Data publikacji:

Olejek rozmarynowy na włosy i twarz. Zastosowanie i właściwości

 Olejek rozmarynowy jest olejkiem eterycznym o pięknym zapachu i cennych właściwościach leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągająco, niweluje łupież i redukuje zmarszczki. Jak stosować olejek rozmarynowy na twarz i włosy? Sprawdź w artykule!
olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy na włosy i twarz – właściwości

Rozmaryn to gatunek krzewu wywodzący się z rejonów Morza Śródziemnego. Jego cechą charakterystyczną są bardzo wąskie, sztywne listki, które wykorzystuje się na całym świecie jako aromatyczną przyprawę. Ma wyjątkowy smak, który bardzo dobrze komponuje się z mięsami, rybami czy pieczonymi warzywami. Nie każdy wie jednak, że roślina ta ma wiele leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Jej najcenniejszym składnikiem jest olejek rozmarynowy, który wykorzystuje się nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce.

Olejek rozmarynowy jest olejkiem eterycznym o wielu cennych właściwościach. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, antyseptycznie i rozgrzewająco. Ma jasnożółty kolor i mocny, odświeżający zapach, dzięki czemu często wykorzystuje się go w kosmetyce. Zawiera takie związki chemiczne jak pinen, werbenon, cymen, kamfora i limonen. Warto dodać, że olejku rozmarynowego nie da się zrobić samodzielnie w domu. Olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny to nie to samo co olej czy oliwa aromatyzowana rozmarynem, którą wykorzystuje się do potraw.

Olejek rozmarynowy na twarz i włosy pobudza krążenie skóry i poprawia jej elastyczność. Jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu spowalnia naturalne procesy starzenia. Zmniejsza stany zapalne oraz łojotok. Przyspiesza również gojenie ran. Może także działać przeciwbólowo i dodaje energii oraz poprawia koncentrację. W artykule opisujemy, jak stosować olejek rozmarynowy na włosy i twarz.

Olejek rozmarynowy na włosy – zastosowanie

Olejek rozmarynowy do włosów idealnie sprawdzi się u wszystkich osób z problematyczną skórą głowy. Ten naturalny produkt skutecznie radzi sobie z wszelkimi stanami zapalnymi tej okolicy. Dzięki działaniu bakteriobójczemu i przeciwgrzybiczemu wspomaga leczenie łupieżu i łojotoku. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, a tym samym zmniejsza problem przetłuszczania się pasm. Produkt ten odświeża skalp, działa antyseptycznie i regulująco.

Olejek rozmarynowy na włosy to dobry środek w walce z wypadaniem kosmyków. Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, działa oczyszczająco i zmniejsza wydzielanie łoju. W efekcie włosy zaczynają szybciej rosnąć. Ponadto dzięki temu, że olejek rozmarynowy niweluje łupież, pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy. Gdy uporasz się z tą chorobą, włosy staną się mocniejsze i przestaną wypadać.

Olejek rozmarynowy na włosy – jak używać?

Jak stosować olejek rozmarynowy do włosów? Najprostszą opcją jest sięgnięcie po gotowy kosmetyk zawierający ten składnik. Możesz wybrać odżywkę, maskę, wcierkę lub szampon rozmarynowy. Produkty te zwykle przeznaczone są do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, wypadających lub z problemem łupieżu.

Możesz także dodać olejek rozmarynowy do szamponu, odżywki bądź innego kosmetyku. Pamiętaj, że olejki eteryczne są silnymi substancjami i mogą działać drażniąco, dlatego nie należy stosować ich w czystej postaci na włosy czy skórę. Zwykle dodaje się je do produktów w stężeniu 0,1-2% w zależności od rodzaju i mocy olejku. Jeśli więc chcesz dodać olejek rozmarynowy do szamponu lub innego kosmetyku, nie przesadzaj z ilością. Wystarczy zaledwie kilka kropel na dużą butelkę produktu.

Olejek rozmarynowy możesz wykorzystać również do olejowania włosów. Dodaj 1-2 krople produktu do mieszanki olejów i nałóż miksturę na pasma. Zabieg idealnie sprawdzi się u osób, które borykają się z łupieżem, łojotokiem skóry głowy lub wypadaniem włosów.

