Zamiast cukierkowych odcieni, można sięgnąć po pastelowe kolory, które są równie przyjemne w odbiorze i dają przyjemny efekt aranżacyjny, np. błękitny czy miętowy.
Dobierając kolorystykę do pokoju nastolatki, warto trzymać się zasady balansu kolorystycznego, określanej za pomocą proporcji 60: 30: 10. Reguła ta określa kolorystyczny podział aranżacji. 60 % tej układanki stanowić powinien kolor bazowy.
Najlepiej, aby był dość neutralny i może to być np. biel, beż, subtelna szarość czy wspomniany wcześniej błękit. Kolory te będą dobrym tłem dla pozostałych barw.
Kolejne 30% to kolor uzupełniający. Powinien być intensywniejszy niż barwa bazowa i dodać aranżacji rumieńców. Dla tego koloru zarezerwuj np. jedną ścianę za łóżkiem oraz np. odcień dywanu w pomieszczeniu.
Ostatnie 10% to najintensywniejsza barwa, którą wprowadzisz do aranżacji za pomocą dodatków.
A może łóżko na antresoli będzie dobrym rozwiązaniem w pokoju nastolatki? Przeczytaj i sprawdź!
Innym dobrym pomysłem może być składane łóżko. Jest ono, co prawda, nieco mniej wygodne, ale może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli urządzasz mały pokój dla nastolatki.
Ponadto w aranżacji pokojów młodzieżowych dobrze sprawdzają się też wnętrzarskie klasyki, czyli tradycyjne drewniane łóżka.
Dobrym rozwiązaniem jest model biurka z regulowaną wysokością blatu i jeśli to możliwe, kątem nachylenia. Modele tego typu pozwalają na naukę w zdrowej pozycji i utrwalanie prawidłowej postawy ciała.
Bardzo modne są biurka w stylu skandynawskim, np. osadzone na koziołkach. W wielu wypadkach biurka tego typu mają możliwość regulacji wysokości, na której położony jest blat.
Innym ciekawym pomysłem są niesztampowe siedziska, czyli krzesła brazylijskie czy domowe hamaki lub wiszące kosze. Nie dość, że są szalenie wygodne, to jeszcze wyglądają efektownie, więc dodatkowo urozmaicą stylizację wnętrza.
Dobrym pomysłem będą otwarte półki z dekoracyjnymi pojemnikami. Można na nich częściowo wyeksponować dekoracje, które ozdobią wnętrze, a w pojemnikach ukryć drobne przedmioty, co pozwoli łatwo utrzymać porządek.
Ciekawym rozwiązaniem są modne regały przypominające drabiny. Meble tego typu mają nietypową formę i sama ich konstrukcja może urozmaicić stylizację wnętrza.
W roli oświetlenia bocznego świetnie sprawdzą się lampki stołowe. Powinny znaleźć się przynajmniej w dwóch punktach, czyli na biurku i stoliku nocnym.
Światło boczne jest przyjemniejsze w odbiorze niż mocne oświetlenie padające bezpośrednio z góry. O oświetleniu dekoracyjnym przeczytasz w kolejnym paragrafie.
Światełka dają klimatyczny efekt i przede wszystkim wywołują pozytywne skojarzenia – przypominają świąteczne dekoracje, dlatego dzięki nim w pokoju zapanuje miła atmosfera.
Dodatki tego typu świetnie sprawdzają się w roli akcentów kolorystycznych – za ich pomocą możesz wpleść do stylizacji pokoju nastoletniej dziewczyny nieco więcej barw.