Data modyfikacji:

Czy warto kupić okulary do jazdy nocą?

Podróżowanie nocą ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest niewielki ruch uliczny, który pozwala pokonywać setki kilometrów w szybkim tempie, bez stania w miejskich korkach. Współczesne samochody mają wydajne i jasne lampy LED, zapewniające doskonałą widoczność drogi. Czy można ją jeszcze poprawić? Wyjaśniamy, jak działają okulary do jazdy nocą i czy warto je kupić.

okulary do jazdy nocą

Jak działają okulary do jazdy nocą?

Największym problemem towarzyszącym nocnej jeździe samochodem są światła aut jadących z naprzeciwka. Dotyczy to zwłaszcza źle ustawionych lamp, które mogą oślepiać nawet z dużej odległości. Głównym zadaniem okularów do jazdy nocą jest ochrona przed refleksami i zbyt intensywnym światłem.

Okulary te wyposażone są w żółte soczewki, które mają za zadanie poprawić kontrast i wyeliminować odbłyski. Dobrej jakości okulary dla kierowców wyposażone są w powłoki polaryzacyjne, mające zdolność do filtrowania rozproszonego światła. Dzięki nim do oczu kierowcy docierają „proste” wiązki światła, bez męczących oko rozbłysków.

Nie można jednak powiedzieć, że okulary do jazdy nocą rozjaśniają widok. Już sam fakt, że mają żółtą barwę oznacza, że pochłaniają część światła i wręcz przyciemniają to, co widzisz za przednią szybą. Okulary te nie zastąpią dobrej jakości lamp samochodowych i nie przydadzą się w przypadku, gdy ilość światła jest niewystarczająca. Ich zadaniem jest odciążyć wzrok i ochronić oczy przed niebezpiecznymi rozbłyskami. To spora różnica.

W jakich warunkach używać okularów do jazdy nocnej?

Czy okulary do jazdy nocą sprawdzą się tylko po zmroku? Niekonieczne! Żółte soczewki mogą być pomocne także w jeździe dziennej, np. w pochmurne dni lub podczas opadów atmosferycznych.

Niektórzy korzystają z nich zimą, gdy promienie słoneczne odbijają się od kałuż oraz mokrej nawierzchni, przez co oślepiają podczas jazdy. Okulary wyposażone w filtr UV możesz wykorzystać jako szkła przeciwsłoneczne o niedużym stopniu przyciemnienia (kategoria 1).

Jakie okulary do jazdy nocą wybrać?

Wśród modeli okularów do jazdy nocą znajdziesz zarówno egzemplarze za kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Które wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Czym różnią się najtańsze okulary do jazdy nocnej od tych topowych?

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest wygoda noszenia. Okulary używane przed wiele godzin nie mogą być ciężkie ani wpijające się w skronie lub nos. Wybierz lekkie, ale mocno rozbudowane okulary, chroniące oko z każdej strony.

Druga sprawa – ochrona przed zaparowaniem. Najtańsze okulary nie są zabezpieczone przed wilgocią, co oznacza, że jesienią i zimą mogą być niemal bezużyteczne, a to przecież wtedy używane są najczęściej. Warstwa hydrofobowa pokrywająca soczewki zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Dobrej jakości okulary do jazdy nocą powinny być wyposażone w dodatkowe filtry. Tym podstawowym, obecnym niemal we wszystkich modelach, jest filtr UV400, chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wbrew pozorom wpływa ono na gałki oczne nawet w pochmurne dni.

Niezwykle pomocny jest także filtr polaryzacyjny, odcinający denerwujące refleksy słoneczne. Dodatkowo niektóre modele okularów wyposażone są w soczewki fotochromowe, automatycznie ściemniające się przy mocnym oświetleniu, np. światłem słonecznym lub lampami samochodu z naprzeciwka. Szybkość i skuteczność reakcji zależy od jakości okularów.

Czy warto kupić okulary do jazdy nocą?

Czy zakup okularów do jazdy nocą jest receptą na oślepiające lampy innych aut lub poprawę komfortu prowadzenia samochodu? To zależy. Trzeba pamiętać o tym, że żółte lub pomarańczowe soczewki nie każdemu przypadną do gustu i mogą początkowo zdezorientować. Na pewno wymagają przyzwyczajenia i przekonania się, nomen omen, na własne oczy, czy rzeczywiście zmiana jest na plus.

Niestety, samo przymierzenie okularów w salonie optycznym nie wystarczy. W sztucznym świetle sklepów mogą zachowywać się inaczej niż na drodze, zwłaszcza po zmroku. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z okulistą i zakup dobrej jakości okularów do jazdy nocnej z możliwością zwrotu. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz poprawy, będziesz mógł je zwrócić lub wymienić na inny model, np. do jazdy dziennej.

O tym też musisz pamiętać!

Skoro okulary do jazdy nocą nie poprawiają widoczności, a wręcz przeciwnie, w niektórych warunkach mogą ją pogarszać, to czy jest na to inny sposób? Oczywiście!

Przede wszystkim sprawdź stan reflektorów w swoim samochodzie. Wiele modeli aut boryka się z matowiejącymi kloszami lamp, co mocno ogranicza ilość światła. Rozwiązaniem jest zdarcie utlenionej warstwy tworzywa sztucznego i wypolerowanie reflektorów pastą polerską. Po takim zabiegu będą jak nowe. Pamiętaj, by zabezpieczyć je lakierem bezbarwnym lub trwałą powłoką ceramiczną, gdyż w innym wypadku po kilku miesiącach znów staną się matowe.

Drugi ważny sposób na poprawę widoczności to dokładne umycie i oczyszczenie przedniej szyby. Dokładnie odtłuść ją płynem do mycia szyb, usuń także zalegające na niej drobinki. Możesz do tego użyć zwykłej glinki, takiej samej, jakiej używa się do oczyszczania lakieru.

Jeśli szyba jest bardzo porysowana i tworzą się na niej koliste refleksy świetlne, nie obędzie się bez polerowania. Do wypolerowania przedniej szyby potrzebujesz tlenku ceru oraz maszyny polerskiej. Po takim zabiegu przednia szyba będzie nieskazitelnie przejrzysta.