Data modyfikacji:

Panele ścienne do kuchni. Aranżacje i inspiracje

Urządzając kuchnię, do wykończenia ścian najczęściej wybieramy płytki. Są one wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i proste w utrzymaniu. Szukasz innego, bardziej niebanalnego rozwiązania? Rozważ panele ścienne do kuchni. W poniższym poradniku opowiadamy o ich wadach i zaletach. Ponadto zastanowimy się, jakie panele najlepiej sprawdzą się w kuchni. Zapraszamy! 

panele ścienne do kuchni

Panele ścienne zamiast płytek w kuchni – wady i zalety takiego rozwiązania 

Czy panele ścienne będą lepsze niż płytki? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie panele wybierzecie – każdy rodzaj może mieć inne właściwości i jak pisaliśmy powyżej, nie każde panele ścienne sprawdzą się w kuchni.

Warto jednak wspomnieć, że panele są łatwiejsze w montażu niż tradycyjne płytki – przy odrobinie wprawy możecie zamontować je samodzielnie. Ponadto dają więcej możliwości aranżacyjnych, a brak szczelin i łączeń sprawia, że w takich panelach nie gromadzą się bakterie, pleśnie ani grzyby. Sprawdzą się m.in. w aranżacji ścianę nad blatem w kuchni.

Panele ścienne do kuchni – jaki rodzaj wybrać? Krótki przewodnik

Wybór paneli na ścianę kuchenną nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W końcu wybrane panele muszą być odporne na wilgoć, zanieczyszczenia, wysokie temperatury, a przy tym dobrze, aby były łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu. Jeśli zastanawiasz się, jakie panele ścienne do kuchni będą najlepsze, to zerknij poniżej – w dalszej części artykułu omawiamy kilka rodzajów takich paneli i podpowiadamy, które najlepiej sprawdzą się w kuchni.

Panele drewniane 

Naturalne drewno wygląda przepięknie w każdym wnętrzu! Dodaje przytulności, nigdy nie wychodzi z mody, a przy tym sprawia, że przestrzeń nabiera charakteru. Pamiętajcie jednak, że panele ścienne wykonane z naturalnego drewna NIE SĄ najlepszym rozwiązaniem do kuchni. Dlaczego? Ponieważ drewno nie jest odporne na wilgoć, wysokie temperatury oraz intensywne przecieranie.

Nawet, jeśli zabezpieczycie takie panele lakierem, to i tak będą one mniej wytrzymałe niż poniżej opisane rodzaje. Chcecie mieć naturalne drewno w swojej kuchni? Oczywiście możecie zdecydować się na takie wykończenie, ale pamiętajcie – będziecie musieli o nie odpowiednio zadbać. 

Sprawdź również nasz ranking paneli podłogowych

Panele kuchenne szklane

To jedno z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych rozwiązań w kuchni. Szkło jest trwałe, odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, a przy tym bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie wspominając już o tym, że na jego powierzchni nie rozwijają się pleśnie, grzyby ani inne bakterie.

Ponadto, decydując się na szkło na ścianie w kuchni, macie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Tafle szkła w kolorowe, nieregularne wzory lub te z fotograficznym nadrukiem, np. panoramy waszego ukochanego miasta, to coś, co sprawia, że takie panele mają wielu zwolenników. Panele szklane nie są jednak bez wad. Przede wszystkim te ze szkła hartowanego będą dość drogie – nawet około 200 zł za metr kwadratowy.  

Panele ścienne do kuchni PCV

Takie panele są odporne na wodę, wilgotność, wysokie temperatury oraz działanie wszelkiego rodzaju środków czyszczących. Ponadto są lekkie i dają bardzo duże pole do kreatywności aranżacyjnej. Panele z PCV świetnie imitują drewno, cegłę, beton i inne materiały, które nie są zalecane w kuchni.

Na plus można też ocenić ich stosunkowo niską cenę oraz to, że są łatwe w utrzymaniu w czystości. Według niektórych takie panele są najlepszym rozwiązaniem na ścianę w kuchni.

Panele z konglomeratu 

Nie wszyscy wiedzą, że konglomerat to materiał tworzony z naturalnego kamienia oraz dodatków, np. szkła, luster i ceramiki. Jeśli cenicie sobie niebanalne aranżacyjne rozwiązania i szukacie czegoś naturalnego, to wykończenie ścian panelami z konglomeratu będzie właśnie dla was.

Takie panele są odporne na wilgoć i działanie wysokich temperatur. Ponadto są bardzo wytrzymałe i łatwo się je czyści. Decydując się na takie wykończenie ścian, do wyboru macie konglomerat marmurowy, granitowy lub kwarcowy – ten ostatni idealnie nadaje się do stworzenia modnego lastryko, które aktualnie jest szalenie popularne. 

