Data publikacji:

Najmodniejsze perfumy z lat 90.

Lata 90. to czas dynamicznego rozwoju, energii, powiewu nowoczesności. W Polsce, ze względu na przemiany ustrojowe, ich atmosferę można było odczuć jeszcze intensywniej. Ostatnia dekada XX wieku ma mnóstwo kultowych symboli w najróżniejszych dziedzinach. Dotyczy to również perfum z lat 90. Czy wiesz, że niektóre legendarne zapachy z tamtego okresu wciąż są dostępne?
perfumy z lat 90

Perfumy lat 90. Jak dawniej pachniały kobiety?

Osoby pamiętające przemysłowy boom lat 90. doskonale wiedzą, jak mocno odcisnął on swoje piętno na modzie. Dotyczyło to nie tylko ubrań, fryzur i makijażu, ale także perfum. To właśnie wtedy zaczęto traktować je jako pełnoprawny dodatek do stylizacji, podkreślający atuty właściciela. Lata 90. to także czas powstania najpiękniejszych perfum w historii. Wiele z nich pokochano na tyle mocno, że po ponad 30 latach wciąż bez problemu można cieszyć się ich zapachami.

Najlepsze kultowe perfumy z lat 90.

Lata 90. to intensywny rozwój przemysłu kosmetycznego, owocujący pojawieniem się nowych, intrygujących perfum. Niemal wszystkie modne zapachy z lat 90. były mocne, charakterystyczne i odważne. Które z nich najmocniej zapisały się w historii? Sprawdź najładniejsze perfumy damskie z tamtego okresu.

Chanel No. 5

Ranking modnych perfum lat 90. nie mógłby rozpocząć się właśnie od tego zapachu. Choć Chanel No. 5 powstały już w 1917 roku, w latach 90. zyskały całkiem nowy charakter. Odtąd zaczęto kojarzyć je z bogatymi kobietami sukcesu i wyzwolonymi businesswomen. Ze względu na cenę, wówczas na flakonik słynnego zapachu mogły pozwolić sobie wyłącznie kobiety z elity. Po Chanel No. 5 sięgały najsłynniejsze piosenkarki, aktorki i projektantki.

Yves Saint Laurent, Black Opium

Nie każdy wie, że zapach, który w ostatnich latach stał się niesamowicie popularny, znany był już w latach 90. Black Opium to mocna wieczorowa woń wprost stworzona dla kobiety tajemniczej i zdecydowanej. Kompozycja, w której wyraźnie wyczuwa się pieprz, kawę, jaśmin i wanilię, doskonale pasowała do pań, które w latach 90. często bywały w wytwornych restauracjach i nowoczesnych klubach nocnych.

Dior, Poison

Odwagę, by sięgnąć po tę truciznę, miały tylko najsilniejsze kobiety. Dior Poison to rozpoznawalny na całym świecie flakonik w kształcie jabłka, dający jednoznaczne skojarzenie z baśnią o Królewnie Śnieżce czy też z zakazanym owocem. Perfumy łączą w sobie korzenne przyprawy, zioła oraz słodkość miodu.

Calvin Klein, Obssession

Te perfumy lat 90. znane są przede wszystkim dzięki przełomowej jak na tamte czasy reklamie, obfitującej w podteksty erotyczne. Flakonik Obsession powstał w wariancie męskim i kobiecym; obydwie łączą lekko orientalne, zmysłowe nuty.

Coty, Exclamation

Charakterystyczny flakonik w kształcie wykrzyknika w latach 90. zdobił niejedną toaletkę. Exclamation to świeży, cytrusowy zapach, osłodzony nutami kwiatowymi. Wprost idealny dla energicznych kobiet niebojących się rozwoju i zmian. Był uwielbiany zwłaszcza przez młode kobiety.

Polskie perfumy lat 90.

O ile świat Zachodu w latach 90. rozkwitał bardzo dynamicznie, o tyle w Polsce, która właśnie zakończyła okres PRL-u, zmiany zachodziły znacznie wolniej. Na drogie, zagraniczne perfumy stać było tylko nieliczne kobiety. Nic dziwnego, że u schyłku wieku wiele pań wciąż sięgało po krajowe, łatwo dostępne znane zapachy. Wśród nich prym wiodły perfumy Pani Walewska i Być może. Co ciekawe, je również wciąż można nabyć w większości drogerii internetowych.
Autorka: Joanna Stanuch