Data publikacji:

Pierwsze użycie piekarnika. O czym pamiętać?

Czy nowy piekarnik od razu nadaje się do użycia? Nie! A więc, czy przepalanie piekarnika to strategia na wyczyszczenie go z brudów poprodukcyjnych? Masz nowy piekarnik? Omawiamy, jak powinno wyglądać pierwsze użycie piekarnika. O czym pamiętać? 
pierwsze użycie piekarnika

Czy nowy piekarnik od razu nadaje się do użycia? Nie!

Właściwie każdy nowy sprzęt AGD trzeba odpowiednio przygotować. Pierwsze uruchomienie zmywarki czy uruchomienie nowej lodówki wymaga odpowiednich kroków. Nie inaczej jest w wypadku piekarnika. Co więc zrobić, zanim po raz pierwszy upieczesz w nim schab, muffiny albo pizzę? Należy wykonać kilka kroków, które przygotowują nowozakupiony sprzęt na lata dobrej pracy. Piszemy o nich poniżej.

Pierwsze użycie piekarnika. O czym pamiętać? 

Tylko kilka kroków dzieli cię przed uruchomieniem piekarnika w celu upieczenia smaczności. Oto one:
  • Demontaż elementów transportowych. 
  • Konfiguracja piekarnika.
  • Nowy piekarnik pierwsze użycie - „wypalanie”.
  • Krok 1: Demontaż elementów transportowych - zrób to przed pierwszym użyciem piekarnika!

    Usuń elementy ze styropianu oraz folię, które chronią sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź, czy blachy, ruszty i inne akcesoria są wolne od blokad transportowych. Odklej wszelkie tacy montowane we wnętrzu piekarnika na czas transportu. Zerwij folię ochronną, jeśli ta znajduje się na wewnętrznej szybce.
    Po tych czynnościach przystąp do podłączenia piekarnika i zamontowania go w zabudowie (jeśli wybrałeś piekarnik do zabudowy). Jeśli urządzenie posiada kabel bez wtyczki, do pomocy w podłączeniu zaproś kwalifikowanego elektryka.

    Krok 2: Konfiguracja piekarnika

    Po podłączeniu do prądu następuje pierwsza konfiguracja. Dokonaj wyboru języka. Ustaw format czasu i aktualną godzinę. Zapoznaj się z menu oraz funkcjami urządzenia oraz z dokumentacją od producenta. 

    Krok 3: Nowy piekarnik pierwsze użycie - „wypalanie”

    Dlaczego to ważne? Ponieważ każdy piekarnik ma kontakt z żywnością. A w procesie produkcyjnym używane są szkodliwe dla człowieka substancje (emalie, silikony) i ich pozostałości mogą gnieździć się w szczelinach piekarnika, więc „wypalanie”, a inaczej „przepalanie” porządnie się z nimi „rozprawi”. 
    Jak przeprowadzić „wypalanie” piekarnika?
    Zanim nastąpi pierwsze użycie piekarnika elektrycznego, potrzebne jest „przepalanie” piekarnika. Jak je wykonać? Jak „przepalić” piekarnik krok po kroku:
  • Wyjmij wszystkie blachy i ruszty z piekarnika.
  • Ustaw maksymalną temperaturę urządzenia i włącz grzanie górne oraz dolne. Oraz - co konieczne - zapewnij dobrą wentylację w mieszkaniu przez otwarcie kilku okien. 
  • Ustaw czas grzania bez otwierania drzwiczek przez 30-60 minut. 
  • Włącz funkcję grilla na około 10 minut.
  • Włącz funkcję termoobiegu na około 10 minut.
  • Włącz funkcję czyszczenia parowego na około 10 minut.
  • Dokładnie przewietrz piekarnik oraz pomieszczenia domowe.
  • Czym jest przepalanie piekarnika po czyszczeniu? 
    W standardowym toku użytkowania piekarnik brudzi się, zatłuszcza. Zawsze myj go po wystygnięciu, specjalnie przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi lub sodą i octem. Jeśli uporczywe zabrudzenia nie dały się sczyścić w ten sposób, polecamy sposób. Na przepalanie piekarnika po czyszczeniu.
    Jak to zrobić? Pozostałości po każdym czyszczeniu piekarnika oraz wszelkie zabrudzenia, których nie udało ci się usunąć, jest najłatwiej wypalić, rozgrzewając urządzenie do 250 stopni Celsiusa (albo wyższej temperatury, jeśli takową oferuje twój sprzęt) i pozwolić mu pracować (góra-dół) przez godzinę. W tym czasie musisz się liczyć z możliwością pojawienia się brzydkich zapachów z urządzenia, a czasem nawet dymu. Z tego właśnie powodu lepiej pozostać w domu na czas czyszczenia piekarnika, by zapobiec ewentualnym przykrym i niezamierzonym konsekwencjom.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.