Data publikacji:

Najlepsze stare polskie bajki dla dzieci

Te bajki oglądał w dzieciństwie każdy nas. Kto nie pamięta przygód Bolka i Lolka, profesora Baltazara Gąbki czy zabawnego Koziołka Matołka? Wiele z tych postaci ma już ponad 50 lat! Stare bajki dla dzieci mają swój niepowtarzalny klimat i przywołują wiele miłych wspomnień. Są ponadczasowe, a dzieci nadal chętnie oglądają przygody bohaterów polskich bajek. Stare polskie bajki dla dzieci to źródło humoru, zabawy, ale też dobrych przykładów - dlatego nadal warto oglądać je ze swoimi dziećmi. Oto lista najlepszych polskich bajek dla dzieci.
stare polskie bajki

Miś Uszatek - klasyka gatunku

Pierwszy raz jego postać pojawiła się w opowiadaniach Czesława Janczarskiego, które były publikowane w czasopiśmie dla dzieci „Miś”. Swoje imię Miś Uszatek dostał w wyniku konkursu dla dzieci. Pierwsza książka o przygodach Misia została wydana w 1960 roku, a już w 1962 roku powstał pierwszy krótkometrażowy film animowany. Serial lalkowy „Przygody Misia Uszatka” stał się hitem nie tylko w Polsce.

Miś najbardziej kojarzy się z przyklapniętym uszkiem i swoją piżamą, a piosenkę z bajki nadal potrafiłby zaśpiewać każdy dorosły. Miś chodził do przedszkola i razem ze swoimi przyjaciółmi przeżywał wiele przygód. Był ciekawy świata i przyjacielski. Chętnie uczył się nowych rzeczy, uczciwie rozwiązywał wszystkie problemy i oferował pomoc wszystkim, którzy jej potrzebowali. Miś Uszatek doczekał się nawet swojego małego pomnika w Łodzi na ul Piotrkowskiej.

Bolek i Lolek – przygody braci

 Bolek i Lolek to kultowa stara polska bajka przedstawiająca perypetie dwóch braci. Autor bajki, Władysław Nehrebecki, inspirował się swoimi synami i ich zabawami. Bolek i Lolek bawili się na podwórku, wcielając się w postacie z popularnych w tamtym czasie książek i filmów, a podczas zabawy zacierała się różnica między światem rzeczywistym a fikcją.

Wybierając punkt na globusie, potrafili przenieść się w dowolne miejsce i czas. Szalone pomysły Bolka powodowały tylko kłopoty, w które zawsze wciągał swojego młodszego brata. W późniejszych odcinkach, na życzenie żeńskiej części widzów, pojawiła się również Tola, rudowłosa dziewczynka, która towarzyszyła zabawom chłopców.

Reksio - urocza bajka dla najmłodszych

Reksio mieszkał w budzie na wsi, ale nigdy nie narzekał na nudę. W pierwszym odcinku bajki, „Reksio Poliglota”, piesek czuł się samotnie na podwórku, dlatego nauczył się języka innych zwierząt, aby móc się z nimi bawić i rozmawiać. I od tego zaczęły się jego wszystkie przygody! Postać Reksia wymyślił Lechosław Marszałek, a inspiracją była dla niego Trola, suczka foksteriera szorstkowłosego.

Pomysłowy Dobromir - dla ciekawych świata dzieci

Dla Dobromira i jego dziadka nie było rzeczy niemożliwych! Chłopiec mieszka na polskiej wsi razem ze swoim dziadkiem i filuternym ptakiem Szpaczkiem. Wpadał na wiele ciekawych pomysłów, których wykonanie nie zawsze było już takie proste.

Celem Adama Słodowego, stwórcy bajki, było pokazanie zasad działania „urządzeń” wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Czy to mu się udało? To już powinny ocenić dzieci! Każdy chyba pamięta okrzyk radości Dobromira, gdy udało mu się wymyślić pomysł na nowe urządzenie. Bajka pobudza wyobraźnię dzieci i zaskakuje pomysłową fabułą, tak jak sam Dobromir!

Baltazar Gąbka - prosto z Krakowa

Profesor Gąbka to naukowiec, specjalista od żab latających i wykładowca Akademii. I może nie byłoby w tej bajce nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Baltazar Gąbka był smokiem! Bajka zdobyła popularność w 1969 roku, kiedy na ekranach po raz pierwszy pojawił się serial „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Autor na potrzeby bajki wymyślił naprawdę wyjątkowe imiona i nazwy - kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, malarz Chryzostom Trąba, szpieg Don Pedro czy Kraina Gburowatego Hipopotama to tylko niektóre z nich. Bajka była bardzo pomysłowa, łącząc w sobie elementy szpiegowskie, podróżnicze i humorystyczne. Nazwa Kraina Deszczowców, określająca wilgotną i deszczową okolicę, już chyba na zawsze pozostanie w naszych słownikach.
Autorka: Patrycja Hendzel