Data modyfikacji:

Pochłaniacz a wyciąg. Czym się różnią i co wybrać?

Odprowadzanie spalin i oparów znad kuchenki to podstawowe zadanie okapu kuchennego, który jest nieodzownym elementem wyposażenia każdej kuchni. Warto jednak wiedzieć, że okap może działać jako pochłaniacz lub wyciąg, a zasady działania obu trybów są różne. Czym się różni pochłaniacz od wyciągu i kiedy warto wybrać pochłaniacz kuchenny bez wyciągu?
Pochłaniacz a wyciąg

Pochłaniacz a wyciąg? Co wybrać?

Jaki okap do kuchni wybrać? Bez względu, czy decydujesz się na okap skośny, kominowy, wyspowy, czy sufitowy, każdy z nich ma to samo zadanie – pozbyć się z kuchni gryzących oparów i nieprzyjemnych zapachów. Włączanie okapu podczas gotowania jest ważne, bowiem tłuste osady łatwo zagnieżdżają się na meblach, ścianach czy tapicerce. Szczególnie istotny jest okap kuchenny montowany w aneksach kuchennych oraz kuchniach otwartych na salon. Zwłaszcza wtedy, gdy nieopodal kuchenki gazowej nie ma okna.
Terminy „wyciąg” i „pochłaniacz” używane są często zamiennie i odnoszą się do tego samego urządzenia, czyli do okapu kuchennego. Warto jednak pamiętać, że działanie obu trybów jest różne. Większość modeli okapów kuchennych może działać w obu trybach, ale należy to sprawdzić przed zakupem. Niektórych urządzeń siłą rzeczy nie da się podłączyć do przewodu kominowego i mogą pracować wyłącznie jako pochłaniacz.

Wyciąg kuchenny – czym jest i jak działa?

Wyciąg kuchenny to nic innego jak okap podłączony do przewodu kominowego. Podczas gotowania opary i spaliny wciągane są wentylatorami do szybu wentylacyjnego i wyrzucane poza budynek. To najskuteczniejszy system oczyszczania powietrza w kuchni. Wraz z nieprzyjemnymi zapachami sprawny okap kuchenny jest w stanie wyciągnąć z kuchni także dym papierosowy, pyłki roślin czy kurz. Dzięki temu, że wyciągi kuchenne mają sprawność nawet o 80% większą od pochłaniaczy, zaleca się użytkowanie okapu w ten sposób.

Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu – zasada działania

Co zrobić w sytuacji, gdy podłączenie okapu kuchennego do kominów wentylacyjnych nie jest możliwe? Wówczas należy użytkować okapu w trybie pochłaniacza. Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu filtruje powietrze za pomocą wkładów z węglem aktywnym, a następnie wydmuchuje oczyszczone powietrze do pomieszczenia. Aby pochłaniacz mógł działać skutecznie, należy pamiętać o wymianie filtrów co około 3–6 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania. Cena filtrów węglowych to około 80–100 zł.

Pochłaniacz a wyciąg – co wybrać?

Który z tych systemów oczyszczania powietrza jest lepszy? W większości kategorii wygra wyciąg kuchenny. Nie wymaga wymiany filtrów węglowych, a zatem jest oszczędniejszy w użytkowaniu. Pracuje ciszej od pochłaniacza, a zatem będzie mniej uporczywy podczas gotowania. Dodatkowo wyciąg kuchenny usuwa parę wodną z kuchni, a zatem redukuje wilgotność w pomieszczeniach. Szczególnie istotne jest użytkowanie okapu kuchennego w trybie wyciągu nad kuchenkami gazowymi, które generują spaliny.
W jakich sytuacjach sprawdzi się pochłaniacz do kuchni bez wyciągu? Skorzystasz z niego przede wszystkim wtedy, gdy doprowadzenie przewodu kominowego do szybu jest niemożliwe i utrudnione. Na pochłaniacz kuchenny decydują się więc osoby umieszczające płytę grzewczą na wyspie lub półwyspie, a także rezygnujące z kuchni na rzecz aneksu kuchennego w innym miejscu. Pochłaniacz kuchenny może być również dobrym rozwiązaniem w domach pasywnych, które usuwają zużyte powietrze za pomocą rekuperacji.
Zdjęcie: Lazy_Bear / Envato Elements
Autor: Szymon Sonik