Data publikacji:

Pierwsze buty do chodzenia dla dziecka

Wybór pierwszych butów dla malucha to wbrew pozorom bardzo trudne wyzwanie. Źle dobrane obuwie może przyczynić się do niewłaściwego rozwoju stóp, których prawidłowa anatomia to nie tylko komfort poruszania się, ale także prosta sylwetka, zdrowy kręgosłup oraz stawy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych butów do chodzenia? Podpowiadamy. 

pierwsze buty do chodzenia

Kiedy kupić pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?

Najważniejszą zasadą, o której świeżo upieczeni rodzice często zapominają, to brak pośpiechu. Zbyt wczesne zakładanie bucików przyniesie zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Podczas zdobywania nowych doświadczeń dotyczących poruszania się oraz samodzielnej, pionowej postawy ciała wystarczą gołe stopy lub odpowiednio dobrane skarpety antypoślizgowe.

Odbieranie bodźców ze środowiska, różnych faktur podłoża oraz ich temperatury za pomocą stóp wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i jest zalecane przez wielu specjalistów. Warto zwrócić uwagę, że popularne buty „niechodki” ingerują negatywnie w ten proces i są niewskazane podczas nauki chodzenia.

Dobry czas na pierwsze buciki do chodzenia to moment, w którym maluch samodzielnie eksploruje otaczający go świat podczas spacerów – buty spełniają wtedy także funkcję ochronną, na przykład przed rozcięciem skóry. Nie ma konkretnego miesiąca życia, który wyznaczałby idealny termin na zakup pierwszych butów do chodzenia – dobry czas jest wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe, ponieważ każde rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Czasem więc buty dla rocznego dziecka będą dobrym pomysłem, a czasem będzie na to za wcześnie.

Jakie pierwsze buty do chodzenia wybrać?

Istnieje mnóstwo poradników dotyczących wyboru pierwszych bucików do chodzenia dla dziecka, często kierują się one tym, co obecnie modne, niekoniecznie praktyczne i zdrowe. Warto przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój stóp malucha.

Niestety, wokół pierwszych bucików do chodzenia narosło również wiele mitów, które wprowadzają rodziców w błąd – poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, które z pewnością pomogą podjąć decyzję, jakie obuwie będzie najbardziej odpowiednie dla malucha, który zaczął samodzielnie chodzić.

Odpowiednio dobrany rozmiar

Przede wszystkim należy pamiętać, że odpowiedni rozmiar buta to nie tylko długość wkładki. W przypadku pierwszych bucików do chodzenia niezmiernie ważne jest, aby obuwie pasowało idealnie zarówno pod względem długości, ale również szerokości i wysokości cholewki.

Aby dokładnie dobrać buciki, warto założyć je bezpośrednio dziecku, zmierzenie stopy patyczkiem w domu zwykle nie wystarcza. Zaleca się także, aby wybrać buty o pół do rozmiaru większe, ponieważ stopy dziecka w tym okresie życia rosną bardzo szybko i mogą zmienić swoją długość nawet po dwóch miesiącach, przez co maluch zwykle odruchowo podwija paluszki.

Podeszwa 

Solidna podeszwa powinna spełniać kilka kryteriów. Zaleca się, aby była giętka oraz elastyczna, szczególnie w miejscu kości śródstopia, które intensywnie pracują podczas wykonywania kroków. Podeszwa powinna także być węższa w okolicy pięty, aby stabilizować stopę, oraz szersza z przodu, by nie uciskać paluszków i nie doprowadzić do deformacji.

Wkładka 

Wkładka ortopedyczna nie jest konieczna, a przez niektórych specjalistów wręcz niezalecana, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby. Jednak jeśli rodzic bądź lekarz zdecyduje, że ma się znajdować w bucie, powinna być profilowana tak, by chronić zarówno palce (lekko je unosząc), jak i piętę przed ślizganiem się stopy. Powinna również być wykonana z materiału, który nie przyczynia się do zwiększonej potliwości.

Cholewka

Ważne jest, aby cholewka była dostosowana do aktualnej pory roku, w miarę możliwości lekka oraz wykonana z przewiewnych materiałów lub takich, które zabezpieczają stopę przed nadmierną potliwością.

Należy pamiętać, że stopy dzieci, które dopiero uczą się chodzić, wciąż uczą się odpowiedniej termoregulacji – wszelkie sztuczne materiały, które przyczyniają się do nadpotliwości nie są wskazane. Cholewki mogą być wyposażone w zapiętki, które dodatkowo stabilizują stopę, jednak nie powinny być one zbyt sztywne, ponieważ mogą powodować bolesne otarcia.

Zapięcie

Zaleca się, aby pierwsze buty do chodzenia dla dziecka były wyposażone w zapięcie. Mogą to być sznurowadła, gumki, dobrej jakości rzepy (które są bardzo praktyczne) lub metalowe spinki. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapięcie w żaden sposób nie blokowało swobodnego dopływu krwi do stopy, nie powodowało uszkodzeń skóry oraz pozwalało na swobodny ruch stopy.

Używane buty 

Przez wzgląd na szybko rosnącą stopę malucha, kupno nowych butów do chodzenia może wydawać się mało ekonomiczne, zwłaszcza jeśli rodzic posiada takie buciki na przykład po starszym rodzeństwie. Warto jednak zwrócić uwagę, że każde dziecko jest inne, w tym również stopy często się od siebie różnią.

Używane obuwie służące jako pierwsze buty do chodzenia dla malucha może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju na przykład śródstopia. Dlatego nie zaleca się korzystania z bucików używanych, nawet po rodzeństwie o podobnej budowie ciała.

Kupując pierwsze buciki dla pociechy, warto kierować się rozsądkiem. Należy odłożyć trendy modowe na nieco dalszy tor i skupić się przede wszystkim na funkcjonalności i bezpieczeństwie. Warto podkreślić, że nie zawsze droższy znaczy lepszy. Kierując się powyższymi zasadami, z pewnością uda się dobrać odpowiedni model pierwszych butów do chodzenia dla pociechy.

Autor: Bartłomiej Mazurek