Panele gipsowe

Są lekkie, nietoksyczne i niepalne. Czy są odporne na wilgoć? Powinny być, natomiast nie mogą mieć ciągłego kontaktu z wodą. Nie są więc zalecane np. w łazienkach. A czy sprawdzą się do kuchni? Oczywiście możecie położyć je na kuchenne ściany, natomiast będą mniej trwałe niż chociażby panele z PCV czy konglomeratu. 

Panele ścienne laminowane do kuchni (z płyty MDF)

Takie panele są lekkie, trwałe, proste w montażu i świetnie imitują inne materiały, np. drewno, cegłę lub beton. Co odróżnia je od paneli PCV? Niestety panele MDF są mniej odporne na wodę – nie są więc zalecane w łazienkach.

Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do kuchni. Takie wykończenie kuchennych ścian jest stosowane coraz częściej. Ponadto panele MDF są łatwe w czyszczeniu i tanie.

Panele metalowe

Panele metalowe są niezwykle efektowne i świetnie sprawdzają się w kuchniach industrialnych oraz loftowych. Są odporne na wodę i wysokie temperatury. Ponadto mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Wadą takiego rozwiązania jest to, że metal jest podatny na zarysowania, a ponadto może wchodzić w reakcje z niektórymi środkami czyszczącymi.

Panele na ścianę do kuchni – pomysły na aranżacje

Panele ścienne mogą w kuchni wykończyć ścianę nad blatem lub małą, pustą przestrzeń, np. szyb wentylacyjny. Raczej nie polecamy kłaść paneli na każdej ścianie od podłogi, aż do samego sufitu. Wówczas całe wnętrze optycznie się zmniejszy i będzie zbyt przytłaczające. 

Nie wiesz, jak w swojej kuchni zaaranżować omawiane powyżej rodzaje paneli ściennych? Zerknij poniżej i sprawdź naszą dawkę inspiracji. 

Panele ścienne imitujące drewno – pomysły

Takie panele są wybierane coraz częściej. I nie ma w tym nic dziwnego – imitacja drewna doda wnętrzu przytulności. Co powiesz na następującą aranżację – górne szafki kuchenne w czekoladowego drewna i panele nad blatem, które imitują drewno w takim samym kolorze. Taki zabieg aranżacyjny sprawi, że twoje wnętrze wyda się wyższe, a całość będzie bardziej spójna.

W tym przypadku zalecamy wybór dolnych szafek w kolorze kontrastującym, np. bieli, aby nie przytłoczyć całego pomieszczenia. Panele ścienne drewnopodobne mogą również korespondować z innymi drewnianymi elementami, np. stołem. Takie aranżacje są popularne w kuchniach skandynawskich, kiedy białe szafki i drewniane elementy wspaniale ze sobą współgrają. 

Panele ścienne szklane – aranżacje 

Lubisz kontrasty? Do minimalistycznej kuchni dobierz panele ścienne w kontrastującym kolorze, np. z pomarańczowego szkła. W takich kuchniach świetnie będą też prezentować się szklane panele ścienne z nadrukiem, np. fotografii miasta. Warto wspomnieć, że szklane panele najlepiej wyglądają nad kuchennym blatem. Czy wiesz, że szklany, przezroczysty panel może świetnie chronić cegłę położoną nad blatem kuchennym? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. 

Panele z konglomeratu 

Położone nad kuchennym blatem mogą stanowić jego świetne przedłużenie. Aranżacja, w której blat kuchenny i ściana nad nim są wykończone tym samym materiałem, np. marmurem, sprawdza się świetnie do wnętrz minimalistycznych, eleganckich i glamour. Ostatnio w modzie jest także lastryko. Do kuchni z białymi ścianami i kolorowymi szafkami kuchennymi, np. w odcieniu brudnego różu lub ciemnej zieleni, polecamy wykończenie przestrzeni nad blatem białym konglomeratem z kolorowymi kawałkami tworzącymi efekt lastryko.

Podsumowując – wybierając panele ścienne do kuchni, rozważcie zakup tych wykonanych z PCV, MDF, konglomeratu, metalu lub szkła. Z takiego wyboru będziecie zadowoleni najbardziej, ponieważ każde z tych rozwiązań jest trwałe i świetnie sprawdza się w dość trudnych kuchennych warunkach. 

A wy, co sądzicie o panelach ściennych do kuchni zamiast płytek? Jak podoba wam się takie rozwiązanie?

Autorka: Klaudia Borycka