Data modyfikacji:

Okap podszafkowy. Montaż krok po kroku

Zalety okapu podszafkowego są oczywiste. To wyjątkowo minimalistyczny typ okapu, który niemal w całości można zakryć zabudową meblową. Nie zaburza więc linii mebli, jest niewidoczny i świetnie sprawdza się w nowoczesnych kuchniach. Jak zamontować okap podszafkowy? Montaż jest prostszy, niż myślisz!
okap podszafkowy montaż
Dzięki wykorzystaniu okapu podszafkowego można niemal całkowicie ukryć pochłaniacz w zabudowie meblowej. Staje się on więc niewidoczny gołym okiem, podobnie jak rura odprowadzająca opary do wentylacji. Okap ten znajduje się na równi z nią wiszących szafek kuchennych, dzięki czemu można go zastosować w zwykłej zabudowie meblowej. Dużym plusem jest to, że ponad okapem może znaleźć się przestronna szafka, zwiększająca przestrzeń do przechowywania kuchennych przyborów.

Na jakiej wysokości zamontować okap podszafkowy?     

Po odpowiedzi na pytanie, jaki okap podszafkowy wybrać, pora na jego montaż. Na jakiej wysokości okap najlepiej powiesić? Wysokość okapu podszafkowego często uzależniona jest od tego, na jakiej wysokości zamontowane są górne szafki. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy płytą grzewczą a zabudową musi być zachowana odpowiednia przerwa. W innym przypadku pod wpływem ciepła, wilgoci i oparów meble mogą ulec uszkodzeniu.
Odległość pomiędzy okapem a płyta indukcyjną powinna wynieść ok. 60-70 cm. W niektórych przypadkach producenci dopuszczają jednak montaż płyty jedynie 50 cm nad płytą. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tylko wtedy, gdy szafki wiszące są płytkie, a kuchnia jest dobrze przewietrzana. Nieco wyżej okap podszafkow musi powędrować, jeśli znajdzie się pod nim kuchenka gazowa. Wówczas zalecana odległość to 70-85 cm.

Okap podszafkowy – w trybie pochłaniacza czy wyciągu?

Sposób montażu i zabudowy okapu kuchennego różni się także od tego, w jakim trybie będzie on pracował: pochłaniacza czy wyciągu. W niektórych mieszkaniach, głównie zlokalizowanych w starym budownictwie, nie ma możliwości podłączenia okapu do szybu wentylacyjnego, nawet jeśli dałoby się to fizycznie zrobić. Podłączenie mechanicznego wyciągu do wspólnej wentylacji nie tylko skutkowałoby zaciąganiem zapachów z innych mieszkań, ale wręcz groziłoby cofnięciem oparów i spalin. Jest to szczególnie niebezpieczne w budynkach z kuchenkami gazowymi oraz piecykami gazowymi do podgrzewania wody użytkowej.
Zaletą okapu podszafkowego jest to, że może on działać sprawnie jako pochłaniacz powietrza. Wówczas opary z potraw nie są odciągane, a jedynie filtrowane poprzez węglowe wkłady. W ten sposób można pozbyć się z kuchni nieprzyjemnych i gryzących zapachów, mimo że finalnie gorące powietrze i tak trafia ponownie do kuchni. Aby obieg ten był możliwy, należy pamiętać też o wykonaniu wywietrznika w górnej części zabudowy meblowej.
Jeżeli natomiast montujesz okap podszafkowy w domu jednorodzinnym lub budynku przystosowanym do takiego rozwiązania (wyposażony w osobny komin do okapów), zalecamy użytkowanie okapu w trybie wyciągu. Nie trzeba wówczas regularnie wymieniać wkładów węglowych, a gorące opary i spaliny wyrzucane są na zewnątrz budynku. Dodatkową zaletą wyciągu jest mniejszy hałas, wynikający z braku oporów spowodowanych obecnością filtrów.

Jak zamontować okap podszafkowy? Krok po kroku

Wykonaj otwór na okap i przygotuj miejsce montażu

Jeśli nie montujesz okapu w dostosowanej już szafce kuchennej, nie obędzie się bez wykonania otworu na wkład. Możesz to zrobić przy pomocy zwykłej wyrzynarki z brzeszczotem. Linia cięcia nie musi być idealnie równa, bo ewentualne nierówności i postrzępienia płyty i tak zostaną zakryte kołnierzem okapu.
Pamiętaj jednak, że sposoby montażu mogą się od siebie różnić, dlatego wybierz taki model, który dopasowany jest do Twoich mebli. Niektóre okapy podszafkowe przykręca się jedynie do dolnej płyty szafki, inne wymagają natomiast wykonania dodatkowej półki, stanowiącej wieniec mocujący okap od góry.

