Piszczące hamulce w rowerze to zmora niejednego rowerzysty. Taka przypadłość wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na siłę hamowania, co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Podpowiadamy, dlaczego hamulce piszczą i jak poradzić sobie z tym problemem.
Nieprzyjemny dźwięk dochodzący z rowerowych hamulców daje sygnał, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Dlaczego hamulce piszczą? Tak naprawdę przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jeżeli słyszysz charakterystyczny metaliczny dźwięk, wówczas można się spodziewać, że mamy do czynienia ze zużytymi klockami. Szczególnie często zdarza się to w przypadku hamulców tarczowych, w których metal ociera o metal.
Drugim bardzo popularnym problemem związanym z piszczącymi hamulcami w rowerze są zanieczyszczenia. Wystarczy kropelka oleju na tarczy bądź obręczy i niemal natychmiast odczujemy spadek siły hamowania, a także charakterystyczny dźwięk. Zdarza się również, że użytkownik po nasmarowaniu łańcucha przypadkiem dotknie powierzchni hamowania. Niestety to prowadzi do wcześniej wymienionych objawów.
Zdecydowanie tak! W pierwszej kolejności sprawdź stan klocków hamulcowych. Jeżeli nie widzisz praktycznie w ogóle okładziny lub jest jej bardzo mało, to najlepiej zakupić nowy komplet klocków. W przypadku wielu modeli rowerów koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Po wymianie wszystko powinno wrócić do normy, choć pamiętaj, że nowe klocki muszą się dotrzeć i dopiero po pewnym czasie będą dysponować odpowiednią siłą hamowania.
W przypadku najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty do czyszczenia obręczy i tarcz hamulcowych. Istnieje również domowy sposób na wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni. Do tego warto wykorzystać benzynę ekstrakcyjną, choć należy bezwzględnie pamiętać, że ciecz nie może mieć kontaktu z klockami hamulcowymi.
Niekiedy nieprzyjemne odgłosy pochodzące ze strony hamulców dotyczą niewłaściwej regulacji klocków. Sprawdź, czy aby na pewno tarcza lub obręcz nie ociera o jeden z klocków. Odpowiednie ustawienie zacisku hamulcowego nie powinno stanowić większego problemu.
W przypadku hamulców tarczowych należy odkręcić delikatnie śruby Torx, następnie zaciskając klamkę hamulcową i ponownie dokręcając śruby. W przypadku hamulców typu V-Brake należy dopasować klocki do obręczy, a także wyregulować odległość klocka od obręczy za pomocą linki hamulcowej.
Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z piszczącymi hamulcami w rowerze jest regularne sprawdzanie stanu klocków, a także czyszczenie tarczy lub obręczy. Szczególnie jest to istotne po jeździe w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Woda, błoto czy innego rodzaju zabrudzenia mogą mieć istotny wpływ na spadek siły hamowania, a także wydawanie nieprzyjemnych dźwięków.
Jeżeli z twoimi hamulcami nadal występuje problem, to najlepszym pomysłem będzie wybranie się do profesjonalnego serwisu. Fachowcy sprawdzą hamulce i podejmą decyzję, czy jest konieczna wymiana klocków bądź tarczy hamulcowej. Często użycie profesjonalnych środków rozwiązuje problem. Warto zadbać o hamulce w rowerze, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo.