Data modyfikacji:

Podgrzewane fotele. Jak działają i jak je zamontować?

Podgrzewane fotele to dodatek, który kojarzy się z dobrze wyposażonymi samochodami marek premium. Tę przydatną zimą funkcję można tymczasem mieć niemal w każdym aucie. Wystarczy zakupić maty grzewcze do auta i poświęcić kilka chwil na ich instalację. Podpowiadamy, jak wykonać podgrzewane fotele.

podgrzewane fotele

Czy warto mieć podgrzewane fotele?

Mogłoby się wydawać, że podgrzewanie foteli, tak jak ogrzewanie postojowe to zbędna opcja. Wystarczy jednak raz zasiąść na ciepłym fotelu, by docenić zalety tego rozwiązania. Kontakt z lodowatym fotelem, zwłaszcza skórzanym, szybko odbiera temperaturę ciału i obniża komfort termiczny. Nie pomoże samo ustawienie ogrzewania na maksimum. Powietrze jest kiepskim nośnikiem temperatury i nagrzanie elementów wnętrza zajmuje standardowemu ogrzewaniu sporo czasu.

W przypadku podgrzewanych foteli jest zgoła inaczej. Maty grzewcze nagrzewają się błyskawicznie, a twoje ciało szybko poczuje przyjemny komfort termiczny – nawet pomimo chłodnego powietrza. Oznacza to, że zdążysz się rozgrzać znacznie szybciej.

Jeśli jesteś zmarźluchem, jest to dla ciebie rozwiązanie idealne. Mężczyźni muszą jednak pamiętać o tym, by nie stosować podgrzewania zbyt długo ani nie ustawiać dużej mocy. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na jądra i jakość nasienia.

Zewnętrzne maty grzewcze do auta

Jeśli szukasz najtańszego i najprostszego rozwiązania, zewnętrzne maty grzewcze przypadną ci do gustu. Wystarczy nałożyć je na fotele i podłączyć do gniazdka zapalniczki – gotowe.

Nie należą do najbrzydszych, ale musisz liczyć się z tym, że w luksusowym wnętrzu mogą wyglądać co najmniej dziwnie. Warto jednak pamiętać, że w ich przypadku liczą się głównie względy praktyczne, a estetyka schodzi na drugi plan.

Podgrzewane maty na fotele to doskonały dodatek do aut użytkowych. Niektóre z nich mają dodatkowo wbudowane masażery, które przydadzą się w długiej trasie. Podstawową matę grzewczą do auta kupisz już za ok. 30-40 zł. Zdecydowanie warto spróbować.

Montaż wewnętrznych mat grzewczych do auta

Znacznie bardziej schludny efekt podgrzewanych foteli da zamontowanie mat grzewczych bezpośrednio w fotelach. Rozwiązanie będzie niemal identyczne jak seryjne. Dużą zaletą jest to, że maty grzewcze skonstruowane są w taki sposób, że można je dowolnie docinać, wyginać oraz wycinać w nich otwory. Dzięki temu bez trudu dopasujesz uniwersalną matę do kształtu siedziska i oparcia w twoim samochodzie.

Jak zrobić podgrzewane fotele z użyciem mat? Montaż podgrzewanych mat w aucie zacznij od wyjęcia fotela z samochodu. Ułatwi to dostęp do listwy przytrzymującej tapicerkę (tzw. kedry) oraz haczyków montażowych. Konieczne może okazać się również odkręcenie przycisków i dźwigienek do ustawiania fotela.

Zdjęcie tapicerki i odsłonięcie gąbki foteli wymaga cierpliwości i precyzji, dlatego najlepiej zrobić to z pomocą drugiej osoby. Jeśli obawiasz się uszkodzenia tapicerki, skorzystaj z pomocy tapicera – zajmie mu to dosłownie chwilę.

Maty grzewcze należy zamontować bezpośrednio na gąbce foteli. Od dołu fotela przygotuj zawczasu otwór, którym przeprowadzisz kable do zasilania i włącznika. W niektórych fotelach nie obędzie się bez wiercenia.

Maty grzewcze dotnij w taki sposób, aby równo ułożyły się na środkowej części siedziska. Ich końce powinny wypadać w okolicach przeszyć fotela. Nie będą dzięki temu uwierać. Możesz je założyć na cały fotel, włącznie z oparciem, lub na samo siedzisko.

Aby maty grzewcze nie przesuwały się pod tapicerką, przylep je do gąbki za pomocą szerokiej taśmy klejącej. Uważaj na to, by nie przytrzasnąć matą kabli.

Następny etap w drodze do podgrzewanych foteli to umiejscowienie włącznika. Przycisk powinien być przytwierdzony do sztywnej powierzchni, więc idealnym miejscem jest plastikowa obudowa fotela.

Jeżeli twój fotel takiej nie ma, możesz ulokować włącznik na kokpicie. Po lewej stronie kierownicy w wielu autach znajdziesz wolne zaślepki przycisków. Wiąże się to jednak z koniecznością przeciągania dodatkowych kabli.

Po zamontowaniu fotela w samochodzie podepnij przewody zasilające. Pozostaw pod spodem zapas, który umożliwi swobodne przesuwanie fotela do skrajnych wartości. Aby uniknąć plątaniny kabli, przeciągnij je do okolic stacyjki pod plastikowymi osłonami przy progach.

Maty grzewcze podłącz do instalacji w taki sposób, aby ich włączenie było możliwe tylko po przekręceniu kluczyka. Zapobiegnie to przypadkowemu pozostawieniu włączonego podgrzewania. Jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego elektryka.

Wymiana foteli na podgrzewane: kiedy warto?

Twoje fotele są w kiepskim stanie lub chcesz je wymienić na usportowione? To najlepsza okazja na to, by doposażyć swój samochód w fotele podgrzewane. Wymiana całych foteli jest znacznie prostsza niż montaż akcesoryjnych mat grzewczych.

Niestety, nieco więcej pracy może być przy podłączaniu nowych foteli podgrzewanych. Należy bowiem podłączyć sterownik foteli oraz zamontować przyciski na kokpicie w miejscu zaślepek. Wymaga to częściowego rozmontowania deski rozdzielczej. Na szczęście na forach dotyczących danej marki lub modelu znajdziesz wiele porad, które pomogą ci się z tym uporać.

Podgrzewane fotele idealne na jesień i zimę

Zainstalowanie podgrzewanych foteli nie jest bardzo trudne, choć wymaga dużej cierpliwości. Efekty są jednak tego warte. Nie dość, że zyskasz dodatkowe ogrzewanie, to jeszcze niskim kosztem zwiększysz wartość samochodu. Choć zimy w Polsce nie należą do najcięższych, kupujący wybierają coraz lepiej wyposażone auta.

Możliwość włączenia podgrzewanych foteli docenisz nie tylko zimą. Skórzana tapicerka może być nieprzyjemna w dotyku nawet latem, po chłodnej nocy. Wystarczy włączyć ogrzewanie na kilka minut, by pozbyć się tego efektu. Dodatkową zaletą podgrzewanych foteli jest możliwość szybszego dosuszenia foteli i pozbycia się z tapicerki nadmiaru wilgoci.

Autor: Szymon Sonik