Olejek rozmarynowy na twarz – zastosowanie

 Masz tłustą lub mieszaną cerę, a może borykasz się z trądzikiem? Olejek rozmarynowy do twarzy pomoże ci uporać się problemami twojej skóry. Produkt działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wspomaga leczenie takich dolegliwości, jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, egzema czy też inne stany zapalne. Ponadto ma właściwości antyseptyczne i ściągające. Reguluje wydzielanie sebum i przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry twarzy. Dodatkowo odświeża cerę i ma przyjemny, orzeźwiający zapach.

Olejek rozmarynowy na twarz pobudza krążenie, dzięki czemu składniki aktywne z kosmetyków są lepiej wchłaniane przez skórę. Ponadto dzięki właściwościom antyoksydacyjnym spowalnia procesy starzenia. Niweluje zmarszczki i sprawia, że cera wygląda młodziej i promienniej.

Olejek rozmarynowy na twarz – jak używać?

Olejek rozmarynowy na twarz można stosować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest dodanie kilku kropel specyfiku do gotowego kremu czy serum. Pamiętaj, że ma on silne działanie. Wystarczy, że wmieszasz do słoiczka kosmetyku 1-2 krople olejku.

Możesz także sięgnąć po gotowe serum czy krem z olejkiem rozmarynowym na zmarszczki, trądzik czy przetłuszczającą się skórę. Olejek rozmarynowy możesz stosować również punktowo na pryszcze oraz inne niedoskonałości. Nabierz nieco produktu na wacik lub patyczek kosmetyczny i posmaruj nim wypryski. Dzięki temu stan zapalny zmniejszy się, a zmiany szybciej znikną lub się zasuszą.

Innym pomysłem wykorzystania olejku rozmarynowego na twarz jest kąpiel parowa. Dodaj 1-2 krople produktu do miski z gorącą wodą i dokładnie wymieszaj. Włosy zabezpiecz ręcznikiem i z zamkniętymi oczami pochylaj się nad miską. Taka parówka na twarz rozszerza pory i rozpulchnia skórę. Po jej wykonaniu nałóż na cerę maseczkę lub zrób peeling, aby oczyścić buzię z wszelkich niedoskonałości.

Olejek rozmarynowy w kosmetyce – inne zastosowania

 Olejek rozmarynowy sprawdzi się również do pielęgnacji ciała oraz w aromaterapii. Dodaj 2-3 krople produktu do ulubionego płynu do kąpieli i dobrze wymieszaj. Taka aromatyczna kąpiel nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję skóry, lecz także koi zmysły, odpręża i poprawia nastrój.

Olejek rozmarynowy możesz wykorzystać również do masażu. Dodaj kilka kropli produktu do ulubionego oleju lub mieszanki olejów. Masaż z użyciem takiej mikstury będzie przyjemnie rozgrzewający, odprężający i odstresowujący.

Wreszcie, olejek rozmarynowy możesz wykorzystać do aromaterapii. Dodaj kilka kropli do kominka przeznaczonego do aromaterapii, a orzeźwiający, pobudzający zapach specyfiku wypełni twój dom i poprawi ci nastrój.

Olejek rozmarynowy – przeciwwskazania

 Olejek rozmarynowy jest produktem naturalnym, może więc uczulać. Zanim zaczniesz go stosować, koniecznie przeprowadź próbę uczuleniową. Zaaplikuj kroplę specyfiku na zgięcie łokcia i odczekaj kilkanaście godzin. Jeśli nic złego się nie stanie, możesz rozpocząć pielęgnację z użyciem olejku rozmarynowego. Olejku rozmarynowego nie powinny stosować kobiety w ciąży, a także dzieci i niemowlęta. Dodatkowo nie mogą po niego sięgać osoby z nadciśnieniem, chorujące na padaczkę, astmę oraz alergicy. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i nie nadużywaj olejku, a na pewno nie zrobi ci krzywdy.
Autorka: Olga Wacholc