Data publikacji:

Pierwsze pranie w nowej pralce. O czym musisz wiedzieć?

Zakup nowej pralki wiąże się zawsze z ekscytacją, zwłaszcza kiedy poprzednia nagle odmówiła posłuszeństwa lub służyła już wiele lat. Na pewno marzysz o tym, żeby wypróbować możliwości nowego sprzętu, jednak jeżeli zależy ci na tym, żeby działał bez zarzutu jak najdłużej, nie spiesz się i wykonaj po kolei wszystkie niezbędne czynności. Zanim chwycisz za kosz z brudnymi ubraniami, żeby zrobić pierwsze pranie w nowej pralce, musisz ją podłączyć i odbezpieczyć. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi i tabelą programów. Jakie jeszcze czynności są konieczne przed pierwszym użyciem?

Zanim włączysz pierwsze pranie w nowej pralce

Odpowiedź na pytanie, jaką pralkę kupić, masz już za sobą. Pora na jej podłączenie i uruchomienie. Kiedy w domu pojawia się nowe urządzenie, zanim będzie gotowe do użytku, konieczne jest wykonanie szeregu czynności. Pierwsze pranie w nowej pralce może nastąpić wyłącznie wtedy, kiedy sprzęt jest stabilnie ustawiony i starannie podłączony. Od razu po dostawie musisz dokładnie sprawdzić stan zewnętrzny sprzętu. Nawet jeśli wyjedzie on z fabryki po przejściu wielostopniowej kontroli jakości, uszkodzenia mogą pojawić się podczas magazynowania i transportu.
Obejrzyj kartony, a następnie rozpakuj pralkę i przypatrz się uważnie obudowie. Alarmujące będą oczywiście wszelkie pęknięcia, ale nawet nieestetyczne rysy powinny być sygnałem, żeby skontaktować się ze sklepem. Możesz w takim przypadku liczyć na drobne odszkodowanie.
Po rozpakowaniu nowej pralki skontroluj skład przesyłki, a jeśli wszystko jest na swoim miejscu, możesz ją ustawić w docelowym miejscu, wypoziomować i podłączyć do gniazdka elektrycznego z uziemieniem. Konieczne jest także podłączenie do źródła wody oraz przyłączenie węża, który będzie ją odpompowywał.

Nowa pralka – pierwsze pranie bez załadunku

Tak jak przeczytasz to w instrukcji, pierwsze pranie w nowej pralce powinno odbyć się z pustym bębnem. To bardzo ważne, głównie ze względów higienicznych, ale nie tylko. Wewnątrz znajdują się bardzo często resztki wody, która znalazła się tam po testach, i z całą pewnością nie jest ona pierwszej świeżości. Może tam być również smar i inne substancje, których używa się w procesie produkcji.
Innym powodem, dla którego w nowej pralce pierwsze pranie powinno się wykonać bez załadunku, jest konieczność sprawdzenia jej stanu technicznego i upewnienie się, że wszystko działa bez zarzutu. Dokładnie obserwuj urządzenie podczas pracy – dzięki temu szybko zauważysz wszelkie nieprawidłowości, na przykład przecieki, dziwne dźwięki czy inne niepokojące sygnały.
Sprawdź, co zrobić, gdy pojawi się brzydki zapach z pralki

Pierwsze pranie w nowej pralce – jaki wybrać program?

Jaki ustawić  program w pralce przy pierwszym praniu? Sprawdź w instrukcji obsługi jak dokładnie producent opisuje pierwsze pranie w nowej pralce z pustym bębnem. Najczęściej zalecana jest wysoka temperatura 80-90 stopni, a także stosunkowo długi cykl, który pozwoli na wypłukanie wszelkich nieczystości. Możesz użyć do tego celu normalnie stosowanego w domu detergentu, na przykład ulubionego proszku lub płynu do prania.

Pierwsze pranie ubrań w nowej pralce

Kiedy masz już całkowitą pewność, że wszystko działa poprawnie, pralka jest gotowa na pierwsze pranie z załadunkiem. Nie odkładaj w kąt instrukcji, nowy sprzęt warto dobrze poznać, żeby korzystać z niego w najwydajniejszy sposób. Sprawdź, jakie ustawienia sprawdzą się najlepiej w przypadku ubrań delikatnych, który program będzie najlepszy na co dzień i który zużywa najmniej wody i prądu, co przełoży się na niższe rachunki.
Czy ma znaczenie, jaki program wybierzesz podczas pierwszego prania ubrań w nowej pralce? Jeśli właściwie przygotowałeś sprzęt do użytku i pozwoliłeś na wypłukanie pozostałości po procesie produkcji, możesz już w pełni korzystać z wszystkich jego funkcji i nie ma znaczenia, jaki program wybierzesz do prania ubrań.
Zdjęcie: choreograph / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym