywkę przyspieszającą porost włosów, sprawdź, co może powodować ich nadmierne wypadanie. Codziennie tracimy od 50 do aż 150 włosów. Utrata tylu włosów dziennie nie powinna niepokoić, ponieważ nadal rośnie więcej włosów niż tracisz.

Wypadanie włosów staje się problemem wtedy, gdy tempo ich wypadania przekracza tempo wzrostu. W początkowych etapach przerzedzanie się włosów jest widoczne tak naprawdę tylko na dwa sposoby. Po pierwsze, widzisz więcej włosów na szczotce lub poduszce niż wcześniej, a po drugie, twój przedziałek zaczyna się przerzedzać. Ogólnie rzecz biorąc, oznaki wypadania włosów stają się widoczne dopiero po dłuższym czasie.

To, jak skuteczna będzie odżywka czy najlepsza wcierka na porost włosów, będzie zależeć od dwóch rzeczy: przyczyny wypadania włosów i nasilenia problemu. Kondycja włosów odzwierciedla ogólny stan naszego zdrowia. Stres, brak równowagi żywieniowej, brak suplementacji witamin, naturalny proces starzenia, niezdiagnozowana choroba, a nawet nawyk wiązania włosów w koński ogon – wszystko to może powodować przerzedzenie lub znaczną utratę włosów.

Jeśli czujesz, że codziennie tracisz więcej włosów niż mieści się to w normie, koniecznie udaj się do lekarza na podstawowe badania. Najczęstszymi powodami wypadania włosów są:

 • niedobory witamin,
 • restrykcyjna dieta,
 • szybka utrata masy ciała,
 • zmiany hormonalne (np. niedawno przebyta ciąża),
 • problemy z tarczycą.

Jak działa odżywka przyspieszająca porost włosów?

Podczas gdy szampon służy specjalnie do usuwania potu, martwych komórek skóry i innych produktów do włosów, odżywka sprawia, że włosy są bardziej miękkie i łatwiejsze w układaniu. Chroni również łodygi włosów przed uszkodzeniem. Większość szamponów zawiera substancje chemiczne, które działają szorstko na mieszki włosowe. Włosy umyte samym szamponem mogą być suche, matowe i trudne do ułożenia.

Odżywki zawierają w swoim składzie alkohole tłuszczowe, środki nawilżające i oleje, dzięki którym włosy stają się miękkie i elastyczne. Niektóre zawierają proteiny, które tymczasowo wiążą rozdwojone końcówki, a inne mają środki zagęszczające, dzięki którym włosy stają się pełniejsze. Bez niej włosy mogą stać się słabe, wysuszone i kruche.

Niestety, nie ma jednej sztuczki, która w ciągu nocy zahamuje wypadanie włosów i przyspieszy ich wzrost. Jednak regularne nakładanie odżywki na porost włosów po każdym myciu sprzyja poprawie stanu włosów. Tak jak kwiaty do wzrostu potrzebują bogatej gleby, słońca i wody, tak nasze włosy wymagają odżywienia aż po same korzenie, aby mogły rosnąć zdrowsze i ładniejsze. Odżywki na szybki porost włosów zawierają produkty, które pobudzają cebulki włosów do działania. Zazwyczaj są to:

 • witaminy,
 • keratyna,
 • kolagen,
 • wyciągi i ekstrakty roślinne,
 • stymulatory wzrostu włosów.

Producenci w swoich kosmetykach wykorzystują wiele różnych stymulatorów wzrostu. Najczęściej działają one poprzez lekkie podrażnienie i pobudzanie mikrokrążenia, stymulując komórki skóry do szybszej regeneracji, co w konsekwencji skutkuje rośnięciem nowych włosów. W odżywkach na szybki porost włosów możemy znaleźć stymulatory, takie jak - kapsaicyna, kofeina, adenozyna, ekstrakty z drożdży czy ekstrakty ziołowe (rumianek, skrzyp polny, prawoślaz, żeń-szeń, melisa, pokrzywa, łopian).

Jak prawidłowo stosować odżywki na porost włosów?

Nakładając na włosy odżywkę, dobrze jest trzymać się zaleceń producenta, którą znajdziemy na opakowaniu kosmetyku. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad nakładania odżywek, do których należy się stosować, aby maksymalnie wykorzystać substancje znajdujące się w kosmetyku. 

 • Odżywkę nakładamy tylko na długości włosów, a nie na skórę głowy (jej nakładanie zakończ około 5 centymetrów od skóry głowy).
 • Duża ilość wody we włosach rozcieńczy odżywkę, przez co jej działanie może być słabsze. Przed nałożeniem odżywki warto jest delikatnie wycisnąć nadmiar wody w ręcznik (uważaj przy tym, aby nie trzeć ręcznikiem po włosach - mokre włosy są bardziej odporne na zniszczenia).
 • Podczas nakładania, odżywkę możesz delikatnie wczesać we włosy - dzięki temu równomiernie rozprowadzisz produkt.
 • Włos jest w stanie przyjąć tylko określoną ilość składników, dlatego przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących tego, po jakim czasie zmyć odżywkę z włosów. Nadmiar odżywki tylko obciąży włosy.
 • Podczas płukania włosów unikaj gorącej wody. Do spłukania odżywki użyj letniej wody, a na sam koniec zimnej, aby domknąć łuski włosów.

Najlepsze odżywki na porost włosów 

Jaka będzie dobra odżywka do włosów. Znaleźliśmy dla ciebie najwyżej oceniane produkty na porost włosów, jakie możesz kupić. Poniżej znajdują się najlepsze odżywki i duety pielęgnacyjne<, które pomogą zadbać o kondycję skóry głowy i włosów!

Autorka: Patrycja Hendzel