Data publikacji:

Jaki oscyloskop do samochodu?

Czy chcesz zobaczyć, jakie niewidoczne usterki ma twój samochód? Teraz możesz to zrobić w bardzo szybki i prosty sposób. Już nie musisz czekać na najbliższy przegląd i wydawać pieniędzy na mechaników. Jedyne, czego będziesz potrzebował, to oscyloskop do samochodu.

oscyloskop do samochodu

Oscyloskop do samochodu

Zastanawiasz się, czym jest i jak działa oscyloskop do samochodu? Zobacz nasz krótki poradnik zakupowy, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o urządzeniu.

  1. Oscyloskop – co to jest?
  2. Jak działa oscyloskop i jaki wybrać?
  3. Oscyloskop do samochodu – cena

Oscyloskop – co to jest?

Do czego służy oscyloskop do samochodu? Jest to urządzenie do pomiarów wielkości elektrycznych, które pozwala na mierzenie napięcia, natężenia prądu, a także przebiegów elektrycznych (lub innych zamienionych na postać elektryczną). Dzięki niemu możesz również pozyskiwać pomiary szybkozmienne.

Pomiary oscyloskopem możesz wykorzystać do wykonania pewnej i prawidłowej diagnozy poszczególnych podzespołów i ich obwodów elektrycznych. Oscyloskop w sposób wizualny reprezentuje sygnał elektryczny w postaci wykresu.

Początkowo oscyloskop do samochodu może wydawać się urządzeniem trudnym w obsłudze, jednak jest to złudne przeświadczenie. Dla posiadaczy ogólnej wiedzę z elektroniki przeprowadzanie pomiarów tym sprzętem to czysta formalność.

Przeczytaj również, jaki miernik lakieru wybrać

Jak działa oscyloskop i jaki wybrać?

Do wyboru prawidłowego oscyloskopu samochodowego potrzebne jest poznanie najważniejszych wymagań parametrów tego urządzenia. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, jak jednak wybrać ten, który najbardziej sprosta naszym oczekiwaniom, a tym samym pomiary oscyloskopem będą stanowiły dla nas najlepszą informację o stanie samochodu?

Przeczytaj także: jak sprawdzić świece żarowe

Oscyloskop 4-kanałowy będzie narzędziem sprawdzającym się dla doświadczonych diagnostów, którzy mają większy dostęp do podłączenia dokładnych czujników wspomagających badanie. Jeśli jesteś bardziej doświadczony i posiadasz wiedzę z zakresu elektroniki ogólnej i samochodowej, oscyloskop 4-kanałowy to urządzenie dla ciebie. Nie warto decydować się na oscyloskop 1-kanałowy, ponieważ taki sprzęt ma ograniczone możliwości w diagnostyce samochodowej.

Z tego względu na sam początek, dla osób chcących mieć kontrolę nad swoim samochodem, najlepszym wyborem będzie oscyloskop 2-kanałowy. Dzięki niemu zyskasz nie tylko możliwość śledzenia i obserwacji cylindrów silnika, ale jednocześnie będziesz mógł porównać parametry.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest niewątpliwie częstotliwość próbkowania. Trzeba pamiętać, że im wyższa częstotliwość, tym dokładniejsze będą próbkowania oscylogramów. Najbardziej optymalną częstotliwością jest 8-40 MS/s.

Korzystając z oscyloskopu do samochodu, powinniśmy pamiętać o bezpiecznym używaniu tego sprzętu. Należy je podłączać jedynie zgodnie z fabryczną dokumentacją urządzenia. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o dokładnym i wiarygodnym wyniku pomiaru.

Oscyloskop do samochodu – cena

Budżet ma w tej sprawie niemałe znaczenie. Rozpiętość cen oscyloskopów jest bardzo duża. Ceny zaczynają się od tysiąca złotych, a bardziej profesjonalny sprzęt to wydatek nawet kilku tysięcy.

Musimy mieć jednak na uwadze, że tanie sprzęty tego typu na pewno nie spełnią naszych oczekiwań. Należy uważać na urządzenia gorszej jakości pomiarowej, które często pochodzą z rynku dalekowschodniego. Nie warto także kupować tego sprzętu z drugiej ręki – może on mieć spaloną lampę lub brakujące części wymienne.

Jednym z najbardziej polecanych produktów dla osób początkujących są oscyloskopy Hantek, Siglent czy Tektronix 468. Można je kupić w niewygórowanej cenie, a przy tym cechują się łatwą obsługą i dobrymi pomiarami.

Autorka: Patrycja Hendzel