Data publikacji:

Piotr Zychowicz – książki. Po jakie książki Piotra Zychowicza warto sięgnąć?

Piotr Zychowicz to ceniony dziennikarz i publicysta historyczny. Znany jest z poruszania niewygodnych tematów historycznych oraz przywoływania faktów, które budzą kontrowersje. Właśnie z tego powodu zarówno jego książki, jak i kanał na platformie YouTube zyskały ogromną popularność. Po które książki Piotra Zychowicza warto sięgnąć? Stworzyliśmy zestawienie publikacji autora, które uzyskały najwyższe oceny od czytelników. Oto nasza lista książek Piotra Zychowicza, po które warto sięgnąć. 
piotr zychowicz książki

Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą

Nasz ranking książek Piotra Zychowicza rozpoczynamy od książki o Władysławie Studnickim. Nazwisko to jest mało rozpoznawalne wśród Polaków. Okazuje się jednak, że Władysław Studnicki odgrywał ważną rolę w politycznym świecie w okresie II wojny światowej. Nazywany jest politycznym prorokiem, który przewidział klęskę Polski w wojnie z Niemcami, a także sowieckie uderzenie i zdradę aliantów. Był też osobą, która nalegała na sojusz Polski z III Rzeszą.
Krytykował również AK, a powstanie warszawskie uważał za skandaliczny błąd. Komuniści mieli go za wroga ludu, faszystę, którego należało skazać na zapomnienie. Piotr Zychowicz w swojej książce o „czołowym Germanofilu” opowiada historię Studnickiego i przywraca mu należyte miejsce w pamięci Polaków. 
Według wielu czytelników książka „Germanofil. Władysław Studnicki…” jest jedną z najlepszych pozycji Piotra Zychowicza. Czuć w niej pasję, z jaką autor poznawał i opisywał kolejne fakty z okresu II wojny światowej. Publicysta zręcznie przywołuje argumenty potwierdzające stawiane tezy, referuje przewidywania samego Studnickiego i powołuje się na autentyczne źródła historyczne, do których czytelnik zyskuje dostęp dzięki tejże książce. Pozycja z pewnością wzbudzi wiele emocji, jednak pasjonaci polityki z okresu II wojny światowej powinni niezwłocznie po nią sięgnąć. 

Obłęd ‘44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie

Kolejna pozycja autorstwa Piotra Zychowicza opowiada o powstaniu warszawskim i jego konsekwencjach zarówno dla stolicy, jak i całego kraju. Uwaga skupiona jest na działaniach państwa podziemnego, jego założeniach i podjętych decyzjach.
Autor przywołuje argumenty potwierdzające tezę o bezpodstawnym wywołaniu bohaterskiego zrywu, jakim było powstanie warszawskie. Wiele faktów przedstawionych przez Zychowicza może okazać się wstrząsających dla czytelników. Autor sięga do źródeł historycznych, wskazując jednoznacznie na fakt, iż powstanie warszawskie ostatecznie spowodowało więcej złego niż dobrego. 
Książka chwalona jest za bezstronne ukazywanie faktów historycznych, które często pomijane są w publicznym dyskursie. Autor przywołuje kontrowersyjne tezy i popiera je mocnymi argumentami. „Obłęd ‘44…” z pewnością znajdzie zwolenników wśród osób, które twierdzą, że powstanie warszawskie było zupełnie zbędne. Z treścią książki powinny też zapoznać się osoby w pełni popierające działanie polskiego państwa podziemnego. Ta publikacja rzuca zupełnie inne światło na bohaterskie czyny Polaków w 1944 roku. 

Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie

Kolejną wysoko ocenianą książką Piotra Zychowicza jest „Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie”. Stanowi ona część cyklu „Opowieści niepoprawne politycznie”, w którym były też poruszane tematy Niemców, Sowietów oraz Żydów.
Pozycja ta skupia się na potwierdzeniu tezy, iż trudno patrzeć na wydarzenia II wojny światowej jako walki dobra ze złem. Zarówno państwa Osi, jak i tytułowi alianci popełniali zbrodnie, o których rzadko rozmawia się publicznie. W książce znajdziemy informacje o bombardowaniu Hamburga, Drezna czy innych miast, a także o rasistowskich mordach ludności cywilnej w Japonii. Nie brakuje też faktów na temat traktowania jeńców wojennych, które mrożą krew w żyłach. 
Czytelnicy doceniają pozycję Piotra Zychowicza nie tylko ze względu na fakty, o których opowiada autor, lecz także z uwagi na lekki styl pisania. Sprawia on, że książka, pomimo swej objętości (528 stron), jest dość przyjemna w odbiorze. Autor serwuje mnóstwo ciekawych faktów z historii Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Warto sięgnąć po tę pozycję, by uzupełnić swoją wiedzę z czasów II wojny światowej. 

Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki

To książka, w której Piotr Zychowicz wykazuje, że polityka Polski wobec III Rzeszy i Związku Sowieckiego była błędna, a pewne kompromisy mogłyby zupełnie zmienić bieg historii. Autor twierdzi, że przystąpienie do wojny z Niemcami było fatalnym błędem. Według niego Polska odniosłaby sukces, ustępując III Rzeszy w kwestii włączenia do niej Gdańska. Sojusz z III Rzeszą mógłby okazać się sukcesem, który doprowadziłby do zniszczenia Związku Sowieckiego ze wsparciem Hitlera. Autor rozważa, jak mogłaby wyglądać historia naszego kraju, gdyby w 1939 roku podpisano tytułowy pakt Ribbentrop-Beck.
Książka „Pakt Ribbetrop-Beck…” polecana jest przede wszystkim osobom, które interesują się tzw. historią alternatywną, a ich szczególne zaciekawienie budzą wszelkie możliwe scenariusze politycznych rozgrywek w czasach II wojny światowej. Z pewnością warto sięgnąć po tę pozycję, by poznać mało znane fakty dotyczące stosunków międzynarodowych Polski w pierwszej połowie XX wieku. 

Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium

Ostatnia w naszym rankingu książka Piotra Zychowicza to propozycja dla miłośników czasów przed II wojną światową. Opowiada bowiem historię wojny bolszewickiej, w której Polska odgrywała istotną rolę. Autor przedstawia fakty dotyczące rozmów Piłsudskiego z Leninem, a także mówi o alternatywnej wersji historii.
Zychowicz skupia się na przedstawieniu czytelnikowi informacji o tym, co stałoby się, gdyby Piłsudski podjął rozmowy z tzw. Rosją białą, czyli Antonem Denikinem i Piotrem Wranglem, a nie z Leninem. Autor wskazuje, że Polacy poprzez podpisanie Traktatu Ryskiego przyczynili się do tzw. czerwonego Holokaustu na polskich ziemiach.
Dodatkowo wskazuje Polaków jako tych, którzy de facto ocalili komunizm i zaprzepaścili szansę na odbudowę potęgi Rzeczpospolitej. Skutki fatalnych decyzji odczuliśmy nie tylko w latach dwudziestych, lecz także podczas II wojny światowej. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.