Umieść okap na miejscu i przytwierdź do mebla

Po przygotowaniu otworu możesz wsunąć okap podszafkowy i przykręcić go do płyt. Warto w tym celu najpierw przymierzyć urządzenie, zaznaczyć miejsce otworów montażowych a następnie nawiercić otwory wiertarką. Dzięki temu dołączony do zestawu wkręt nie rozsadzi płyty meblowej.
Niektóre typy okapów wyposażone są także w klamry zaciskowe, które pozwalają unieruchomić okap przed końcowym przykręceniem do płyty. Jeśli takowych nie ma, poproś o pomoc drugą osobę, która przytrzyma okap na miejscu. Pamiętaj, by przykręcić nie tylko sam okap, ale także kołnierz zasłaniający połączenie. Producenci okapów dołączają szczegółową instrukcję montażu, więc na pewno nie pominiesz żadnego kroku.

Podłącz okap do zasilania

Okap kuchenny wymaga oczywiście podłączenia do prądu, dlatego warto pomyśleć o tym na etapie wykańczania kuchni. Dzięki gniazdu umieszczonym w zabudowie meblowej unikniesz prowadzenia przewodu zasilającego na widoku.
Znajdujące się wewnątrz szafki gniazdko może także posłużyć do podłączenia oświetlenia kuchennego, np. listwy LED. W przypadku szafek niesięgających do samego sufitu gniazdko powinno znaleźć się nad górną krawędzią szafek. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz zamaskować kabel listwą lub poprowadzić zasilanie za meblami, do mniej widocznego gniazdka niż to znajdujące się tuż nad blatem. Ważne jest to, by mieć do gniazdka dobre dojście na wypadek konieczności nagłego odłączenia okapu od prądu.

Podłącz okap kuchenny do wentylacji

Skuteczność i kultura pracy okapu wynika nie tylko z parametrów samego urządzenia, ale i sposobu podłączenia do komina wentylacyjnego. Zasada jest taka, aby unikać zmniejszania przekroju rury odprowadzającej opary z kuchni. Okap kuchenny wyciąga z pomieszczenia ogromne ilości powietrza, a zmniejszenie średnicy kanału wylotowego drastycznie obniży skuteczność urządzenia.
Dodatkowo zastosowanie przejściówek i zwężek może wyraźnie podnieść głośność urządzenia. Efektem jest głośne świszczenie i szumienie, nawet na pierwszym biegu, które zniechęci Cię do użytkowania wyciągu. Z tego samego powodu nie należy używać rozciągliwych rur harmonijkowych, które nie dość, że powodują zawirowania powietrza, to dodatkowo zbierają w zakamarkach wilgoć i zanieczyszczenia.
Do podłączenia okapu użyj więc gładkich i sztywnych rur. Najczęściej wykorzystywany przekrój to 150 mm i 125 mm. Jeśli nie możesz zastosować rur o tak dużej średnicy, wybierz rury prostokątne. Rurę 150 mm można zastąpić rurą prostokątną 9x12 cm, nie zmniejszając jej przepustowości. Jeśli musisz zastosować kolanko lub zwężkę, zrób to na końcowym etapie, tuż przed wlotem do komina.

Izolacja akustyczna okapu

Głośność okapu kuchennego można zmniejszyć i to w dość prosty sposób. Skoro i tak znajduje się on w meblach, zastosuj dodatkową blendę. Zabudowując okap oraz rurę kominową pozbędziesz się z kuchni wielu niepotrzebnych dźwięków.
Oprócz tego możesz wypełnić tę przestrzeń wełną mineralną. Wełna jest znakomitym izolatorem, zarówno akustycznym jak i termicznym. Przygotowanie maskownicy nie jest trudne – wystarczy złączyć trzy płyty meblowe w kształcie litery C i nasunąć na rurę okapu. Dostępne są również gotowe, rozsuwane maskownice.
W porównaniu do innych typów okapów montaż tego podszafkowego nie jest trudny. Nie musisz nic wiercić w ścianie, więc nie ma ryzyka, że uszkodzisz ceramiczne płytki. Dodatkowo pochłaniacz podszafkowy jest niemal niewidoczny, więc nawet drobne błędy ujdą płazem. Pamiętaj jednak o tym, by nie zamontować pochłaniacza na odwrót, przyciskami do ściany.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik